Ośmiornica Zośka – recenzja książki dla dzieci i bonus!

Tytuł: Ośmiornica Zośka
Seria: Zwierzaki
Autorka: Katarzyna Boni
Ilustracje: Marcin Minor
Wydawnictwo: Agora dla dzieci
Rok wydania: 2022
Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Są takie książki, przez które trudno przebrnąć chociaż raz. W tej recenzji opowiadam o historii z morskiego dna, którą powinno przeczytać się co najmniej kilka razy! Raz, ze względu na ważny przekaz, dwa – żeby później z jakąś encyklopedią podwodnych zwierząt czy też w ostateczności internetem, wyszukiwać zdjęć tych wszystkich, wielobarwnych bohaterów! I trzy, w ramach dokładki puszystoróżu. 

,,Ośmiornica Zośka” to literacki debiut w kategorii książek dla dzieci Katarzyny Boni, wielokrotnie nagradzanej reporterki i pisarki, która w swojej twórczości porusza ważne tematy społeczne oraz środowiskowe. Piękne ilustracje są zasługą Marcina Minora.

Lektura została wydana w ramach serii ,,Zwierzaki” Wydawnictwa Agora dla dzieci, w której ukazały się również, m.in.:

(Na dole strony zobaczycie moment składania tego autografu ;D )

OŚMIORNICA Z MISJĄ RATOWANIA ŚWIATA

No dobrze, jeżeli spodziewacie się hollywoodzkiej akcji jak ta, która wydarzyła się kilka lat temu (kiedy ośmiornica Inky uciekła z nowozelandzkiego oceanarium do Oceanu Spokojnego przez rurę o średnicy 15 cm!), to muszę sprostować. 

Tytułowa Zośka miała szczęście urodzić się i żyć na wolności. Jej domem był ocean, a właściwie kamień, który wygodnie urządziła sobie w marynistycznym stylu. Wiodła szczęśliwe, niemal beztroskie życie. Jej sąsiadami była Babka (gatunek ryby), Krewetka i nieco gburowaty, ale zarazem obdarzony finezyjnymi kolorami ślimak morski, pan Gołoskrzelek.

Wszystko zmienia się diametralnie, kiedy zwierzęta zaczynają czuć się przygnębione, rozdrażnione i smutne. W wodzie ewidentnie pojawia się coś, co burzy dotychczasowy spokój. I tylko Zośka wraz ze swoją nową Przyjaciółką mogą się z tym uporać.

CZEGO CZŁOWIEKI MOGĄ SIĘ UCZYĆ OD MORSKIEJ FAUNY?

,,Ośmiornica Zośka” to książka fabularna, w której fakty na temat podmorskiego świata łączą się z wartką, niczym strumień, akcją! Autorka nie zrezygnowała z przytaczania prawdziwych nazw roślin czy zwierząt i choć przez to czytanie może jest nieco bardziej wymagające, to jednak lektura pozwala zdobyć czytelnikom kilka cennych informacji.

Z książki dowiadujemy się także m.in.:

  • w jaki sposób rodzą się ośmiornice,
  • co lubi jeść Zośka,
  • jakim sposobem ryby czyszczą swoje pancerzyki,
  • jak niebezpieczne mogą być porzucone rybackie sieci dla delfinów,
  • dlaczego działanie w grupie jest czasem takie ważne?

PODSUMOWANIE WRAŻEŃ I BONUS

Książka ,,Ośmiornica Zośka” nie tylko dostarcza mnóstwa ciekawostek, momentami wzrusza czy snuje opowieść o pięknej przyjaźni ośmiorniczo-człowieczej. Zwraca również uwagę na inwazyjne działania człowieka, jego bezmyślność oraz czasami i egoizm. Choć ma dobre, satysfakcjonujące i pełne nadziei zakończenie, nie można go nazwać beztroskim happy endem. Nie wszyscy bohaterowie wychodzą bowiem bez szwanku ze starcia z człowiekiem. Taka perspektywa z pewnością uwrażliwi, ale i zainteresuje podwodnym światem wielu młodych ludzi.

Polecam ,,Ośmiornicę Zośkę” wszystkim powyżej 8 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://kulturalnysklep.pl/product-pol-99347-Osmiornica-Zoska.html


OBIECANE MATERIAŁY PREMIUM

Miałam wielką przyjemność zostać zaproszoną przez Wydawnictwo Agora dla dzieci na fantastyczny rejs wodami Wisły! Na łodzi odbyło się spotkanie z autorką Katarzyną Boni, która opowiedziała nam np. że związek bohaterek ryby i krewetki nie jest przypadkowy, bo podobne konwenanse występują w naturze. 

Poza tym jej miłość oraz fascynacja ośmiornicami weszła na poziom niewerbalny, kiedy ukazała się nam w fantastycznym kostiumie, uszytym specjalnie na potrzeby tej książki! Podrzucam Wam kilka kadrów z tego miłego popołudnia. Mam nadzieję, że wywołają u Was uśmiech na twarzy!

Poprzedni wpis
Tatusiu, czy dziesięć to dużo? – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Dla mnie – premierowa recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +13, +8, +9, 2022, Agora, Agora dla dzieci, blog książkowy, Katarzyna Boni, książki dla dzieci, książki o ośmiornicach, Marcin Minor, ocean, ośmiornica, Ośmiornica Zośka, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, spotkanie autorskie, Wydawnictwo Agora dla dzieci, zwierzaki, zwierzęta

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja