Tygrys – recenzja książki dla dzieci i dorosłych

Tytuł: Tygrys
 Seria: Zwierzaki
Autor: Cezary Harasimowicz
➜ Ilustracje: Marta Kurczewska
Wydawnictwo: Agora dla dzieci
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

W 2019 roku w Polsce miała miejsce sytuacja, która wstrząsnęła setkami tysięcy osób. Na polsko-białoruskiej granicy w Koroszczynie została zatrzymana ciężarówka, w której nielegalnie przewożono dzikie zwierzęta. 10 tygrysów w tragicznych warunkach, bez dostępu do świeżej wody, w nieczystościach. Umierające, wygłodzone, pozbawione chęci do życia, sprowadzone do rangi ,,towaru”. 

Wielu ludziom nawet nie przyszłoby do głowy, że tak można traktować żywe istoty. Niestety przestępcy, którzy brali w tym udział nie byli i nie są odosobnionymi przypadkami. Często potrzeba zysku zasłania to, co powinno być na pierwszym miejscu – empatia, zrozumienie i szacunek.

Książka oparta na faktach

Nakładem Wydawnictwa Agora Dla Dzieci ukazała się ostatnio książka, należąca do uwielbianej przez czytelników serii Zwierzaki. Prawdopodobnie dobrze już kojarzycie choć niektóre tytuły, które wydano w jej ramach:

W tym jednak przypadku zrezygnowano z melodyjnego imienia i postawiano w tytule na jedno, mocne słowo. Słowo, które wyraża siłę, ale też jest wzruszającym uhonorowaniem zwierzęcia, które nie przeżyło wspomnianego transportu – ,,Tygrys”. Autorem tekstu jest Cezary Harasimowicz, a niezwykłe ilustracje stworzyła Marta Kurczewska.

Tigre z Paradiso

Głównym bohaterem książki jest wspomniany tygrys o imieniu Tigre, który nigdy do końca nie poznał smaku wolności. Fabułę poznajemy dzięki pierwszoosobowej narracji z jego punktu widzenia – choć część pierwsza lektury znacznie różni się percepcją od tej kolejnej.

Tigre był cały życie poddawany tresurze i występował w cyrku. Nie liczono się z jego potrzebami – miał zarabiać, bawić publiczność i grać potulnego kotka. Pod wpływem pewnego zdarzenia postanowił się jednak zbuntować. Właściciel cyrku szybko zadecydował więc o jego sprzedaży. Wkrótce tygrys miał udać się w jedną ze swoich najtrudniejszych i zarazem ostatnich podróży.

O tym, co jest naprawdę ważne

,,Tygrys” to jedna z najbardziej poruszających książek, jakie zostały wydane w 2022 roku. Poetycki język przeplatany z tragicznymi faktami ukazuje całą esencję ludzkiej natury. Jej dwojakość, dobre i złe strony oraz przede wszystkim mnóstwo cech, które należałoby w społeczeństwie poprawić.

Tygrys, główny bohater opowieści, szybo staje się bliski każdemu czytelnikowi. On nie czuje do ludzi nienawiści, ale dostrzega również te osoby, które chcą i potrafią pomagać. Przemawia przez niego mądrość zwierzęcia, które wie, co jest naprawdę ważne.

Sięgnijcie po tę książkę i posłuchajcie historii, która zdarzyła się naprawdę. Naszym obowiązkiem jest zrobić wszystko, aby nigdy się ona nie powtórzyła.

Polecam ,,Tygrysa” czytelnikom powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwoagora.pl/tygrys/


Poprzedni wpis
Duży Wilk i Mały Wilk i listek, który nie chciał spaść – recenzja
Następny wpis
Światła Północy. Wyprawa do królestwa trolli – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja