Tygrys – recenzja książki dla dzieci i dorosłych

Tytuł: Tygrys
 Seria: Zwierzaki
Autor: Cezary Harasimowicz
➜ Ilustracje: Marta Kurczewska
Wydawnictwo: Agora dla dzieci
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

W 2019 roku w Polsce miała miejsce sytuacja, która wstrząsnęła setkami tysięcy osób. Na polsko-białoruskiej granicy w Koroszczynie została zatrzymana ciężarówka, w której nielegalnie przewożono dzikie zwierzęta. 10 tygrysów w tragicznych warunkach, bez dostępu do świeżej wody, w nieczystościach. Umierające, wygłodzone, pozbawione chęci do życia, sprowadzone do rangi ,,towaru”. 

Wielu ludziom nawet nie przyszłoby do głowy, że tak można traktować żywe istoty. Niestety przestępcy, którzy brali w tym udział nie byli i nie są odosobnionymi przypadkami. Często potrzeba zysku zasłania to, co powinno być na pierwszym miejscu – empatia, zrozumienie i szacunek.

Książka oparta na faktach

Nakładem Wydawnictwa Agora Dla Dzieci ukazała się ostatnio książka, należąca do uwielbianej przez czytelników serii Zwierzaki. Prawdopodobnie dobrze już kojarzycie choć niektóre tytuły, które wydano w jej ramach:

W tym jednak przypadku zrezygnowano z melodyjnego imienia i postawiano w tytule na jedno, mocne słowo. Słowo, które wyraża siłę, ale też jest wzruszającym uhonorowaniem zwierzęcia, które nie przeżyło wspomnianego transportu – ,,Tygrys”. Autorem tekstu jest Cezary Harasimowicz, a niezwykłe ilustracje stworzyła Marta Kurczewska.

Tigre z Paradiso

Głównym bohaterem książki jest wspomniany tygrys o imieniu Tigre, który nigdy do końca nie poznał smaku wolności. Fabułę poznajemy dzięki pierwszoosobowej narracji z jego punktu widzenia – choć część pierwsza lektury znacznie różni się percepcją od tej kolejnej.

Tigre był cały życie poddawany tresurze i występował w cyrku. Nie liczono się z jego potrzebami – miał zarabiać, bawić publiczność i grać potulnego kotka. Pod wpływem pewnego zdarzenia postanowił się jednak zbuntować. Właściciel cyrku szybko zadecydował więc o jego sprzedaży. Wkrótce tygrys miał udać się w jedną ze swoich najtrudniejszych i zarazem ostatnich podróży.

O tym, co jest naprawdę ważne

,,Tygrys” to jedna z najbardziej poruszających książek, jakie zostały wydane w 2022 roku. Poetycki język przeplatany z tragicznymi faktami ukazuje całą esencję ludzkiej natury. Jej dwojakość, dobre i złe strony oraz przede wszystkim mnóstwo cech, które należałoby w społeczeństwie poprawić.

Tygrys, główny bohater opowieści, szybo staje się bliski każdemu czytelnikowi. On nie czuje do ludzi nienawiści, ale dostrzega również te osoby, które chcą i potrafią pomagać. Przemawia przez niego mądrość zwierzęcia, które wie, co jest naprawdę ważne.

Sięgnijcie po tę książkę i posłuchajcie historii, która zdarzyła się naprawdę. Naszym obowiązkiem jest zrobić wszystko, aby nigdy się ona nie powtórzyła.

Polecam ,,Tygrysa” czytelnikom powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwoagora.pl/tygrys/


Poprzedni wpis
Duży Wilk i Mały Wilk i listek, który nie chciał spaść – recenzja
Następny wpis
Światła Północy. Wyprawa do królestwa trolli – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +7, +8, +9, 2022, Agora, Agora dla dzieci, blog książkowy, Cezary Harasimowicz, cyrk, dzikie zwierzęta, książka oparta na faktach, książki dla dzieci, Marta Kurczewska, piękne ilustracje, recenzent książek, recenzje książek, Seria Zwierzaki, Tygrys, wolność, Wydawnictwo Agora, zwierzaki

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja