Niepowstrzymani – recenzja premierowa książki nie tylko dla dzieci

Tytuł: Niepowstrzymani
Autor: Yuval Noah Harari
Ilustracje: Ricard Zaplana Ruiz
Tłumaczenie: Michał Romanek
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Ludzie uwielbiają się rozwijać. Stagnacja jest dla nich znakiem uwstecznienia, a postęp – to pójście do przodu, często nie zwracając uwagi na to, co depta się po drodze. Współcześni ludzie, przy całym bagażu wad i krótkowzroczności, mają jednak wyjątkowe moce. Potrafią podróżować w kosmos, przekraczać prędkość dźwięku czy poznawać historie na podstawie niewielkiej nawet kostki. Dlaczego? I w jaki sposób to osiągnęli?

Yuval Noah Harari – ojciec opowieści

,,Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem” jest książką, na którą czekałam z kilku powodów. Najważniejszym z nich jest zdecydowanie postać samego autora. Yuval Noah Harari to izraelski, współczesny historyk oraz filozof, który ściągnął uwagę całego świata literackiego za sprawą swojej doskonałej serii ,,Sapiens”. 

Na stronie znajdzie recenzje dwóch opowieści graficznych jego autorstwa. Każdą polecam równie mocno:

Sapiensi, czyli my

Z pewnością zwróciliście uwagę na fascynację autora tematem Sapiensów, czyli ludzi mądrych. Książka ,,Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem” nie jest jednak rozważaniem nad współczesnym gatunkiem ludzkim. To niezwykle inspirujące poszukiwanie odpowiedzi na filozoficzne pytania o naturę człowieczeństwa:

  • dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy?
  • w jaki sposób staliśmy się panami świata?
  • dlaczego czasem się boimy?
  • dlaczego możemy żyć w wielkich społeczeństwach, obok tysięcy nieznanych sobie ludzi, nie robiąc sobie na ogół krzywdy i w miarę się dogadywać?

Jeden człowiek, wiele pytań

To książka pisana lekkim, fabularyzowanym wręcz językiem, będąca jednocześnie mocno osadzona na faktach. Składa się z czterech zasobnych rozdziałów, rozpoczynających się od solidnego wprowadzenia do człowieka pierwotnego. Autor w doskonały sposób wyjaśnia, dlaczego jako gatunek zostaliśmy jedyni. Jak to się stało, że jest wiele niedźwiedzi czy lisów, ale tylko jeden człowiek – ten sam na całym świecie, nie licząc drobnych różnic w kolorze skóry czy włosów.

Książka, która otwiera oczy

Podążanie po szlakach, które w niewielu przypadkach pozostawili po sobie pierwotni ludzie, to zajęcie rozgrzewające wyobraźnię. W ,,Niepowstrzymanych” pojawia się także kilka odważnych tez. Nie wszystkie podane są wprost, ale… bardzo trudno się z nimi nie zgodzić.

To książka, która otwiera oczy, poszerza horyzonty i sprawia, że czytelnik z uznaniem kiwa głową niemal przy każdej kolejnej stronie. Co więcej! Nieważne ile ma się lat – osiem czy osiemdziesiąt. ,,Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem” powinna być przeczytana przez każdego z nas. To nie tylko przejmujący obraz tego, co było, ale również ważna lekcja do wyciągnięcia na przyszłość.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/4105/niepowstrzymani


Poprzedni wpis
Dobra nasza! Polska – przewodnik dla dzieci – recenzja
Następny wpis
Louca. Oby się udało! Tom 3 – recenzja komiksu
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +8, +9, 2022, blog książkowy, człowieczeństwo, duchowność, filozofia, historia, homo sapiens, książka na prezent, książki dla dzieci, książki które musisz przeczytać, książki które trzeba przeczytać, Literackie, Michał Romanek, moralność, najlepsza książka 2022 roku, Niepowstrzymani, postęp, recenzent książek, recenzje książek, religia, Ricard Zaplana Ruiz, sapiensi, ważne książki, Wydawnictwo Literackie, Yuval Noah Harari

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja