Sapiens. Opowieść graficzna. Część 2 – recenzja

Tytuł: Sapiens. Opowieść graficzna. Tom 2. Filary cywilizacji
Seria: Sapiens. Opowieść graficzna
Autor: Yuval Noah Harari
Ilustracje: David Vandermeulen, Daniel Casanave
Tłumaczenie: Michał Romanek
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2021

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Gdybym miała polecić młodzieży tylko jedną książkę, którą powinni przeczytać w swoim nastoletnim życiu, bez wahania byłaby to druga część bestsellerowej serii ,,Sapiens. Opowieść graficzna” od izraelskiego historyka Yuvala Noaha Harariego.

Nie znaczy to jednak, że nie namawiam do tej lektury także dorosłych. Po prostu ,,Sapiens” jest cyklem, który doskonale porządkuje najważniejsze treści dotyczące świata i człowieka – jednocześnie stawiając czoła wszystkim archaicznym poglądom, nie mającym uzasadnienia we współczesnej nauce.

,,Sapiens. Opowieść graficzna. Część 1 Narodziny ludzkości” była początkiem popularnonaukowej i zarazem fabularnej opowieści o świecie, zaprojektowanej z myślą o młodszym odbiorcy. Głównym bohaterami serii jest sam autor – historyk Yuval, pani profesor Saraswati oraz mała siostrzenica mężczyzny Zoe. W książce pojawia się również Fikcja (superbohaterka o bardzo znaczącym imieniu) czy m.in. prawnik lub pani detektyw. Nie brak także postaci z popkultury, historycznych czy nawet mitycznych.

,,Sapiens. Opowieść graficzna. Część 2 Filary cywilizacji” zawiera kilka ważnych, nowych wątków. Przede wszystkim opowieść rozpoczyna się od rewolucji agrarnej. Autor stawia dość odważne tezy dotyczące fatalnej w skutkach decyzji Sapiensów, która to odnosi się do porzucenia przez nich koczowniczego trybu życia.

Książka poddaje w wątpliwość jak wskaźnik szczęścia człowieka został zastąpiony potrzebą nieustannego gromadzenia i pracy. Płynnie przechodzi następnie do tematu mitów, a właściwie narracji, która tworzy wielkie cywilizacje, ale również jest odpowiedzialna za krzywdzące stereotypy czy błędne rozumowania.

W drugiej części ,,Sapiensów” porusza się tematy naprawdę istotne. W niezwykle ciekawy sposób rozkłada się na czynniki pierwsze najpierw kodeks Hammurabiego, a następnie samą amerykańską konstytucję. Idąc dalej, porusza się tematy równości, rasizmu, kast czy czystości rasowej. Autor wysnuwa argumenty odnoście homoseksualizmu, feminizmu oraz systemu patriarchalnego.

Części fabularne przeplatane są dodatkowymi wstawkami, które urozmaicają całość. Czasami są zabawną obserwacją lub nawiązaniem, innym razem ukazują absurd opisywanego tematu lub przygotowują do rozdziału, który ma się dopiero pojawić.

Muszę przyznać, że mój pogląd, który zamieściłam w pierwszej recenzji o tej serii, ani trochę nie uległ przedawnieniu. W dalszym ciągu uważam, że ,,Sapiensi” powinni być obowiązkowym podręcznikiem do historii lub WOSu. Szerokie spektrum postrzegania człowieka pozwala na refleksję, ale i daje szerokie pole do dyskusji. To idealna książka na szkolne debaty!

Polecam ją wszystkim czytelnikom powyżej 15 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/3952/sapiens-opowiesc-graficzna-tom-2

 

Poprzedni wpis
Zimowy sen – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Twardziele też czują – recenzja premierowa
Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja