➜ Tytuł: Twardziele też czują
➜ Autor: Keith Negley
➜ Ilustracje: Keith Negley
➜ Tłumaczenie: Natalia Galuchowska
➜ Wydawnictwo: Słowne
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Siła oraz odwaga kojarzą się często z obojętnością. Wyobrażamy sobie mocarnych wojowników, superbohaterów czy sportowców i rzadko kiedy towarzyszą im jakiekolwiek emocje. Jeżeli już się pojawiają, to jest to ekscytacja lub triumf ze zwycięstwa, ale raczej nie okazywane z jakąś przesadną egzaltacją.
Zgodnie ze stereotypami ,,chłopaki nie płaczą”. Mężczyźni nie mówią o uczuciach – w innym przypadku postrzegani są jako osoby kruche i pozbawione charakteru. Na szczęście dzisiaj wiemy już, że to nieprawda. Każdy, bez względu na płeć powinien mówić o swoich emocjach. Otwieranie się na innych, łzy czy wzruszenia nie są domeną osób słabych. Świadczą o wrażliwości i empatii, czyli cechach, które są niezwykle pożądane we współczesnym świecie.
Twardziele też czują
Nakładem Wydawnictwa Słownego ukazała się książka obrazkowa, która niesie ze sobą właśnie taki ważny manifest. ,,Twardziele też czują” to swego rodzaju hołd złożony wszystkim, którzy nie kryją się za maską fałszywej pewności siebie i szorstkości.
Autorem pozycji jest Keith Negley, artysta mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Wielokrotnie nagradzany, tworzy książki dla dzieci, okładki książek czy nadruki na t-shirtach. Współpracuje z największymi magazynami na świecie: The New York Times, The New Yorker, Wall Street Journal czy Vanity Fair.
W graficznej pozycji ,,Twardziele też czują” przemawia do czytelników w każdym wieku. Na kolorowych rozkładówkach pokazuje przedstawicieli najbardziej męskich zawodów. Zajęcia, które stereotypowo kojarzą się właśnie z postaciami obdarzonymi imponującymi mięśniami. Co więcej – sami bohaterowie to osoby często postawne, wysportowane z ciałami pokrytymi tatuażami.
Na jego rysunkach jest jednak pewien element, który przeczy tradycyjnemu postrzeganiu tytułowych twardzieli. Tym szczegółem zmieniającym cały obraz są… łzy! Na twarzach bohaterów widać smutek, strapienie, tęsknotę, kapitulację czy strach. Autor przekonuje, że wszystkie te emocje są czymś naturalnym – nawet, kiedy odczuwają je astronauci, kierowcy samochodów wyścigowych czy motocykliści.
Kontrast w ,,Twardziele też czują” sprawia, że przesłanie książki oddziałuje z jeszcze większą intensywnością. Jej zakończenie z kolei rozczula i ładnie podsumowuje poprzednie rozkładówki.
To pozycja, która pokaże małym chłopcom, że nie powinni bać się swoich emocji – a dziewczynkom, że ich tata, wujek czy dziadek także może być smutnym czy strapionym.
,,Twardziele też czują” polecam wszystkim powyżej 4 roku życia.
Link do strony Wydawnictwa: https://www.slowne.pl/ksiazki/dla-dzieci/twardziele-tez-czuja/
PREMIERA: 23.02.2022 rok