Sapiens. Opowieść graficzna. Tom 1 – recenzja

Tytuł: Sapiens. Opowieść graficzna. Narodziny ludzkości. Tom 1

Autor: Yuval Noah Harari

Opracowanie graficzne: David Vandermeulen, Daniel Casanave

Tłumaczenie: Michał Romanek

Wydawnictwo: Literackie

Rok wydania: 2020

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

To jest właśnie trafiony przykład książki, która powinna stać się podręcznikiem historii z zakresu wiedzy o ludziach sprzed 15 tysięcy lat! Ilustrowana podróż po dziejach ludzkości to doskonała sposobność do lepszego zagłębienia tematu, od kiedy pierwszy z sześciu Homo (Erectus, Floresiensis, Luzonensis, Neanderthalensis, Denisovensis, Sapiens) pojawił się na świecie.

,,Sapiens. Opowieść graficzna. Część 1 Narodziny ludzkości” jest bestsellerową pozycją, stworzoną przez izraelskiego historyka Yuvala Noah Harari oraz belgijsko-francuski duet rysowników – Davida Vandermeulena i Daniel Casanave. Na niemal 250 stronach jesteśmy zaskakiwani rozmaitymi ciekawostkami, najważniejszymi faktami oraz ostatnimi odkryciami. 

Co ciekawe, książka jest pozycją popularnonaukową, ale z zacięciem fabularnym. Jej głównymi bohaterami jest sam autor historyk Yuval, pani profesor Saraswati oraz mała siostrzenica mężczyzny Zoe. Dla porządku książkę podzieloną na kilka rozdziałów, pomyślanych pod kątem chronologicznym i dodatkowo – dla efektu bardziej intensywnego budowana dramaturgii. 

Na jej rozkładówkach można odnaleźć odpowiedzi na pytania: dlaczego współcześni ludzie tak bardzo troszczą się o swoje pozycje, dlaczego wybuchają wojny (i czemu ich powodem nie są ograniczenia terytorialne) lub kiedy na przestrzeni dziejów ludzie mogli się uważać za najbardziej szczęśliwych?

Nie da jednak się pominąć przeważającej narracji, która z jednej strony krytykuje człowieka, żeby za chwilę starać się go usprawiedliwiać. Jest w tej pozycji pewnego rodzaju potrzeba sprawiedliwego osądu – co najlepiej pokazuje ostatni rozdział ,,Sapiens. Opowieść graficzna”. 

Twórcy uważają (i podają wiele argumentów potwierdzających swoje tezy), że człowiek wpadając w okres rewolucji poznawczej, nie zdążył wyewoluować w odpowiednim stopniu. Następstwem takiego stanu jest wiele jego pierwotnych lęków, ale także punkt widzenia, który każe mu gromadzić dobra, bez względu na konsekwencje dla ekologi. 

Ciekawe są także argumenty, które podaje się w kontekście podkreślenia różnic pomiędzy człowiekiem a innymi zwierzętami. Nie są to popularne twierdzenia i stereotypy, które często powtarzane są niestety nawet w szkołach. Z ,,Sapiens. Opowieść graficzna” powinni uczyć się czytelnicy w każdym wieku!

W związku z tym, że rozwój ludzkości utożsamiany jest z kulturą, nie brakuje w tej pozycji i nawiązań do różnego rodzaju dzieł – czy to z malarstwa czy filmu. Przykładami mogą być produkcje Charliego Chaplina, ale także płótna ,,American Gothic” Granta Wooda, ,,Kochankowie” Rene Magritte’a czy ,,Wędrowiec ponad morzem mgły” Caspara Davida Friedricha. 

,,Sapiens. Opowieść graficzna” to jedna z tych książek, po których każdy czytelnik poczuje się trochę mądrzejszy. To zadziwiające jak rysunkowo przedstawione prelekcje czy wykłady mogą być wciągające dla odbiorcy. Trudno oderwać się od tej pozycji, choć przecież doskonale zna się jej zakończenie.

Polecam ją absolutnie wszystkim powyżej 15 roku życia. Z ciekawością oczekuję na kolejne części.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5298/Sapiens-Opowiesc-graficzna—Yuval-Noah-Harari

 


Poprzedni wpis
Dzika – recenzja
Następny wpis
Spalina spawa, czyli etiuda na dziesięć taktów – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 Komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja