Podróż siódma – recenzja opowieści graficznej

Tytuł: Podróż siódma

Autor: Stanisław Lem

Ilustracje: Jon J. Muth

Tłumaczenie tekstu Jona J. Mutha z języka angielskiego: Maciej Płaza

Wydawnictwo: Literackie

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Ostatnio częściej, niż zazwyczaj, piszę o książkach Stanisława Lema – nie ma co się jednak dziwić, ponieważ w roku 2021 mija dokładnie 100 lat, odkąd urodził się ten wielki twórca.

 

Koniecznie zerknijcie do recenzji pięknego, nowego wydania ,,Bajek robotów”, a tymczasem prawdziwa perełka. Wydawnictwo Literackie wydało komiks na podstawie fragmentu ,,Dzienników gwiazdowych” (opowiadanie wcześniej ukazało się w zbiorze ,,Niezwyciężony i inne opowiadania”), w których ,,Podróż siódma” była jedną z przygód głównego bohatera.

 

 

 

Autorem rysunków jest Jon J. Muth, którego możecie kojarzyć m.in. z serii bajek o pandzie (Wydawnictwo Debit) lub ostatnio wznowionej przy Wydawnictwo Tekturka książki ,,Trzy pytania”.

 

W kolejnej opowieści obrazkowej zabiera czytelników do kosmicznego świata Ijona Tichiego, który podróżując pomiędzy galaktykami, doświadcza niewyobrażalnego pecha. Okazuje się, że jego statek został niefortunnie uszkodzony i jedyna możliwość jego naprawy polega na działaniu dwóch osób. Ijon jest sam. Skazany na kurs w nie do końca takim kierunku, jaki by sobie życzył, wpada w dziwne pętle czasu, które sprawiają, że nawet czytelnikowi zakręci się w głowie!

 

,,Podróż siódma” to doskonała esencja mistrza Stanisława Lema. Jest tutaj dużo naukowej fantastyki, ale także refleksja nad ludzką naturą czy symboliczne nadawanie zjawiskom i technice znaczenia testu osobowości. 

 

Na z wielkim oddaniem narysowanych kadrach (prace nad książką trwały kilka lat!), widać dbałość o detale, ale również kreatywność i zabawę konwencją.

 

Książkę można interpretować jako błędne koło poglądów i wiary we własne przekonania. Ijon Tichy trafia w swoim statku do miejsca, gdzie jednocześnie jest mądrzejszy i głupszy. Wydawać by się mogło, że jeden dzień zbliża go do poznania odpowiedzi na nęcące pytania, ale z drugiej strony intrygi, które przygotowuje, powodują jeszcze większy zamęt.

 

Rozwiązanie jest ujmujące i bardzo wymowne. Nie chcę go zdradzać, bo cała przyjemność tego komiksu, to móc podróżować wraz z bohaterem i towarzyszyć mu w odkrywaniu finału. 

 

 

 

,,Podróż siódma” choć na pozór wymagająca, za sprawą przejrzystej narracji obrazkowej i częściowym uproszczeniom, będzie idealną lekturą dla dzieci powyżej 9 roku życia. 

 

Ta książka może być wielkim początkiem przyjaźni najmłodszych czytelników ze Stanisławem Lemem!

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/3883/podroz-siodma

 

 

 

Poprzedni wpis
Przegląd nowości od Publicatu
Następny wpis
Po prostu Tata – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja