Po prostu Tata – recenzja

Tytuł: Po prostu Tata

Autorka: Renata Piątkowska

Ilustracje: Magdalena Pilch

Wydawnictwo: Literatura

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Mama jest częstą bohaterką literacką, która przeważnie występuje jako ta zawsze skora do poświęceń, dobra, wyrozumiała i kochająca. Choć w książkach dla dzieci z każdym rokiem pojawia się coraz więcej ról związanych z osobą taty, to jednak prawie nie ma lektur zupełnie im poświęconych.

 

Bardzo się ucieszyłam, buszując w Dzień Ojca w internecie i natrafiając na wspaniałą nowość od Wydawnictwa Literatura. ,,Po prostu Tata” to zbiór siedmiu zwięzłych opowiadań, których autorką jest znana wszystkim czytelnikom Renata Piątkowska. Z tej serii została wydana także książka ,,Po prostu Mama”.

 

 

Wzbogacona ilustracjami Magdaleny Pilch książka łapie za serce i wraz z każdym opowiadaniem niezwykle wzrusza. Rodzicielska miłość ojców do dzieci przybiera tutaj różne formy, ale za każdym razem jest to modelowa więź, która powinna być przykładem dla dzieci i dorosłych.

 

W historiach poznajemy nie tylko fabuły, których akcja rozgrywa się na naszym podwórku, ale autorka zabiera nas także w podróże po różnych krajach. Mamy szansę być np. w Armenii podczas wielkiego trzęsienia ziemi czy w Londynie – gdzie obserwujemy relację już starszej córki oraz jej taty, który zarazem zastępuje jej mamę.

 

W jednym z opowiadań bardzo ciekawie został przedstawiony wątek odwagi oraz tego jak na różne sposoby może się ona objawiać. Książka wyraźnie pokazuje jak warto być dumnym ze swojego taty, a także podpowiada rodzicom jak ważna jest czasami spontaniczność dla dzieci, poświęcenie im uwagi i zrobienie czegoś szalonego – wybicia się poza rutynę.

 

 

 

Zaakcentowane dużą literą w tytule książki słowo Tata, podkreśla jak ważną rolę pełni drugi rodzic. Często ojcowie pozostają w cieniu, dystansują się od rodziny, angażując się w pracę lub inne obowiązki. Wielu z rodziców nie potrafi także okazywać dzieciom emocji, bo tak sami zostali wychowani. Ta książka przełamuje stereotypy, poszerza horyzonty i przede wszystkim – proponuje najmłodszym i ich opiekunom wspólną książkę do czytania, która pozwoli im się jeszcze bardziej do siebie zbliżyć.

 

Arbuzowa okładka, twarda oprawa i bardzo ładna wyklejka sprawiają, że jest to urocza propozycja prezentowa. Książkę można podarować tacie np. na jego urodziny, imieniny lub oczywiście przyszłoroczny Dzień Ojca.

 

Polecam ,,Po prostu Tata” wszystkim powyżej 6 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/po-prostu-tata

 

 

Poprzedni wpis
Podróż siódma – recenzja opowieści graficznej
Następny wpis
Pan Świnka… i zawody – recenzja
Tags: +10, +6, +7, +8, +9, 2021, blog o książkach, Dzień Ojca, książki dla dzieci, książki na Dzień Ojca, książki o tacie, literatura, Magdalena Pilch, ojciec, Po prostu Tata, recenzent książkowy, recenzje książek, Renata Piątkowska, tata, Wydawnictwo Literatura, zbiór opowiadań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja