Ptasia Jaga – recenzja

Tytuł: ,,Ptasia Jaga

Autor: Zofia Beszczyńska

Ilustracje: Elżbieta Krygowska – Butlewska

Wydawnictwo: Mila

Rok wydania: 2013

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Hasła: recenzja, książka dla dzieci, recenzje książek dla dzieci, 2013 , Wydawnictwo Mila, Mila, Zofia Beszczyńska, Elżbieta Krygowska – Butlewska, Ptasia Jaga, baśń, bajka, opowieść, rodzeństwo, ptak, ptaki, konsekwencje, lenistwo, +9, +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +100

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

Recenzja:

,,Ptasia Jaga” to książka, która przypomina najbardziej znane nam, klasyczne bajki. Jest w niej pewna nostalgia za nieskrępowaną niczym wyobraźnią, dawnymi historiami opowiadanymi przez nasze babcie oraz przestrogą dla dzieci, które były niegrzeczne.

 

 

Historia rozpoczyna się od głównych bohaterów, rodzeństwa Jurka i Marysi, którzy woleli leniuchować, zamiast zajmować się swoimi obowiązkami czy wydawali pieniądze przeznaczone na jedzenie, na swoje przyjemności. Mama bardzo się na nich rozgniewała i dostali karę.

 

Jurek i Marysia nie mieli jednak zamiaru jej się poddawać. Postanowili uciec z domu i rozpocząć przygodę chodząc po lesie.

Drwili sobie z niebezpieczeństwa oraz ze strachów z bajek, które opowiadali im rodzice. Uważali to wszystko za wymyślone bzdury.

Prędko się jednak przekonali, że w lesie może czaić się wiele nieprzyjemnych istot, które tylko czyhają na takich dwoje gagatków jak to rodzeństwo.

Bardzo szybko znajduje ich tytułowa Ptasia Jaga – istota wyglądająca jak połączenie kobiety z ptakiem, która nakłada na dzieci mnóstwo obowiązków, więzi je w chatce i co gorsza – zamienia później w ptaki.

 

 

 

Książka ,,Ptasia Jaga” na pewno nie jest pozycją dla najmłodszych dzieci. To wymagająca historia, którą nie każdy będzie w stanie zrozumieć. Wiele jest w niej ukrytych metafor oraz nawiązań do głęboko skrywanych pragnień.

Czasami jest tak, że marzymy o czymś, co okazuje się następnie udręką. Innym razem styl naszego życia sprawia innym wiele przykrości, ale zdajemy sobie z tego sprawę wtedy, kiedy jest już za późno.

 

 

 

 

Jurkowi i Marysi na szczęście udaje się wrócić do domu, uwolnić niektórych ptasich przyjaciół, którzy wcześniej również byli ludźmi i zostali zamienieni przez Ptasią Jagę. W gruncie rzeczy rodzeństwo było dobre.

 

Moim zdaniem nie ma nic złego w tym, że czasami czegoś nie chce nam się zrobić. To zrozumiałe, że dzieci chcą korzystać ze swojej wyobraźni, podbijać nowe tereny i przeżywać przygody.

Kiedy Jurek i Marysia zyskali świadomość, że i ich rodzice oraz życie, które wiedli w porównaniu z mieszkaniem u Ptasiej Jagi było bardzo dobre, nabrali ochoty i do porządków i do wypełniania obowiązków. Wiele dzieci nie ma świadomości, że rodzice chcą dla nich jak najlepiej. Uważają, że każda kara lub każde zadanie to naruszenie ich wolności.

 

 

Książka ,,Ptasia Jaga” to bardzo ładna historia, napisana poetyckim językiem. Z przepięknymi ilustracjami Elżbiety Krygowskiej – Butlewskiej, które wprowadzą Was w ten niezwykły świat fantazji. Będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 9-ego roku życia. One powinny docenić już opowiadaną historię w której nie brak opisów malowanego przed Wami świata, ani długich opowieści, snutych przez poznawane postacie.

 

Link do strony wydawnictwa: http://www.wydawnictwomila.pl/

 

 

Poprzedni wpis
Kodowanie dla dzieci – recenzja
Następny wpis
Piaskowy Wilk – recenzja KSIĄŻKA + SPEKTAKL
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +9, 2011, bajka, baśń, Elżbieta Krygowska - Butlewska, konsekwencje, książka dla dzieci, lenistwo, Mila, Opowieść, ptak, ptaki, Ptasia Jaga, recenzja, recenzje książek dla dzieci, rodzeństwo, Wydawnictwo Mila, Zofia Beszczyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja