Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny – recenzja

Tytuł: Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych
Seria: Przewodnik dla dużych i małych
Autorzy: Barbara Gawryluk, Paweł Skawiński
Ilustracje: Ola Krzanowska
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2023
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Wakacje to czas wypraw tych bliższych oraz dalszych. Niektórzy chętnie przecierają szlaki egzotycznych ścieżek, a inni wolą bardziej lokalne dróżki. Dla tych drugich mam kolejny z serii najpiękniejszych przewodników po Polsce, gdzie zabiera się czytelników w malownicze rejony okolic Tatr – na Podhale, do Orawy, Spiszu i w Pieniny.

Przewodnik dla dużych i małych

Wcześniej ukazały się już w tym cyklu: ,,Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych” oraz ,,Tatry. Przewodnik dla dużych i małych”. Z pomocą niezwykłego talentu Oli Krzanowskiej oraz ponownie, bazując na wiedzy oraz doświadczeniu autorów – Barbary Gawryluk i Pawła Skawińskiego, ukazał się ,,Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych”.

Te duże formatem, starannie wydane książki to zbiory pełne inspirujących miejsc, a także wybranych ciekawostek z omawianych regionów. Z ich pomocą nadrobicie historyczne fakty, poznacie fascynującą kulturę oraz zagłębicie się w świat miejscowej flory i fauny.

Podtatrze – magia Tatr bez turystów

Wiele rodziców zabiera swoje dzieci w góry, by mogły one doświadczyć bezmiaru natury i zachwycić się otaczającą przyrodą. Często jednak wysokie Tatry nie są przyjazne pierwszym spacerom maluchów. Góry mogą być przytłaczające, a długie i wymagające trasy to nie miejsce dla małych dzieci (oczywiście są różne sposoby, aby nawet one były przyjazne najmłodszym, ale potrzeba do tego odpowiedniego przygotowania i świetnej kondycji rodziców).

,,Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych” pokazuje łatwo dostępne zakątki, które w niczym nie ustępują pod względem piękna krajobrazu w stosunku do swoich wyższych braci. 

Trochę o góralach, zamkach i latającej fortecy

Przewodnikiem… przewodnika jest kolejny raz pan Paweł – wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, górski ekspert i wielki autorytet w kwestii tego regionu. Razem z autorką książki opowiadają o góralach podhalańskich, pienińskich, spiskich czy orawskich (wiecie, czym się od siebie różnią?). Opisywana jest ich historia oraz pochodzenie, ale również np. wnętrze tradycyjnej góralskiej chaty.

Na fanów motoryzacji czeka opowieść o latającej fortecy czy o skansenie taboru kolejowego. Z kolei miłośnicy zamków poczują zainspirowani historiami o zamku w Czorsztynie czy też zamku w Niedzicy.

Czas pakować plecak!

W przewodniku znalazły się także rozkładówki poświęcone przyrodzie – mokradłom i zamieszkującym je zwierzętom, niesamowitemu ptakowi jakim jest głuszec oraz ważnym informacjom dotyczącym niedźwiedzi. A to zaledwie niewielki wycinek tego, o czym można przeczytać w ,,Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny”!

Książka inspiruje i zachęca do szybkiego pakowania plecaka i ruszania do pięknych miejsc, w których można odpocząć, ale także pobyć blisko przyrody, jednocześnie poznając fascynującą historię. Polecam ten przewodnik do czytania rodzicom oraz dzieciom powyżej 7 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/5120/podhale-oraz-orawa-spisz-i-pieninyPoprzedni wpis
Talisman: Harry Potter – recenzja gry planszowej
Następny wpis
Wierszyki logopedyczne – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +7, +8, +9, 2023, Barbara Gawryluk, blog książkowy, Górale, książki dla dzieci, książki na wakacje, Literackie, Ola Krzanowska, Paweł Skawiński, Podhale, Podhale oraz Orawa Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych, Podtatrze, przewodnik, Przewodnik dla dużych i małych, przewodniki, przewodniki dla dzieci, przewodniki po Polsce, recenzent książek, recenzje książek, wakacje, Wydawnictwo Literackie

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja