Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych – recenzja

Tytuł: Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych
Seria: Przewodnik dla dużych i małych
Autor: Jan Wilkanowski
Ilustracje: Ola Krzanowska
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2023
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Czy dla was Morze Bałtyckie też jest miejscem sentymentalnym? Moje dzieciństwo na przełomie lat 90-tych XX oraz początku XXI wieku kojarzę z wakacyjnymi wyjazdami na samą północ kraju. Bez znaczenia czy były to pełne przygód i emocji kolonie czy miły czas spędzony z rodzicami, wspaniale wspomina się Bałtyk z perspektywy dorosłej już osoby. Czy jednak wracając tam teraz, wciąż można zachwycić się nadmorskimi miastami oraz charakterystyczną przyrodą?

Co robić z dzieckiem nad Bałtykiem?

,,Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych” to kolejna z serii po fantastycznych – ,,Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” książka o niezwykłych miejscach w Polsce. Tym razem autorem pozycji jest Jan Wilkanowski: nauczyciel, przewodnik oraz bałtykolub. Od 10 lat także koordynator Błękitnego Patrolu WWF na Mierzei Wiślanej.

Książka ,,Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych” to wydana w dużym formacie lektura, która przemierzając plaże Morza Bałtyckiego od wschodu od zachodu – gromadzi najbardziej znaczące informacje z tego regionu. Sięgając po nią, otrzymacie w pigułce wiedzę dotyczącą flory i fauny, najważniejszych miast, wachlarz ciekawostek oraz inspirujące podpowiedzi, dotyczącego tego, co robić z dzieckiem nad Bałtykiem, gdzie się wybrać i jakie miejsca zobaczyć.

Historia, geografia czy biologia

Przewodnik kładzie duży nacisk na budowanie odpowiedzialnych postaw wśród turystów. W książce znajdziecie więc porady jak zachowywać się na plaży, w jaki sposób podchodzić do spotykanych w plenerze zwierząt czy jakich roślin lepiej nie zrywać.

Nie ma jednak dobrej książki także bez szczypty historii. W przypadku ,,Bałtyku. Przewodnik dla dużych i małych” autor zatroszczył się, żeby pozycja uzupełniona została o kluczowe fakty, wpływające na obecne znaczenie takich pojęć jak: zamek w Malborku, mennonici, Żuraw Wielki, Dar Pomorza czy ,,niedźwiedź morski”. Z kolei wiedza z geografii pomoże czytelnikom dowiedzieć się czym jest depresja, abrazja lub wydma.

Poznawanie polskiego wybrzeża

Razem z ,,Bałtykiem. Przewodnikiem dla dużych i małych” można zainspirować się rozdziałem o bursztynach i z entuzjazmem wyruszyć na ich poszukiwanie. W Słowińskim Parku Narodowym poczuć się jak na pustyni, a na wyspie Wolin – niczym w odwiedzinach u Wikingów.

Poza tym książka obfituje w legendy, ciekawostki, a nawet quiz podsumowujący całą wiedzę. Jestem przekonana, że uważne przestudiowanie tej lektury przyczyni się nie tylko do lepszego poznania polskiego wybrzeża, ale i uczynienia oczekiwania na wakacje jeszcze bardziej ekscytującymi! 

Polecam ,,Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych” każdemu powyżej 8 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/4263/baltyk


Poprzedni wpis
Dzień z przyjaciółmi – recenzja przedpremierowa
Następny wpis
Załóż kapelusz/Załóż czapkę – recenzja serii
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +8, +9, 2023, Bałtyk, Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych, blog książkowy, Jan Wilkanowski, książka dla dzieci o Morzu Bałtyckim, książki dla dzieci, Literackie, morze, Morze Bałtyckie, Ola Krzanowska, Pomorze, Przewodnik dla dużych i małych, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, Wydawnictwo Literackie

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja