Bez kategorii
2 komentarze

Tatry. Przewodnik dla dużych i małych – recenzja

Tytuł: Tatry. Przewodnik dla dużych i małych

Autorzy: Barbara Gawryluk, Paweł Skawiński

Ilustracje:Adam Pękalski

Wydawnictwo: Literackie

Rok wydania:2021

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Dni są coraz cieplejsze, za chwilę kończy się także rok szkolny i będzie można pomyśleć o bliższych i dalszych wycieczkach. Co powiecie na przygodę w polskich Tatrach? Właśnie skończyłam lekturę książki, która idealnie przygotuje was na wyprawę w góry!

,,Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” to pięknie wydana nowość autorki Barbary Gawryluk, z komentarzami Pawła Skawińskiego. Pisarkę być może kojarzycie już z takich publikacji jak ,,Dżok, legenda o psiej wierności” czy ,,Baltic: pies, który płynął na krze”. Pani Beata jest także tłumaczką m.in. niezwykle znanej serii książek Martina Widmarka ,,Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pan Paweł Skawiński to z kolei wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, który swoimi licznymi anegdotami ubarwił tę lekturę i sprawił, że stała się jeszcze ciekawsza!

To chyba najpiękniejsza książka, jaką do tej pory wydano o Tatrach dla dzieci. Składa się ona na ciekawostki geograficzne, barwny opis najważniejszych miejsc, warunki pogodowe, porady odnośnie tego jak się przygotować na taką eskapadę czy angażujący opis górskiej flory i fauny. Nie brakuje także informacji odnośnie tamtejszych jaskiń, dolin, szczytów, ale i wiadomości o jedzeniu, schroniskach czy samych góralach. 

Autorzy książki nie zapomnieli o żadnym, istotnym aspekcie związanym z Tatrami. Można powiedzieć, że zostały one prześwietlone od podszewki, a dodatkowo zrobiono to w taki sposób, że bardzo trudno oderwać się od tej książki (choć liczy sobie bagatela ponad 80 stron). Na koniec, dla chętnych, znajduje się quiz sprawdzający wiedzę oraz uważne czytanie.

,,Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” to jednak nie tylko piękna widokówka i zachwyt polskimi górami, ale także zbiór bardzo cennych lekcji, które dla wszystkich spacerowiczów oraz wspinaczy powinny być czymś elementarnym! Przede wszystkim autorzy apelują o odpowiedzialne zachowywanie się na szlaku. Niepozostawianie jedzenia czy nieschodzenie z wyznaczonych ścieżek to podstawa. Z pewnością bardzo ważny jest także rozdział poświęcony lawinom czy pracy TOPRu. 

Książka doskonale przygotowuje na wycieczkę w Tatry. Oprócz rad jak należy się zachowywać, dostarcza mnóstwo inspiracji. Autorzy podpowiadają, jakie są mniej uczęszczane trasy, gdzie wybrać się na początek z dziećmi oraz które miejsca koniecznie odwiedzić. 

Po lekturze ,,Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” aż ma się ochotę spakować w plecak i wyruszyć na południe Polski! Finalny, doskonały efekt tej książki to także ogromna zasługa ilustratora Adama Pękalskiego. Piękne, kolorowe obrazki wiernie oddające uroki gór są dokładnie tym, co sprawia, że ta pozycja jest naprawdę wyjątkowa!

Polecam ją wszystkim czytelnikom powyżej 6 roku życia. Książka doskonale sprawdzi się w roli prezentu.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/3860/tatry

 


Poprzedni wpis
Rok w lesie – gry dla najmłodszych
Następny wpis
Jeden dzień – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +6, +7, +8, +9, 2021, Adam Pękalski, Barbara Gawryluk, książki dla dzieci, książki dziecięce na prezent, Literackie, Paweł Skawiński, recenzent książek, recenzje książkowe, Tatry, Tatry dla dzieci, Tatry. Przewodnik dla dużych i małych, w góry z dziećmi, Wydawnictwo Literackie, Zakopane, zwierzęta

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja