Dziewczyńskie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu – recenzja

Tytuł: Dziewczyńskie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu

Autorki: Nina Brochmann, Ellen Stokken Dahl

Ilustracje: Magnhild Winsnes

Tłumaczenie: Karolina Drozdowska, Małgorzata Rost

Wydawnictwo: Czarna Owca

Rok wydania: 2021

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Ile dziewczynek ma kompleksy? Ile nie ma komu zwierzyć się ze swoich problemów, kwestionuje własną cielesność czy jest krytykowane przez rówieśników lub dorosłych? 

 

Widziałam już wiele książek, które pozwalały młodym kobietom dowiedzieć się więcej o dojrzewaniu, ale ,,Dziewczyńskie sprawy” to coś znacznie ponad to. To lektura, w której temat tabu nie istnieje. Porusza absolutnie wszystkie ważne kwestie, które mogą zainteresować dorastającą dziewczynę – a przy okazji robi to w sposób wyważony i interesujący zarazem.

 

Jej autorkami są Nina Brochmann oraz Ellen Stokken Dahl. Obie to dyplomowane lekarki oraz jednocześnie – pisarki z zamiłowania. Ich celem jest szerzenie edukacji seksualnej wśród kobiet w każdym wieku.

 

 

 

,,Dziewczyńskie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu” jest zbiorem zagadnień, które można określić jako obowiązkowe w tego typu książce, ale zarazem zawiera też te bardziej postrzegane jako kontrowersyjne (choć niepotrzebnie). 

 

Autorki w bardzo otwarty sposób opisują kwestie związane z dojrzewaniem. Czym różni się jednak ta książka od innych lub takich wydawanych jeszcze kilka lat temu? Narracja nikogo nie dyskryminuje i nie przekreśla. Choć to lektura w tytule kierowana do dziewczyn, opisywani w niej są także chłopcy, a nawet wspomina się o osobach, które z jakichś względów nie są w stanie wpisać się w żaden z tych wymienionych, płciowych podziałów. 

 

Nawet opis narządów, rozstępów czy cellulitu (oraz fałszowania reklam w celu pozbycia się go), a także omówienie materiałów higienicznych podczas okresu (i wspomnienie o kubeczku menstruacyjnym) świadczy o tym, że jest to książka, która realnie odpowiada na potrzeby współczesnych, młodych dziewczyn. 

 

Przyznam szczerze, że sama bardzo dużo dowiedziałam się z ,,Dziewczyńskich spraw”. Przeczytałam, że ,,błonę dziewiczą” określa się teraz nazwą hymen oraz skąd wynika ta zmiana. 

Godne uwagi są również poruszane kwestie światopoglądowe i stereotypy, przez które wiele kobiet było stawianych na pozycji drugoplanowej w relacji z mężczyznami. Nie bez znaczenia są także rozwinięcia tematu masturbacji, cielesności w mediach oraz internecie czy wykorzystywania seksualnego. Książka porusza także kwestie emocji, zdrowia psychicznego oraz chorób ginekologicznych. 

 

 

 

 

,,Dziewczyńskie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu” redagowany jest w taki sposób, że jego lektura jest lekka i przyjemna. Mnogość świetnych ilustracji, ładne wydanie, a nawet intensywnie różowa wstążka do zaznaczania postępu czytania, sprawiają że to książka, z którą polubi się wiele dorastających dziewczyn. 

 

Ze względu na różnorodność poruszanych w niej tematów, polecana jest odbiorcom już powyżej 9 roku życia. 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.czarnaowca.pl/kategorie/poradniki/dziewczynskie-sprawy,p1416857149

 

 

Poprzedni wpis
Lapis – recenzja
Następny wpis
Rymowanki z dreszczykiem, chochlikiem i morałem – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja