Rymowanki z dreszczykiem, chochlikiem i morałem – recenzja

Tytuł: Rymowanki z dreszczykiem, chochlikiem i morałem

Autorka: Katarzyna Iga Gawęcka

Ilustracje: Hania Kmieć, Kasia Cichosz

Wydawnictwo: Słowa na wybiegu

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: nudy na pudy

 

Recenzja:

Zawsze powtarzam, że liryka jest najtrudniejszym rodzajem literackim, z jakim można się zmierzyć. Z tego też powodu poezję skierowaną nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych oceniam bardzo krytycznie. Nie wystarczą tylko chęci, żeby napisać taki tekst dobrze, ale niezbędny jest solidny warsztat.

 

W wierszach bowiem najlepiej widać czy coś jest udane, czy aż oczy bolą od samego czytania pozbawionych melodyjności rymów i niezręcznych prób stworzenia czegoś ambitniejszego. 

 

Kiedy więc sięgam po kolejny ,,tomik” z wierszami dla dzieci, podchodzę do niego bardzo ostrożnie.

 

,,Rymowanki z dreszczykiem, chochlikiem i morałem” to pozycja, która może budzić zarówno dobre jak i złe emocje. Sam tytuł sugeruje, że będzie to zbiór rymujących się tekstów, ale przedstawionych być może w jakiejś tajemniczej aurze z umoralniającym przesłaniem – ma swoje plusy i minusy. 

 

 

W rymowanych tekstach nie ma nic złego… pod warunkiem, że rzeczywiście się rymują. Historie z morałem także są pożądane – jednak po co serwować dzieciom kolejną, banalną opowiastkę, która nie nauczy ich niczego nowego?

 

W ,,Rymowankach z dreszczykiem” mamy teksty mniej lub bardziej udane. Początkowo sądziłam, że akcja będzie nas wiodła przez las. Z czasem się okazało, że ten wstęp w formie pierwszego utworu był co najmniej zwodniczy. Nie jestem też w stanie zrozumieć, co autorka chciała powiedzieć wierszem, w którym księżniczka zmienia się w jabłonkę, bo jest zła i próżna. Zrozumiałabym, gdybyśmy mieli jakąś kontynuację tej historii, ale ona niemal natychmiast się ucina.

 

Jedynym tekstem, który mnie oczarował (zarówno merytorycznie) jak i pod względem wykonania jest ten o bratku. Podoba mi się w nim brak dosłowności i subtelne, dobrze wyważone przesłanie. 

 

 

 

Ogólnie ten zbiór dziewięciu wierszy uważam za dość przeciętny. Ratuje je nieco warstwa wizualna, choć ogólnie myślę, że tego typu forma przekazu jest już nieco przestarzała. Nie ma w ,,Rymowankach z dreszczykiem” nic, co by go wyróżniło wśród wielu książek dla dzieci tego typu, wydanych już wcześniej. Prawdę mówiąc, nawet tego obiecanego w tytule dreszczyku też tu nie ma. 

 

Nie oznacza to jednak, że ktoś tej książki może nie polubić. Jestem wręcz przekonana, że znajdzie ona swoich amatorów – mnie jej po prostu nie po drodze.

,,Rymowanki z dreszczykiem, chochlikiem i morałem” do kupienia w księgarniach internetowych.

 

Poprzedni wpis
Dziewczyńskie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu – recenzja
Następny wpis
Kto to? – seria książek-gier dla dzieci
Tags: +4, +5, +6, 2021, bajki z morałem, blog książkowy, fantastyka, Hania Kmieć, Kasia Cichosz, Katarzyna Iga Gawęcka, książki dla dzieci, poezja, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, rymowanki, Rymowanki z dreszczykiem chochlikiem i morałem, Słowa na wybiegu, wiersze, Wydawnictwo Słowa na wybiegu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja