Ich troje – recenzja

Tytuł: ,,Ich troje”

Autor: Ewa Szefer

Ilustracje: Paweł Gierliński

Wydawnictwo: WFW

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

 

Recenzja:

Poezja dla dzieci to forma literacka wobec której mam zawsze wysokie wymagania. Bardzo łatwo napisać po prostu rymowany tekst. W wierszach chodzi jednak o to, żeby uchwycić coś nieuchwytnego. Pokazać jakąś drugą, ukrytą stronę zagadnienia lub opisać świat jako piękniejszy, niż jest w rzeczywistości.

 

,,Ich troje” to niewielka objętościowa książka Ewy Szefer z ilustracjami Pawła Gierlińskiego, która zdecydowanie spełnia moje wymagania odnośnie poezji dziecięcej.

 

Początkowo jej treść skojarzyła mi się z klasyką literatury, wierszem Sibylle von Olfers o tytule ,,Wietrzyk. Główny bohater tamtego utworu, podobnie jak w ,,Ich troje”, okazał się niezłym nicponiem, który tylko szuka kogoś, żeby go zaczepić.

Trzeba jednak przyznać, że w wierszu Ewy Szefer treść jest nieco głębsza, a morał – bardziej znaczący. Na początku poznajemy obok figlarnego, wiosennego wietrzyka także czarny melonik oraz czarny parasol. To zabawny, ale zarazem bardzo poetycki duet! Nie są to jednak bohaterowie radośni i beztroscy. Doskonale definiuje ich już sam kolor. Obaj mają posępne miny i ewidentnie nie są w nastroju do zabawy.

 

 

Beztroski wietrzyk postanowił jednak ich rozweselić i zaczął z nimi tańczyć, nic sobie nie robiąc z rosnącego niezadowolenia i mnogich sprzeciwów owej dwójki. W pewnym momencie następuje jednak zwrot akcji. Przez czarny melonik zaczyna przemawiać głos rozsądku! Postanawia on, że nie warto opierać się wietrzykowi, ale można pozwolić mu się unieść i oglądać świat z wysoka.

 

To niespodziewane zakończenie pięknie oddaje postawę pesymisty, który nagle staje się optymistą. To tak jak z czegoś smutnego, co nam się przytrafia, zrobić atut i przekuć na pozytywy.

,,Ich troje” pokazuje dzieciom, że smutek nie może nas dominować. Warto patrzeć na świat z optymizmem. Doceniać to, co daje nam los. Oczywiście zły nastrój zdarza się każdemu i nie ma w tym niczego złego. Ważne jednak, żeby nie dać się zdominować czarnym nastrojom i docenić pomocną dłoń, którą ktoś do nas wyciąga.

 

 

 

Wiersz jest melodyjny, dobrze się go czyta i angażuje najmłodszych słuchaczy. Miłym urozmaiceniem są także ilustracje. Bardzo podoba mi się, że cała mimika parasola i melonika ukazana została tylko za pomocą ich oczu. To pozostawia duże pole wyobraźni i zarazem jest przyjemnym akcentem humorystycznym.

 

,,Ich troje” to bardzo udana pozycja i choć jestem fanką książek w twardej oprawie (pewnie dlatego brak mi już miejsca na regałach) to muszę przyznać, że tutaj cienka oprawa pasuje. Dobrej jakości papier i kwadratowy format ładnie uzupełniają całość.

 

Polecam tę książkę wszystkim czytelnikom powyżej 2 lat. 

Link do strony Wydawnictwa: https://wfw.com.pl/

 

 

Poprzedni wpis
Max i Królik. Na nocnik, start! – recenzja
Następny wpis
Minecraft: Opowieści ze Świata Podstawowego – recenzja
Tags: +2, +3, +4, +5, +6, +7, +8, 2020, blog książkowy, Ewa Szefer, Ich troje, książki dla dzieci, literatura dziecięca, melancholia, optymizm, Paweł Gierliński, poezja, poezja dziecięca, recenzje książek dla dzieci, smutek, WFW, wiersz, wiersze, wiersze dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja