Lapis – recenzja

Tytuł: Lapis

Autorka: Emilia Kiereś

Wydawnictwo: Kropka

Rok wydania: 2021

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Przyznam szczerze, że pokładałam wielkie oczekiwania w tej książce. Oczarowała mnie już na początku – okładką, blurbem i pewną aurą tajemniczości, jaką wokół siebie roztoczyła. 

Do tej pory nie czytałam jednak żadnej powieści autorki Emilii Kiereś. Miałam jedynie do czynienia z jej opracowaniem ,,Ballad i romansów(zresztą bardzo udanym). 

,,Lapis” jawił mi się więc jako jedna wielka niewiadoma, ale czułam podskórnie, że musi to być coś dobrego.

 

 

Książka podzielona jest na dwie części – i co ciekawe, w tej drugiej zmienia się sposób narracji. Na początku poznajemy historię młodego małżeństwa Tobiasza oraz Elżbiety, którym przyszło żyć w chwili, gdy w powietrzu wisiała już wielka wojna. 

Mężczyzna był architektem i to na jego barkach spoczywała budowa murów dookoła Lapis – najpiękniejszego miasta na świecie. Kiedy jednak odkrył, że jego przełożony popełnił ogromny błąd w konstrukcji, a co więcej – nie zamierza go naprawić, życie Tobiasza oraz Elżbiety zmieniło się o 180 stopni.

 

Pierwsza część książki jest więc wprowadzeniem czytelnika w niezwykły świat pełnego tajemnic Lapis. Pokazaniem jak milczenie dorosłych, strach przed prawdą oraz przez lata skrywane sekrety mogą unieszczęśliwić wiele osób. 

 

W drugiej części przenosimy się pięćdziesiąt lat w przyszłość. Główną bohaterką zostaje Irenka, która podróżuje po świecie z ojcem – wybitnym malarzem fresków. Zatrudnia go jeden z bohaterów, którego już poznaliśmy wcześniej, czyli Benedykt, opiekun biblioteki i zarazem brat zaginionej przed laty Elżbiety. 

Irenka sporo namiesza w życiu mieszkańców Lapis. Możecie być pewni, że po jej wizycie nic już nie będzie takie jak dawniej!

 

 

 

To niezwykła książka, w której elementy fantastyczne są niemal zespolone z fabułą z dawnych opowieści. Inspirujący świat legend, średniowiecznych miasteczek oraz żyjących pod nimi… potworów(!), to zaledwie namiastka tego, co ma do zaoferowania nam ta opowieść. 

 

,,Lapis” angażuje czytelnika, wzrusza, ale i porusza ponadczasowe wątki, o których uwielbiamy czytać – poświęcenia się w imię miłości, walki dobra ze złem, poszukiwania sprawiedliwości oraz tęsknoty w imię której powstają niezwykłe budowle. 

 

Jestem przekonana, że książka porwie w swoje objęcia zarówno kilku, kilkunastu jak i kilkudziesięciu latków! Jest niezwykle uniwersalna pod względem odbiorców, a przy tym mądra, angażująca i magiczna. 

 

Będzie odpowiednia dla czytelników już powyżej 9 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwokropka.com.pl/ksiazki/18-lapis

 

 

Poprzedni wpis
Bezik Wielki Pies. Witaj w domu! – recenzja
Następny wpis
Dziewczyńskie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 Komentarz. Zostaw komentarz

  • […] ,,Rzeka” to książka nieszablonowa, w której wątek poszukiwania ojca zmienia się w charakterystykę dorastania, ponoszenia odpowiedzialności za własne czyny oraz cierpliwość w drodze do osiągnięcia celu. Pierwszy raz została wydana w 2014 roku. Ostatnio Wydawnictwo Nasza Księgarnia wznowiło ją z nową okładką (szkoda, że nie w twardej oprawie, ale ilustracja i projekt Moniki Pollak są piękne!). Zanim przejdziecie do dalszej części wpisu, zajrzyjcie także do recenzji innej książki tej autorki ,,Lapis”.  […]

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja