fbpx

Lapis – recenzja

Lapis – recenzja

Tytuł: Lapis

Autorka: Emilia Kiereś

Wydawnictwo: Kropka

Rok wydania: 2021

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Przyznam szczerze, że pokładałam wielkie oczekiwania w tej książce. Oczarowała mnie już na początku – okładką, blurbem i pewną aurą tajemniczości, jaką wokół siebie roztoczyła. 

Do tej pory nie czytałam jednak żadnej powieści autorki Emilii Kiereś. Miałam jedynie do czynienia z jej opracowaniem ,,Ballad i romansów(zresztą bardzo udanym). 

,,Lapis” jawił mi się więc jako jedna wielka niewiadoma, ale czułam podskórnie, że musi to być coś dobrego.

 

 

Książka podzielona jest na dwie części – i co ciekawe, w tej drugiej zmienia się sposób narracji. Na początku poznajemy historię młodego małżeństwa Tobiasza oraz Elżbiety, którym przyszło żyć w chwili, gdy w powietrzu wisiała już wielka wojna. 

Mężczyzna był architektem i to na jego barkach spoczywała budowa murów dookoła Lapis – najpiękniejszego miasta na świecie. Kiedy jednak odkrył, że jego przełożony popełnił ogromny błąd w konstrukcji, a co więcej – nie zamierza go naprawić, życie Tobiasza oraz Elżbiety zmieniło się o 180 stopni.

 

Pierwsza część książki jest więc wprowadzeniem czytelnika w niezwykły świat pełnego tajemnic Lapis. Pokazaniem jak milczenie dorosłych, strach przed prawdą oraz przez lata skrywane sekrety mogą unieszczęśliwić wiele osób. 

 

W drugiej części przenosimy się pięćdziesiąt lat w przyszłość. Główną bohaterką zostaje Irenka, która podróżuje po świecie z ojcem – wybitnym malarzem fresków. Zatrudnia go jeden z bohaterów, którego już poznaliśmy wcześniej, czyli Benedykt, opiekun biblioteki i zarazem brat zaginionej przed laty Elżbiety. 

Irenka sporo namiesza w życiu mieszkańców Lapis. Możecie być pewni, że po jej wizycie nic już nie będzie takie jak dawniej!

 

 

 

To niezwykła książka, w której elementy fantastyczne są niemal zespolone z fabułą z dawnych opowieści. Inspirujący świat legend, średniowiecznych miasteczek oraz żyjących pod nimi… potworów(!), to zaledwie namiastka tego, co ma do zaoferowania nam ta opowieść. 

 

,,Lapis” angażuje czytelnika, wzrusza, ale i porusza ponadczasowe wątki, o których uwielbiamy czytać – poświęcenia się w imię miłości, walki dobra ze złem, poszukiwania sprawiedliwości oraz tęsknoty w imię której powstają niezwykłe budowle. 

 

Jestem przekonana, że książka porwie w swoje objęcia zarówno kilku, kilkunastu jak i kilkudziesięciu latków! Jest niezwykle uniwersalna pod względem odbiorców, a przy tym mądra, angażująca i magiczna. 

 

Będzie odpowiednia dla czytelników już powyżej 9 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwokropka.com.pl/ksiazki/18-lapis

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment