Rzeka – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Rzeka
Autorka: Emilia Kiereś
Okładka: Monika Pollak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Powieści rycerskie toczą się zazwyczaj na zamkach, wśród wysokich murów i dworskich obyczajów. Tym razem jednak autorka Emilia Kiereś zabiera czytelników w podróż do krainy baśni, której sercem jest górski strumień przechodzący z czasem w szeroką oraz potężną rzekę.

,,Rzeka” to książka nieszablonowa, w której wątek poszukiwania ojca zmienia się w charakterystykę dorastania, ponoszenia odpowiedzialności za własne czyny oraz cierpliwość w drodze do osiągnięcia celu. Pierwszy raz została wydana w 2014 roku. Ostatnio Wydawnictwo Nasza Księgarnia wznowiło ją z nową okładką (szkoda, że nie w twardej oprawie, ale ilustracja i projekt Moniki Pollak są piękne!). Zanim przejdziecie do dalszej części wpisu, zajrzyjcie także do recenzji innej książki tej autorki ,,Lapis”. 

Oczekiwanie na ojca

Głównym bohaterem powieści jest chłopiec o imieniu Kilian. Nie pamięta swojego ojca, który wyruszył przed wieloma laty na wojnę. Ona jednak już się skończyła, a matka z synem ciągle oczekiwali na powrót członka rodziny. Do sąsiadujących miejscowości zaczęli wracać wojownicy, którzy brali udział w bitwach. Nikt jednak nie słyszał o odważnym Gedeonie, ojcu Kiliana. Chłopak pewnego dnia postanawia więc wyruszyć na pobliski szczyt góry, żeby stamtąd rozejrzeć się za powracającym oddziałem.

Dorastanie i czas jak rzeka

W ,,Rzece” wszystko zaczyna się u źródła. Kilian jako młody chłopak, a w zasadzie dziecko, ma niewielkie rozeznanie w świecie. Jest ufny, ciekawy i pełen nadziei. Wierzy, że ojcu nic nie jest, dlatego tym bardziej chce rozwikłać tajemnicę oraz dowiedzieć się, dlaczego jeszcze nie wrócił do domu.

Podczas podróży, która toczy się zaledwie na kilkudziesięciu stronach, z jego perspektywy mija wiele lat. W trakcie dorastania popełnia błędy świadomie i nieświadomie. Daje się zapędzić w kozi róg, ale także podejmuje pełne brawury oraz męstwa próby. Kilian w mgnieniu oka staje się młodym mężczyzną i trudno stwierdzić, czy ma na to wpływ upływający czas jak rzeka w swoim korycie, czy może decyzje, które podejmuje.

Sokół, czyli dodatkowa para oczu

,,Rzeka”, choć bogata w terminologię związaną ze średniowieczem, nie jest książką historyczną. Zawiera w sobie wątki fantastyczne, które sprawiają, że czyta się ją nieco jak bardziej rozbudowaną legendę. Jednym z nich jest przyjaciel, a właściwie dodatkowa para oczu głównego bohatera. Kilian oraz jego rodzina wywodzi się ze starego rodu obrońców, których symbolem jest sokół. Okazuje się, że ten dumny ptak nie jest tylko wyłącznie symbolem. Będzie on pełnił w podróży chłopaka bardzo ważną rolę.

Dla kogo jest ta książka?

Polecam ,,Rzekę” jako wielowymiarową, wciągającą oraz pouczającą historią o tym, że warto wybrać się w podróż, aby odnaleźć siebie i kogoś jeszcze. Będzie odpowiednia dla czytelników powyżej 9 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/rzeka/p3084.html


Poprzedni wpis
Świat należy do Ciebie – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Co zrobi Frania? Asertywność – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +9, 2022, blog książkowy, dorastanie, Emilia Kiereś, książki dla dzieci, legenda, Monika Pollak, Nasza Księgarnia, odwaga, poszukiwania, powieść rycerska, recenzent książek, recenzje książek, relacja ojca z synem, rzeka, sokół, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja