Magią i odwagą – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Magią i odwagą
Autor: Mateusz Kasprzyk
Wydawnictwo: Mateusz Kasprzyk
Rok wydania: 2022
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

,,Ojców dom pożegnał Głupi Jasio 

Szukać Wody Życia rad nie rad.” – śpiewał Jacek Kaczmarski w ,,Bajce o głupim Jasiu”. 

Eliksir życia od dawien dawna zaprzątał umysły alchemików. Posiadanie lekarstwa na śmierć byłoby wówczas (ale i mogłoby być współcześnie) jednym z największych bogactw. W książce fantastyczno-przygodowej Mateusza Kasprzyka ,,Magią i odwagą” poznajemy chłopca, który tak jak Jasio z piosenki wyrusza z misją prawie niemożliwą do wykonania. Czy powiedzie mu się i odnajdzie eliksir, który pomoże wskrzesić ważną dla niego osobę?

NIETRAFIONY PREZENT

,,Magią i odwagą” to debiut literacki autora – wnioskując jednak po grzbiecie książki, można spodziewać się, że historia będzie miała swoją kontynuację. Jej głównym bohaterem jest chłopiec o imieniu Oskar, którego ojciec zajmuje się zawodowo pilotowaniem smoczych statków. Oskar, choć pochodzi ze zwykłego ludu, związany jest w pewien sposób z królewskim dworem. Łączy go przyjaźń z księżniczką Mają – jego rówieśniczką oraz towarzyszką zabaw.

Pewnego dnia na zamku odbywa się święto Dzień Monarchy, podczas którego poddani okazują wdzięczność swojemu władcy. Jest to także okazja, żeby podarować królowi coś specjalnego. Niestety jeden pakunek okazuje się paskudną pułapką. Nie zostaje on jednak otwarty przez Monarchę. Konsekwencje oraz efekt prezentu ponosi ktoś dużo bardziej bezbronny.

NIEWYOBRAŻALNIE TRUDNA DECYZJA 

Muszę przyznać, że ,,Magią i odwagą” to powieść bardzo sprawnie napisana i wciągająca. Autor wykreował bogaty świat, który można podziwiać na dołączonej do tekstu mapie. W historii zostały przemyślane jednak nie tylko państwa oraz łączące (lub dzielące) je relacje. W ,,Magią i odwagą” spotkacie przedziwne stworzenia, magiczne rośliny oraz przeróżne społeczności.

Prowadzona narracja ciekawie kluczy między bohaterami, niemal do końca nie zdradzając, kto w tej historii jest tym złym. Godny uwagi jest również dylemat głównego bohatera. Oskar bowiem nie tylko musi udowodnić swoją odwagę, podejmować wiele trudnych i skomplikowanych decyzji jak na swój wiek. On także staje przez swego rodzaju ,,wyborem Zofii”. Zostaje postawiony przed decyzją, która jest niewyobrażalnie trudna. Na szczęście z pomocą przychodzi bliska mu osoba, udowadniając, że ich relacja jest silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

DLA FANÓW HARREGO POTTERA (I NIE TYLKO!)

Gdybyście zapytali mnie z jakimi książkami kojarzy mi się ,,Magią i odwagą”, pewnie odpowiedziałabym, że z największymi klasykami, jak np. ,,Niekończąca się historia” czy seria o Harrym Potterze. Nie mogę jednak nie wspomnieć, że ,,Magią i odwagą” – mimo wątków ze świata fantastyki, wyróżnia znaczący realizm. Jestem pod wrażeniem spójności z logiką tej historii, która jednocześnie pozostawia dla czytelników mnóstwo miejsca na wyobraźnię.

Polecam ,,Magią i odwagą” wszystkim powyżej 9 roku życia. Z ciekawością czekam na kontynuację przygód Oskara oraz, być może, jego odpowiedzialną i nową drogę życia!

Link do strony sklepu: https://samowydawcy.pl/magia-i-odwaga-mateusz-kasprzyk

Książka jest dostępna także jako ebook oraz audiobook.


Poprzedni wpis
5 pytań do… Magdaleny Olszta-Bloch, autorki książki o Witku
Następny wpis
Opowieści z Bukowego Lasu. Chór – recenzja komiksu
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +9, 2022, blog książkowy, fantastyka, książki dla dzieci, książki podobne do Pottera, magia, Magią i odwagą, Mateusz Kasprzyk, odwaga, powieści dla dzieci, recenzent książek, recenzje książek, smok, smoki, współpraca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja