Niekończąca się historia – recenzja klasyki

Tytuł: Niekończąca się historia
Tekst: Michael Ende
Tłumaczenie: Sławomir Błaut

Wydawnictwo: Mamania
Rok wydania: 2021

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena: bardzo przyjemna

Jedna z najbardziej znanych powieści fantastycznych, która na stałe wpisała się do światowej popkultury. ,,Niekończąca się historia” to niemal 500-stronicowe dzieło Michaela Ende. Autora znanego także z bestselleru ,,Momo” lub bajek o Kubie Guziku.

Książka została napisana w 1979 roku, a film na jej podstawie nakręcono pięć lat później. Podzielono go na trzy części, co okazało się niezbyt fortunną decyzją. Muszę przyznać, że odświeżyłam go sobie tuż po przeczytaniu książki i sięgając do moich wspomnień przyznaję, że ekranizacja nie zestarzała się zbyt dobrze. Jedynym dobrym i rozczulającym elementem tego przedsięwzięcia jest oczywiście śnieżnobiały smoko-pies Falkor. Niezmiennie w ucho wpada także przewodnia piosenka – ,,Never Ending Story” artysty Limahl.

Dlaczego jednak ,,Niekończąca się historia” w formie klasycznej książki zyskała tak wielką popularność? Michael Ende zastosował w niej zabieg, który można by określić przenikaniem rzeczywistości do świata magii. Główny bohater Bastian to chłopiec korpulentny, zakompleksiony i samotny. Kiedy pewnego dnia uciekając przed swoimi oprawcami, zaszywa się w pewnej księgarni, trafia tam na interesującą książkę z symbolem dwóch węży na okładce. Wiedziony instynktem, kradnie ją i zaszywa się na strychu swojej szkoły, decydując się pójść na wagary.

Wydawnictwo Mamania wydało książkę, w której oprócz podziału na rozdziały znalazł się także ten na kolory fontu. Zdania wydrukowane na różowo są światem realnym, czyli rzeczywistością Bastiana. Z kolei cała reszta to znaki granatowe, reprezentujące uniwersum Fantazjany.

 

Nie wiem na ile ta pozycja jest Wam znana, dlatego powstrzymam się przed zbyt szczegółowym wchodzeniem w fabułę. Sama mogę się przyznać, że dotąd nigdy jej nie czytałam. Podejrzewam, że jej sława mogła w ciągu ostatnich dwóch dekad nieco zmaleć, ale za sprawą takiego pięknego wydania – ma szansę na ponowne odkrycie przez szerokie grono czytelników.

,,Niekończąca się historia” to opowieść o sile wyobrazi i o tym jak poważne może mieć ona konsekwencje. To wspaniały przekrój sylwetki bohatera, który przechodzi wielokrotne przemiany – najpierw z nieśmiałego chłopca staje się sprawczym i cenionym liderem; aż po pierwsze potknięcia oraz całkowitą porażkę.

Choć pierwsza część książki jest bardziej przygodowa i dynamiczna, to właśnie cała jej siła i znaczenie ukryte są w rozwinięciu oraz zakończeniu historii. Przyjaźń Bastiana z jedną ze znaczących postaci Atreju pozwala wierzyć w szczęśliwe zakończenie. 

,,Niekończąca się historia”  pozwala odnaleźć pierwowzory wielu pomysłów przemycanych do współczesnej literatury dziecięcej. Wzrusza i daje możliwość utożsamiania się z bohaterami. Jest hołdem dla wyobraźni oraz nadzieją, że w dalszym ciągu kolejne pokolenia będą oddawać się wymyślaniu następnych, niezwykłych opowieści.

Polecam ją dzieciom powyżej 9 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://mamania.pl/product-pol-855-Niekonczaca-sie-historia.html?query_id=1

Poprzedni wpis
Siostry Niezapominajki. Tom 1 – recenzja
Następny wpis
Atlas mitologii świata – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 Komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja