➜ Tytuł: Atlas mitologii świata
➜ Tekst: Maria Zagnińska, Paulina Roszak-Niemirska, Konrad Stanilewicz, Alicja Karczmarska-Strzebońska, Urszula Kamińska
➜ Ilustracje: Mikołaj Kamler, Joanna Mosińska, Elżbieta Moyski, Beata Żurawska, Jadwiga Żelazny, Ola Maciejewska, Ola Krzanowska
➜ Wydawnictwo: Greg
➜ Rok wydania: 2021
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena: bardzo przyjemna
Mitologiom różnych krajów zawdzięczamy powieści fantastyczne, niezwykłe obrazy a także filmy o superbohaterach. Były one próbą odnalezienia odpowiedzi na to skąd wziął się świat i jaką rolę mają odgrywać w nim ludzie. Mity uczyły rozróżniać dobro od zła oraz pozwalały wierzyć, że istnieją gdzieś ponad nami byty, które nas strzegą.
,,Atlas mitologii świata” Wydawnictwa Greg to duża formatem książka dla dzieci wielu autorów, która podzielona jest na rozdziały. Znalazły się w niej mitologie: grecka, słowiańska, nordycka, chińska, japońska, egipska oraz aztecka. Każda starannie opracowana i przedstawiona za pomocą kilku wspólnych wytycznych.
Twórcy książki postarali się, żeby w ramach każdej mitologii zaprezentować pewne powtarzające się elementy. Obowiązkowymi są powstanie świata oraz (jeżeli to możliwe) także sposób wytłumaczenia narodzin człowieka. W ramach konkretnych kultur poznajemy jej najważniejszych bohaterów i najciekawsze mity. Autorzy postarali się także o przygotowanie swego rodzaju mapy świata, gdzie oznacza się hierarchię, ważne postaci, koneksje czy istotnych przedstawicieli flory oraz fauny. Nie brak również atrybutów, magicznych przedmiotów oraz ważnych pamiątek i pozostałości, które przetrwały po dziś dzień.
W książce znalazłam jednak błąd, a raczej niedopatrzenie – i to już na samym początku, we wstępie. Narrator przekonuje, że mitologie to dawne religie, których teraz już nie się wyznaje. Tak się okazuje, że chociażby u Słowian funkcjonuje coś takiego jak rodzimowierstwa słowiańskie, czyli współczesna religia oparta na duchowości i mitologii, która ma współcześnie wielu wyznawców. Podobnie rzecz ma się z Grecją czy Japonią. W późniejszej części książki, we wstępach do konkretnych mitologii te wiadomości są jednak podawane, co przeczy przygotowanym na początku lektury słowom.
Muszę jednak przyznać, że ,,Atlas mitologii świata” to książka bardzo sumiennie przygotowana. Autorom udało się wyłuskać najważniejsze informacje i podać je w bardzo przystępnej oraz zrozumiałej formie. Przyznam, że choć miałam już do czynienia z innymi książkami o mitologii, ta sprawia wrażenie najbardziej kompleksowej oraz rzeczowej.
Niewątpliwym atutem są także ilustracje, które każdorazowo nawiązują do stylu miejsca, w jakim toczy się akcja mitów. Książka jest bardzo kolorowa, ale zarazem przejrzysta i pozbawiona wrażenia oczopląsu (co niestety często ma miejsce w pozycjach opowiadających na tego typu szerokie tematy).
Polecam ,,Atlas mitologii świata” dzieciom powyżej 8 roku życia. Będzie on nie tylko przydatną pomocą podczas omawiania mitów na lekcjach. Za sprawą wzbogacenia również o dawne opowieści z krajów egzotycznych czy mniej oczywistych części świata, stanie się inspiracją do samodzielnego poszukiwania wiedzy już w konkretnych kierunkach.
,,Atlas mitologii świata” można kupić w dobrych księgarniach internetowych.
1 Komentarz. Zostaw komentarz
[…] Atlas mitologii świata, […]