Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata – recenzja

Tytuł: Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata

Autor: Isabel Minhós Martins

Ilustracje: Bernardo P. Carvalho

Tłumaczenie: Tomasz Pindel

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2021

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

  

Recenzja:

Zazwyczaj wyruszamy w podróż, bo jesteśmy ciekawi miejsc, które już gdzieś przecież widzieliśmy. Złote plaże kuszą nas ze zdjęć katalogów, opisy gór zachwycają z kartek książek, a egzotyczne kryje inspirują z telewizyjnych programów. Na Ziemi nie ma już miejsca (nie licząc może głębin oceanów), które nie zostałoby dobrze zbadane przez innych ludzi.

 

,,Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata” to niezwykła książka opisująca wyprawy osób, które pokonały swoje lęki i wiedzione ciekawością, odważyły się wytyczać nowe ścieżki.

 

 

 

Jej autorką jest Isabel Minhos Martins, która do tej pory kojarzyła mi się przede wszystkim z filozoficznymi, wzruszającymi książkami obrazkowymi na wartościowe tematy (jej teksty możecie znaleźć m.in. w ,,Sto nasionek, które pofrunęły, ,,Dokąd idziemy, kiedy znikamy? czy ,,Czas czarodziej). Niezwykłe ilustracje są z kolei dziełem Bernardo P. Carvalho, którego być może kojarzycie już z książki ,,Na dworze. 

 

,,Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata” została dostrzeżona na jednym z najważniejszych festiwali książki dziecięcej na świecie – podczas Bologna Children’s Book Fair 2019 otrzymała główną nagrodę w kategorii Non Fiction.

 

To książka, która po brzegi wypełniona jest różnego rodzaju ciekawostkami. Główna narracja opiera się na 11 historycznych postaciach. Autorka wybrała je nie tylko ze względu na osiągnięcia polegające na ,,zrobieniu czegoś po raz pierwszy”. Miała na uwadze także swego rodzaju styl, w jakim ich dokonano. Każdą podróż można śledzić niemal krok po kroku (oczywiście w dużym uproszczeniu). Dodatkowo tekst urozmaicają liczne czarno-białe, kontrastowe ilustracje, które pozostawiają duże pole do manewru dla wyobraźni.

 

W książce znajdują się jednak także kolorowe obrazy. Są one jak refren, który wydaje się wyśpiewywać, że podróżowanie jest najlepszą rzeczą na świecie! To przede wszystkim abstrakcyjne, wielobarwne pejzaże, które skupiają się na wzniesieniach, nierównościach i ruchu.

 

 

 

,,Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata” choć w nazwie kładzie nacisk przede wszystkim na aspekt geograficzny, jest w rzeczywistości książką, której wiedza nie ogranicza się do jednej kategorii. Wyruszając z nią w podróż, dokształcimy się również z historii, sztuki, nauk politycznych czy biologii. 

 

To wszechstronne dzieło sztuki, które doskonale sprawdzi się w roli prezentu. Piękne wydanie razem z inspirującą treścią, tworzy połączenie idealne. Polecam czytać niespiesznie. Książka będzie odpowiednia dla czytelników powyżej 9 roku życia. 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-atlas_podroznikow.html

 

 

Poprzedni wpis
Dlaczego król elfów nie znosił baśni – recenzja
Następny wpis
Pewnego razu w Londynie – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +9, 2021, atlas, Atlas podróżników, Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata, Bernardo P. Carvalho, Dwie Siostry, Isabel Minhos Martins, książka na prezent, książki dla dzieci, książki o podróżnikach, książki o podróżowaniu, Marco Polo, podróże, podróżnicy, recenzent książek, recenzje książek, Tomasz Pindel, Wydawnictwo Dwie Siostry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja