fbpx

Pewnego razu w Londynie – recenzja

Pewnego razu w Londynie – recenzja

Tytuł: Pewnego razu w Londynie

Autor: Gregory Rogers

Ilustracje: Gregory Rogers

Wydawnictwo: Literówka

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Powieść obrazkowa bez słów? A, pewnie – są i takie! W dodatku wcale nie muszą być przeznaczone tylko dla tych najmłodszych odbiorców. Jedną z pierwszych, które tutaj opisałam, było co prawda pozycja dla maluchów – ,,Przenosiny. W tym wpisie chciałabym polecić coś w tym samym stylu, ale starszym czytelnikom.

 

,,Pewnego razu w Londynie” jest komiksem bez dialogów oraz narratora. Gregory Rogers zainspirowany XVI wiekiem w Anglii, postanowił stworzyć książkę, której akcja rozgrywa się w mieście wielkiego Williama Shakespeare’a. 

 

 

 

Głównym bohaterem został jednak mały chłopiec. Dzieci na kartkach książki mogą obserwować jak główny, współczesny bohater kopie piłkę, która nagle (zupełnie niechcący!) wybija szybę w starym teatrze i znika mu z oczu. Chłopiec postanawia podążyć śladem swojej zabawki i we wnętrzu budynku znajduje niezwykłe rzeczy. Prawdziwa niespodzianka czeka na niego jednak tuż po założeniu czerwonej peleryny oraz po zajrzeniu za wielką kotarę!

 

,,Pewnego razu w Londynie” łączy w sobie elementy książki przygodowej, komiksu, powieści historycznej oraz teatru! Autor czerpiąc po trochę ze wszystkiego z powyższych, stworzył ciekawą i angażującą fabułę, którą każdy może odczytać na swój sposób. 

 

Pozycję tę można potraktować jako wyszukiwankę (jest to dobra opcja szczególnie dla młodszych dzieci), ale pozwala ona także nauczyć się sztuki opowiadania. Starsze rodzeństwo może próbować ,,czytać” na głos tę książkę i tym samym, uczyć się tworzyć samodzielne, kreatywne opowieści. 

 

 

 

Uważne oko zauważy w ,,Pewnego razu w Londynie” wiele smaczków, które z powodzeniem można włączyć do fabuły. Sam motyw głównego pościgu daje tutaj także bardzo dużo możliwości – napędza akcję i spaja ją w jedną całość. Klucz kompozycyjny może być również pretekstem do wielokrotnego sięgania po tę książkę – bo czy taka przygoda z piłką i teatrem była jednorazowa czy może zdarzała się już częściej? 

 

,,Pewnego razu w Londynie” jest lekturą dla dzieci w niemal każdym wieku, jednak najwięcej wyniosą z niej odbiorcy, mający powyżej 8 lat. Duży format oraz ładne wydanie sprawią, że książka dobrze prezentuje się na regale.

Link do strony Wydawnictwa: https://literowka.com/produkt/pewnego-razu-w-londynie/

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment