Słowiańska wiedźma. Rytuały, przepisy i zaklęcia naszych przodków – recenzja

Tytuł: Słowiańska wiedźma. Rytuały, przepisy i zaklęcia naszych przodków

Autor: Dobromiła Agiles

Ilustracje: Urszula Gireń

Wydawnictwo: Kobiece

Rok wydania: 2021

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Pamiętam, że kulturą słowiańską zaczęłam interesować się już dość wcześnie. Jeszcze jako kilkulatka dostałam od taty książkę ,,W skarbnikowim królestwie”, którą mam do dzisiaj. To był taki zbiór śląskich legend, który niezwykle mnie wtedy zainteresował. Później poszukiwałam książek związanych z mitologią słowiańską, ale tych także było jak na lekarstwo. Sama robiłam zielniki, różnego rodzaju notatniki, a nawet dostałam od mamy zeszyt z jej młodości z wróżbami i znaczeniem roślin czy ziół. 

 

Gdybym mając te kilkanaście lat, trafiła na taką książkę jak ,,Słowiańska wiedźma. Rytuały, przepisy i zaklęcia naszych przodków”, z pewnością byłabym bardziej niż szczęśliwa! Jej autorką jest Dobromiła Agiles, która może tytułować się mianem prawdziwej czarownicy. Jest arcykapłanką łódzkiego konwentu Wiccan Tradycyjnych, nauczycielką, dziennikarką, pisarką oraz mamą. 

 

W pięknie wydanej książce dzieli się swoją wiedzą na rozmaite tematy związane z wątkami magicznymi, pradawną wiedzą, przepisami czy nawet zagadnieniami o gimnastyce, ubraniach i makramach. 

 

 

 

W ,,Słowiańskiej wiedźmie” zanim czytelniczki (bo jest to książka kierowana przede wszystkim do kobiet) poznają bardziej szczegółowe wątki, czeka merytoryczny wstęp. Autorka dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat długoletniego pomijania polskiej prakultury, a inspirowania się przede wszystkim zwyczajami podpatrywanymi zza granic kraju. 

 

W książce wykładane są absolutne podstawy wierzeń pogan, wraz z uwzględnieniem wszystkich istotnych postaci. Męskiego Swaroga, Jarowita, Leszego czy Welesa, poprzedzają – Dziewanna, Łada, Zorza oraz Mokosz. O każdym z nich można dowiedzieć się czegoś interesującego i inspirującego. Oprócz Bogiń i Bogów autorka nie zapomina także o ważnej roli znachorek, szeptuch a nawet znanej z wielu bajek, choć ze znacznie starszą historią – Babie Jadze. 

 

Inne rozdziały opisują amulety, przedstawiają właściwości polskich ziół i roślin, a nawet podają przepisy na zaklęcia miłosne, zdrowotne czy poprawiające urodę. 

 

 

 

 

,,Słowiańska wiedźma. Rytuały, przepisy i zaklęcia naszych przodków” jest więc książką, która zainteresuje osoby związane z naturą, poszukujące słowiańskiej tożsamości oraz alternatywy duchowego życia.

 

Polecam ją czytelniczkom powyżej 16 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: http://www.wydawnictwokobiece.pl/produkt/slowianska-wiedzma-rytualy-przepisy-i-zaklecia-naszych-przodkow/

 

 

Poprzedni wpis
Pewnego razu w Londynie – recenzja
Następny wpis
NIErożec – recenzja
Tags: +100, +16, +17, +18, 2021, blog o książkach, czarownice, Dobromiła Agiles, Kobiece, książki o czarownicach, książki o magii, mitologia słowiańska, przepisy i zaklęcia naszych przodków, recenzent książkowy, recenzje książek, rytuały, Słowianie, Słowiańska wiedźma, Słowiańska wiedźma. Rytuały, Urszula Gireń, wiedźmy, Wydawnictwo Kobiece, zaklęcia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja