Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie radzić z życiem – recenzja

Tytuł: ,,Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie radzić z życiem”

Autor: Przemek Staroń

Ilustracje:  Marta Ruszkowska

Wydawnictwo: Agora

Rok wydania: 2020

Objętość:  prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

To jedna z tych książek, której byłam bardzo ciekawa już w momencie, kiedy tylko dowiedziałam się, że powstaje! Działania Przemka Staronia śledzę w internecie od dawna, dlatego zastanawiałam się, jakie treści postanowił uwzględnić  i zarazem, co chce przekazać młodzieży (choć, że pojawią się nawiązania do Harrego Pottera, to akurat było więcej niż pewne! 🙂 ).

 

Przemek Staroń w 2018 roku został wybrany Nauczycielem Roku. Jest psychologiem, nauczycielem etyki i filozofii. Otrzymał również nominację do tytułu Global Teacher Prize. Ze stereotypowym belfrem nie ma jednak nic wspólnego, reprezentuje nowy model wartości i inne, bardziej indywidualne podejście do swoich wychowanków. Poza tym, Przemek Staroń nie stawia się na piedestale nieomylności, nie buduje autorytetu tylko i wyłącznie na gruncie swojego wieku, a śmiało przyznaje się do obaw i opowiada o przezwyciężonych trudnościach.

 

 

 

Książkę ,,Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem” dedykuje nastolatkom, którzy nie mając dostępu do edukacji emocjonalnej, często gubią się w rozumieniu własnych potrzeb. Brak narzędzi do radzenia sobie z wymagającymi sytuacjami, wielokrotnie wpływa na ich pogarszające się samopoczucie i brak wiary we własne możliwości.

 

Ta pierwsza część (bo zapowiadane są już kolejne!) dzieli się na wiele rozdziałów, gdzie każdy poświęcony jest innemu zagadnieniu. Nie spodziewajcie się jednak nudnego wykładu okraszonego trudnym słownictwem i wydumanymi teoriami (trudne słowa pojawiają się, ale są świetnie tłumaczone!). Przemek Staroń nawiązuje w tych poszczególnych częściach do bohaterów książkowych, filmowych i serialowych, które znane są wszystkim nastolatkom. Opisuje na ich przykładach konkretne wzorce zachowań, tłumacząc jak te fabularne decyzje wpływają na finały opowieści. 

 

W ,,Szkole bohaterek i bohaterów” porusza kwestie odmienności, wyglądu i związanymi z nim kompleksami, niesprawiedliwego traktowania introwertyków, rozterek miłosnych, strachu, bycia niegrzecznym, sukcesu czy chwilowego poczucia szczęścia. W rzeczywistości omawianych zagadnień jest znacznie więcej, a każde to kolejne ciekawe anegdoty, rozjaśniające umysł porady oraz inspirujące cytaty.

 

 

 

 

Książka wspomina wielokrotnie o wątkach ze wspomnianego już Harrego Pottera, ale również nawiązuje m.in. do serialu Stranger Things, Władcy Pierścieni, tomów Baśnioboru, pozycji I Ty możesz zmienić świat. 42 inspirujące historie o niezwykłych dzieciach, Małego Księcia, poezji Wisławy Szymborskiej, Kiedy nadchodzi smutek, Uważność i spokój żabki i wielu, wielu innych.

Tekst uzupełniają ilustracje Marty Ruszkowskiej, którą można kojarzyć chociażby z równie udanej książki ,,Warszawiacy”. 

 

,,Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem” to pozycja bardzo potrzebna i sama nie wiem czy powinnam ją bardziej polecać licealistom czy ich nauczycielom. Najlepiej, jeżeli przeczytają ją wszyscy – także rodzice nastolatków, żeby łatwiej było im porzucić stare, szkodliwe nawyki edukacyjne i pewnym krokiem wejść w erę lepszego rozumienia oraz większej empatii. 

 

Link do strony Wydawnictwa: https://kulturalnysklep.pl/product-pol-96736-Szkola-bohaterek-i-bohaterow-czyli-jak-sobie-radzic-z-zyciem.html

 

 

Poprzedni wpis
Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi… w rok – recenzja
Następny wpis
Zgubiona dusza – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja