Był sobie król… Poczet Jagiellonów – recenzja

Tytuł: ,,Był sobie król… Poczet Jagiellonów”

Autor: Mariusz Wollny

Ilustracje: Zuza Wollny

Wydawnictwo: JAMA, (Kacper Ryks)

Rok wydania: 2017

Objętość:  prawie jak encyklopedia! 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Zimą tego roku pisałam o pierwszym tomie ,,Był sobie król… Poczet Piastów. Nie musiało upłynąć wiele czasu, żebym sięgnęła po kolejną część serii książek Mariusza Wollnego.

 

,,Był sobie król… Poczet Jagiellonów” to kontynuacja jednego z najładniej wydanych cyklów książek o polskiej historii dla każdego. Te pozycje zachwycą zarówno ucznia szkoły podstawowej, jak i emerytowanego wykładowcę uniwersyteckiego.

 

 

 

Jak ważny jest sposób w jaki przekazuje się wiedzę, doskonale wiedzą ci, których nauczyciele w szkole mieli osobowość powolnego i bardzo wiekowego żółwia. Brak jakichkolwiek anegdot i encyklopedyczne przedstawianie faktów, może uśpić nawet najbardziej zapalonego fana historii.

 

Z serią ,,Był sobie król…” jest zupełnie inaczej. Mariusz Wollny doskonale wie w jaki sposób mówić do czytelnika, żeby ten nie mógł oderwać się od książki. Dodatkowym i bardzo ważnym elementem tego cyklu jest jego oprawa wizualna. Niezwykłe ilustracje Zuzy Wollny przenoszą nas w odległe czasy, jednocześnie podkreślając ich piękno i unikatowość.

 

,,Był sobie król… Poczet Jagiellonów” rozpoczyna się w momencie końca czasów Piastów. Jednak, jak słusznie zauważa autor, historia nie przenika płynnie natychmiast do Jagiellonów, ale wcześniej następuje jeszcze ważny rozdział z Andegawenami w roli głównej.

 

 

 

 

Z fragmentu o Jadwidze dowiemy się, że została królem (!) Polski w wieku nieco ponad 10 lat. Była nieszczęśliwie zakochana w Wilhelmie, a w końcu wyszła za mąż za Księcia Jagiełło.

 

W kolejnych rozdziałach poznamy dokładną historię Władysława II Jagiełło, Władysława III Warneńczyka, Kazimierza IV Jagiellończyka, Jana Olbrachta, za życia którego wiek XVI będzie w Polsce nosić nazwę Złotego Wieku, Aleksandra, Zygmunta I Starego, kończąc na Zygmuncie II Auguście.

 

W książce, oprócz garści istotnych faktów, przeczytamy także tzw. imaginacje, czyli wyobrażenia autora na temat tego, jak mogłyby wyglądać dane sytuacje historyczne. Wstawki wzbogacone są o dialogi, można więc poczuć, jakby czytało się powieść obyczajową.

 

,,Był sobie król… Poczet Jagiellonów” zawiera także interpretację ,,Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki według Zuzy Wollny, którą rozkłada się z 4 części, a która jest integralną częścią książki.

 

 

 

 

 

Polecam tę lekturę, razem z pozostałymi dwoma tomami także do czytania dzieciom. Może okazać się ona wspaniałą książką na dobranoc, która nie tylko wciągnie w wir wydarzeń, jak dobra powieść przygodowa, ale będzie fantastycznym przygotowaniem do lekcji historii.

 

Polecam ją już od 6. roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.sklep.kacperryx.pl/PoczetJagiellonow.html

 

Poprzedni wpis
Story Cubes: Muminki – recenzja gry
Następny wpis
Kto wymyślił wakacje? – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +6, +7, +8, +9, 2017, Był sobie król, Był sobie król… Poczet Jagiellonów, historia, historia Polski, Jagiellonowie, Jama, Kacper Ryks, książki dla dzieci i młodzieży, książki historyczne dla dzieci, książki o historii dla dzieci, Mariusz Wollny, poczet Jagiellonów, Polska, recenzje książek dla dzieci, recenzje książkowe, władcy Polski, Wydawnictwo Jama, Zuza Wollny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja