fbpx

Kto wymyślił wakacje? – recenzja

Kto wymyślił wakacje? – recenzja

Tytuł: ,,Kto wymyślił wakacje?”

Autor: Katarzyna Sowula

Ilustracje: Joanna Gębal

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2019

Objętość:  więcej niż sto 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Wakacje. To jedno ze słów, które kojarzą się niezwykle dobrze! Na samą myśl jego brzmienia powracają wspomnienia, a człowieka napełnia nieuzasadniona beztroska.

 

Wspaniale było usłyszeć, że na cześć wakacji powstała książka!

 

Wydawnictwo Nasza Księgarnia wydało tekst autorki Katarzyny Sowuli, o tytule ,,Kto wymyślił wakacje?”. Jest to swego rodzaju spis skojarzeń, które wiążą się z okresem letnim.

 

 

 

Książka składa się na prawie 50 mini rozdziałów, które opowiadają zarówno o etymologii powstania wakacji i tym samym odpowiadają na pytanie z tytułu, ale także nawiązują do wielu aktywności, których można spróbować podczas lata, opisują ciekawe miejsca, które można zobaczyć i przy okazji zapoznają czytelnika z różnymi nowymi słowami.

 

Ważny jest w tej książce kontekst wielokulturowy. Autorka często sięga po przykłady z różnych krajów, dzięki czemu na zasadzie porównań możemy snuć wnioski czy nasze wakacje są wystarczająco długie.

 

Jeżeli pojawia się w lekturze temat jaskiń, niezwykle gorących jezior czy plaż świecących na niebiesko, to zawsze podpowiadane są miejsca z całego świata, gdzie dokładnie można je zobaczyć.

 

 

 

 

W ,,Kto wymyślił wakacje?” znalazło się jednak także kilka drobnych nieścisłości. Być może są one spowodowane przedawnieniem lub brakiem wystarczających poszukiwań, ale np. największym rollercosterem w Polsce nie jest ten w Ledengi, jak podaje autorka, ale w Energylandii, który to także jest jednocześnie drugą największą tego typu atrakcją w Europie!

 

Zabrakło mi także wspomnienia o Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsko – Białej przy okazji rozdziału o najważniejszych miejscach poświęconych bajkom. Wyżej wspomnienia instytucja jest jedną ze starszych i ważniejszych w Polsce, która dała życie takim bohaterom jak Reksio czy Bolek i Lolek.

 

 

 

 

,,Kto wymyślił wakacje?” to jednak pełna inspiracji pozycja, która udowadnia, że podczas przerwy od szkoły można dobrze się bawić nie tylko w odległych krajach, ale wszędzie. Opisuje czym są kolonie, półkolonie, letniska czy obóz harcerski. Namawia do stworzenia własnego spacerownika, grania w klasy oraz podszkolenia się w nauce gotowania.

 

Jest pięknie wydana, a ilustracje zawdzięcza Joannie Gębal, która nadała jej jeszcze bardzie wakacyjnego charakteru w stylu retro!

 

Polecam tę książkę przede wszystkim dzieciom w wieku przedszkolnym i tym, z pierwszych klas szkoły podstawowej.

 

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/kto-wymyslil-wakacje/2687/ksiazka.html#.XRdneJMzZE4

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment