Idą Święta! – recenzja

Tytuł: ,,Idą Święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie”

Autor: Monika Utnik-Strugała

Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2019

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Święta Bożego Narodzenia to jeden z najbardziej niezwykłych i rodzinnych momentów w ciągu roku. Już od listopada rozpoczyna się pełne podekscytowania oczekiwanie, które wkrótce zamienia się w wesołą krzątaninę podczas przygotowania ozdób, pakowania prezentów i gotowania tradycyjnych potraw.

 

Na całym świecie w różnych krajach Święta mają wyjątkowe odsłony i różnią się wieloma elementami. Wspaniale jest się móc o nich dowiedzieć np. czytając książki.

 

Jedną z ciekawszych, która istnieje i która ostatnio miała swoją premierę jest ,,Idą Święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie”. 

 

 

 

 

Jej autorką jest Monika Utnik-Strugała, a piękne ilustracje i oprawa graficzna to zasługa niezwykle uzdolnionej Ewy Poklewskiej-Koziełło. 

 

Książka składa się aż na 38 mini rozdziałów, które poruszają rozległą tematykę, począwszy od choinki, przez miejsce przy stole dla gościa, po dziadka do orzechów.

 

Opowieść o tradycjach zaczyna się jednak od najważniejszego aspektu Świąt, czyli tego religijnego – umownej daty narodzin Jezusa. 

 

Autorka nie skupiła się jednak tylko na chrześcijańskim znaczeniu, ale uwzględniła w książce wiele elementów związanych z kulturą danego kraju, jej pierwotnymi wierzeniami czy zaadoptowanymi przez kościół zwyczajami sprzed setek lat. 

 

To inspirująca lektura, która powie nam dlaczego św. Mikołaj pochodził z Turcji, a nie z Laponii, dlaczego opłatek jest na początku żółty oraz jakie znaczenie mają świąteczne rośliny np. jemioła, ostrokrzew, gwiazda betlejemska czy pohułukawa. 

 

Przeczytamy o tradycjach amerykańskich, niemieckich, skandynawskich. Dowiemy się skąd pochodzi choinka, kto roznosi prezenty, jakie potrawy się tego dnia spożywa. Przeczytamy o przesądach i zdobędziemy radę jak można zostać milionerem zaraz przed Świętami. 

 

 

 

 

To bardzo ciekawie napisana książka, która wprowadzi nas w atmosferę Świąt, ale przede wszystkim pozwoli też je trochę lepiej zrozumieć. Pochodzenie wielu współcześnie obchodzonych zwyczajów nie jest znane większej ilości osób. 

 

Takie książki pozwalają przypomnieć jak wielkie znaczenie ma to Święto. Boże Narodzenie to nie tylko zakupy, migoczące światełka czy papier pakowny w nadruki z reniferami i bałwankami – to przede wszystkim mnóstwo wartości o których powinno pamiętać się na co dzień.

 

Polecam ten zbiór wszystkim dzieciom powyżej 4. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/ida-swieta-o-bozym-narodzeniu-mikolaju-i-tradycjach-swiatecznych-na-swiecie/2744/ksiazka.html#.XeLR2S2BhGw

 

 

 

Poprzedni wpis
KSIĄŻKI Z PRZYSZŁOŚCI CZ.22
Następny wpis
Milion rzeczy – recenzja
Tags: +10, +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2019, adwent, Boże Narodzenie, bożonarodzeniowe tradycje, choinka, Ewa Poklewska - Koziełło, Idą Święta! O Bożym Narodzeniu Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie, książka o Bożym Narodzeniu, książki dla dzieci, Mikołaj, Monika Utnik-Strugała, Nasza Księgarnia, recenzent książkowy, recenzje książek, recenzje książek dla dzieci, Święty Mikołaj, tradycja, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, zima

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja