fbpx

Atlas miast Polski – recenzja

Atlas miast Polski – recenzja

Tytuł: ,,Atlas miast Polski”

Autor: Anna Garbal

Ilustracje: Anna Rudak

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2019

Objętość:  chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Ciekawe czy dzieci wiedzą jeszcze czym są klasery. Dawniej cieszyły się one ogromną popularnością i wiele osób kolekcjonowało w nich znaczki. Były to specjalne albumy, które mieściły cały zbiór różnych małych obrazków, które nakleja się na koperty.

 

Z kolei zajęcie to nazywa się filatelistyką i to najwyraźniej tym hobby zainteresowały się twórczynie wspaniałej nowości od Wydawnictwa Nasza Księgarnia, czyli ,,Atlas miast Polski”.

 

 

To wielkoformatowa pozycja, która skupia się przede wszystkim na Polsce, jednak zamiast geograficznej czy przyrodniczej charakterystyki, kładzie nacisk na znajomość większych i mniejszych miast. Znaczki na okładce są z kolei małym symbolem planowanej przygody i jednocześnie pamiątką z odbytej już podróży.

 

W pozycji omówionych zostało ponad 30 miast z całego kraju! Znajdziemy tu oczywiście najbardziej popularne, jak Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław czy Gdańsk, ale nie brakuje także miejsc równie ciekawych, ale mniejszych lub nieco rzadziej odwiedzanych przez turystów.

 

Autorka, Anna Garbal w charakterystyce każdego miasta skupiła się nie tylko na najpopularniejszych zabytkach. Pojedyncze grafiki opisują też tradycyjne potrawy dla regionu, teatry oraz inne atrakcje kierowane głównie dla dzieci, aktywności na powietrzu, muzea czy po prostu piękną architekturę.

 

 

 

 

Oprócz tego, przy każdym mieście dołączono jego herb, krótki opis uwzględniający także informacje o powierzchni, liczbie mieszkańców i przynależności do konkretnego województwa.

 

Na każdej rozkładówce na czytelnika czeka także mini zabawa. Polega ona na wyszukiwaniu wskazanych przez autorkę elementów. Przeważnie są one związane z danym miastem, np. w Białymstoku, który słynie m.in. z Akademii Teatralnej powinniśmy odnaleźć 5 marionetek, w Krakowie 5 precli, a w Zakopanem 5 małych ciupag.

 

Książka jest pięknie ilustrowana przez Annę Rudak, a każda rozkładówka to kolejna zapowiedź świetnej wycieczki po Polsce. ,,Atlas miast Polski” wręcz zachęca, żeby zaplanować wakacje, zwiedzając najróżniejsze zakątki naszego kraju.

 

 

 

 

Polecam tę pozycję wszystkim dzieciom już od 4. roku życia. Będzie także doskonałym pomysłem na prezent lub nagrodą w konkursie.

 

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/atlas-miast-polski/2684/ksiazka.html#.XRpJL5MzZE4

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment