Był sobie król… Poczet królów wybieranych – recenzja

Tytuł: ,,Był sobie król… Poczet królów wybieranych”

Autor: Mariusz Wollny

Ilustracje: Zuza Wollny

Wydawnictwo: JAMA, (Kacper Ryks)

Rok wydania: 2018

Objętość:  prawie jak encyklopedia! 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Nadszedł w końcu w historii taki okres, kiedy to umarł ostatni z Jagiellonów i nie zostawił dla swojego kraju żadnego potomka. Należało wtedy szybko coś wymyślić, żeby nie zrobił się w Polsce zbyt duży bałagan i by państwo nie popadło w bezkrólewie.

 

,,Był sobie król… Poczet królów wybieranych” to trzeci tom serii książek o władcach Polski autorstwa Mariusza Wollny. To także ostatnia do tej pory wydana książka w ramach tego cyklu, ale zapowiadany jest jeszcze jeden tytuł i jednocześnie kontynuacja ,,Pocztu królów wybieranych”.

 

Dwie poprzednie pozycje to ,,Był sobie król… Poczet Piastów” oraz ,,Był sobie król… Poczet Jagiellonów”.

 

 

,,Był sobie król… Poczet królów wybieranych”  rozpoczyna się od historii podstarzałej Anny Jagiellonki, która będąc panną miała nadzieję, że jej osoba zostanie po śmierci brata Zygmunta Augusta wreszcie dostrzeżona. Niestety pierwszy wybrany król, Henryk Walezy tylko zawrócił jej w głowie i zostawił bez grosza przy duszy.

 

Książka rozpoczyna się od tego momentu i kontynuuje opowieść o historycznych losach Polski aż do Jana Kazimierza, ostatniego z Wazów, który miał całkiem sporo na sumieniu. Miał jednak także żonę Ludwikę Marię, która sprawowała pieczę nad państwem, wedle swoich możliwości.

 

Autor nie pomija także w swoich rozważaniach Stefana Batorego, który jako ostatni ,,załapał się” na Złoty Wiek naszego kraju, opisywany szczególnie w ,,Był sobie król… Poczet Jagiellonów”. Wraz z nadejściem Srebrnego Wieku nadszedł czas także Zygmunta III Wazy, Władysława IV Wazy i w końcu, wspomnianego już wyżej, Jana Kazimierza.

 

 

 

 

Pozycja, podobnie jak i poprzednie tytuły z tej serii, zawiera sporo legend i nawiązań także do polskiej kultury. Oprócz tego autor często dzieli się z czytelnikiem krótkimi wstawkami fabularnymi, żeby jeszcze łatwiej było sobie wyobrazić czasy, o których mowa w konkretnym rozdziale.

 

Język całości jest lekki i przyjemny, a książki czyta się z tym samym zaangażowaniem, co powieści przygodowe!

 

,,Był sobie król… Poczet królów wybieranych” nie odstaje także od swoich poprzednich pod względem wydania. Tutaj także znajdziemy wiele pięknych ilustracji Zuzy Wollny, a gruba oprawa i dobrej jakości papier będzie pięknie prezentował się na każdym regale.

 

 

 

 

Polecam tę serię dla dorosłych i dzieci już od 6. roku życia. Książki doskonale się spiszą jako pomysł na prezent lub nagroda w szkolnym konkursie.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.sklep.kacperryx.pl/bylsobiekrol3

 

 

Poprzedni wpis
Atlas miast Polski – recenzja
Następny wpis
Czy wiesz, który zwierz…? Kieszonkowa fauna Europy – recenzja gry
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +6, +7, +8, +9, 2018, Był sobie król, Był sobie król… Poczet królów wybieranych, czytelnictwo, historia, historia Polski, Jama, Kacper Ryks, książki dla dzieci i młodzieży, książki historyczne dla dzieci, książki o historii dla dzieci, Mariusz Wollny, recenzje książkowe, władcy Polscy, wolne elekcje, Wydawnictwo Jama, Zuza Wollny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja