Był sobie król… Poczet Piastów – recenzja

Tytuł: ,,Był sobie król… Poczet Piastów”

Autor: Mariusz Wollny

Ilustracje: Zuza Wollny

Wydawnictwo: JAMA, (Kacper Ryks)

Rok wydania: 2016

Objętość:  prawie jak encyklopedia! 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

W ostatnich latach pojawiło się kilka interesujących tytułów książek dla dzieci, które starają się zainteresować najmłodszych czytelników historią. Raz udaje się to lepiej, raz gorzej, ale w większości i tak pozycje te dotyczą przede wszystkim krajów, w których najwięcej działo się na przestrzeni wieków.

 

Polska historia opisana w taki sposób, żeby nie była nużąca dla dzieci i zachęciła ich do dalszych poszukiwań lektur jest niestety rzadkością.

 

Na szczęście cykl ,,Był sobie król”, chociaż skupia uwagę czytelników przede wszystkim na polskich władcach, jednocześnie zawiera cały ogrom ciekawostek oraz historycznych faktów, które mają szansę wychować wielu nowych entuzjastów tej dziedziny nauki.

 

Trylogia została napisana przez Mariusza Wollny już w 2004 roku, ale na przestrzeni ostatnich lat zyskała piękną szatę graficzną i została uzupełniona o ilustracje Zuzy Wollny.

 

,,Był sobie król… Poczet Piastów” jest pierwszą książką z serii. Jej akcja rozpoczyna się więc od samego początku i towarzyszy najstarszym ludom zamieszkującym nasze ziemie.

 

 

 

Trzeba jednak zaznaczyć, że autor nie trzyma się kurczowo wyłącznie pewnych faktów, ale uzupełnia treść także legendami lub rozważaniami, które mają odzwierciedlenie chociażby w tradycji. Za każdym razem zaznacza jednak, że rzecz o której mowa w tej chwili, może nie mieć całkowitego potwierdzenia w dokumentach lub mogą być one wątpliwej jakości.

 

Daje to więc obraz znacznie szerszy, niż tylko czysto historyczny pogląd na sprawę. W książce zawiera się więc także wiele elementów kultury i anegdot, które dzieci i młodzież najbardziej kochają w historii.

 

 

 

 

 

W ,,Był sobie król… Poczet Piastów” możemy przeczytać m.in. o legendzie trzech braci założycielach, o Wandzie i jej ojcu Kraku, o Mieszku, Bolesławie Chrobrym, o Odnowicielu, Krzywoustym, Wygnańcu, Pobożnym, Łokietku i Kazimierzu Wielkim.

 

W książce nie pominięto żadnej znaczącej persony w naszej historii, i każdej poświęcono możliwie jak najwięcej przestrzeni strony, żeby oddać jej udział w budowaniu (lub rujnowaniu) Państwa Polskiego.

 

Pozycja zawiera fakty o których z pewnością nie słyszało nawet wielu dorosłych. Jest więc to książka dla każdego, bez względu na wiek.

 

Rysunki czarno-białe i pełne intensywnych kolorów ilustracje pięknie wzbogacają tekst i sprawiają, że jest on jeszcze bardziej przystępny i łatwiejszy w odbierze.

 

 

 

 

 

Polecam tę książkę każdemu. Będzie idealna jako prezent, uzupełnienie lekcji historii czy po prostu jako lektura do poduszki, gdzie każdy kolejny władca to zarazem nowa przygoda.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.sklep.kacperryx.pl/bylsobiekrol1

 

 

Poprzedni wpis
Co robisz z pomysłem? – recenzja
Następny wpis
Puzzle od Wydawnictwa Nasza Księgarnia
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +6, +7, +8, +9, Był sobie król, Był sobie król… Poczet Piastów, historia, historia Polski, Kacper Ryks, Kacper Ryx, kacperryx, książka o historii dla dzieci, książki dla dzieci i młodzieży, książki historyczne dla dzieci, Mariusz Wollny, Poczet Piastów, recenzje książek dla dzieci, recenzje książkowe, władcy Polscy, Wydawnictwo Jama, Zuza Wollny

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja