Gargantis – recenzja

Tytuł: Gargantis

Seria: An Earie-on-Sea Mystery

Autor: Thomas Taylor

Ilustracje: Tom Booth

Tłumaczenie: Joanna Dziubińska

Wydawnictwo: Wilga

Rok wydania: 2021

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

,,(…) Książka jest jak lustro – odpowiadam, patrząc jak Erwin wylizuje sobie łapy. – Zawsze widzimy w niej siebie.” T. Taylor, Gargantis, Wybór Herbiego, str. 347

 

Chciałabym zacząć tę recenzję od cytatu – i to cytatu z samego końca książki, który doskonale podsumowuje drugą część niezwykłego cyklu ze świata Widmowego Portu. 

 

Jakiś czas temu opowiadałam o jego pierwszym tomie ,,Malamander(kliknijcie w tytuł, żeby przenieść się do wpisu). Tym razem sięgam po kolejny, jednocześnie zdradzając, że Wydawnictwa Wilga zapowiedziała trzecią część serii już na koniec tego roku (2021)! 

 

 

 

,,Gargantis” Thomasa Taylora z ilustracjami Toma Bootha jest kontynuacją przygód głównego bohatera Herberta Lemona oraz jest dobrej przyjaciółki Violet Parmy. Dobrze jest przeczytać poprzedzającą tę pozycję książkę, ale nawet jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście, powinniście odnaleźć się w biegu akcji (choć zdecydowanie rekomenduję poznawanie fabuły jednak w porządku chronologicznym). 

 

Tym razem małe miasteczko portowe nawiedza niezwykle uciążliwa burza. Jest ona jednak nie tylko utrapieniem dla miejscowych rybaków, którzy nie mogą wypłynąć w morze, ale dodatkowo w nietypowy sposób oddziałuje na ziemię, która trzęsie się i drży. Przesądni mówią, że zbudził się Gargantis – mistyczna bestia, która zamierza zniszczyć miasteczko. Inni zrzucają te zjawiska na porę roku i wierzą, że wkrótce wszystko się uspokoi.

 

Herbert wraz z Violet są jednak w pierwszej kolejności świadkiem innego, wyjątkowego zdarzenia. Chłopiec pracuje w Biurze Rzeczy Znalezionych w hotelu Grand Nautilus. Pewnego dnia zostaje mu przekazana bardzo niezwykła muszelka, która straciła właściciela. Niedługo później pod opiekę Herberta trafia kolejny artefakt. Okazuje się, że odnalezienie prawowitych właścicieli tych przedmiotów, będzie wymagało od dzieci niezwykłej odwagi, przenikliwego umysłu oraz zdecydowanie… przekraczania granic!

 

,,Gargantis” jest książką, którą nie tylko wciąga w wir przygody i za sprawą lekkiego, angażującego pióra autora, nie pozwala się od siebie oderwać. To lektura za pośrednictwem której możemy uwierzyć, że literatura ma naprawdę niezwykłą moc! Nieważne czy będziemy próbowali odnaleźć miejscowe legendy, poczytać o tradycyjnych rybackich powiedzeniach czy… poznać trochę lepiej siebie – książki kryją w sobie odpowiedź na każde ważne pytanie.

 

 

 

 

Dodatkowym ogromnym atutem są ilustracje we wnętrzu ,,Gargantisa”. Umilają lekturę i pozwalają jeszcze silniej przeżywać podawaną akcję. Wielkim majstersztykiem jest też okładka, na której uszlachetnienia złotą folią natychmiast przykuwają wzrok, nie pozwalając o niej zapomnieć.

 

Polecam zarówno ,,Malamandra” jak i ,,Gargantisa” wszystkim dzieciom powyżej 9 roku życia, a sama z niezwykłą ciekawością oczekuję trzeciej części serii!

Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/malamander-gargantis-tom-2-thomas-taylor-sku0eb8c3e908a33e3e2db5.html

 

 

Poprzedni wpis
Co było potem? – recenzja
Następny wpis
Ala ma kota. Naturalna nauka czytania – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja