40 haseł o demokracji – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: 40 haseł o demokracji
Autorka: Maria Środoń
Ilustracje: Adam Wójcicki

Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2024

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Demokracja istnieje od 2500 lat. Od tej pory nie wymyślono lepszego sposobu rządzenia. Życie w demokratycznym kraju to przywilej. Nie wszyscy jednak chcą z niego korzystać.

40 haseł o demokracji

Aby wzmacniać w ludziach świadomość, ale także kształtować obywatelską postawę – już od najmłodszych lat warto uświadamiać czym jest demokracja i jaki ma ona wpływ na losy kraju, społeczeństwa, ale także na naszą własną przyszłość.

Wydawnictwo Dwie Siostry we współpracy z Kancelarią Sejmu stworzyły książkę będącą mini kompendium wiedzy o demokracji. Na jej stronach znalazło się dość przystępne wyjaśnienie 40 wybranych haseł o tej tematyce.

Czym jest demokracja?

Autorką 40 haseł o demokracji jest Maria Środoń, socjolożka pracująca w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Z kolei za świetne ilustracje odpowiada Adam Wójcicki, którego możecie kojarzyć już m.in. z opisywanej przeze mnie Jej wysokość torebka.

W popularnonaukowej pozycji o demokracji poruszają oni nie tylko ważne zagadnienia, ale i przytaczają wybrane fakty z przeszłości Polski. W książce znajdziecie rys historyczny oraz opisane wydarzenia, które w mniej lub bardziej bezpośredni sposób doprowadziły do zapanowania u nas demokracji.

Parlament Europejski, cisza wyborcza czy partycypacja

40 haseł o demokracji wyjaśnia młodym odbiorcom na przykład kim jest obywatel, czym jest Najwyższa Izba Kontroli czy referendum. Pozwala zrozumieć jak dzieli się w Polsce parlament, kim są senatorowie, a kim posłowie i ile trzeba mieć lat, żeby startować w wyborach prezydenckich.

Książka poszerza znajomość takich pojęć i ukrytych za nimi znaczeń, jak Parlament Europejski, Rada Ministrów, cisza wyborcza lub partycypacja. Można powiedzieć, że 40 haseł o demokracji to przegląd oraz wyjaśnienie zazwyczaj w kilku zwięzłych zdaniach najbardziej istotnego słownictwa.

Jest to solidny fundament do poszerzania wiedzy, dalszego zgłębiania kwestii nie tylko demokracji, ale ogólnie polityki. Nauki pozostawania otwartym na kwestie społeczne. Interesowania się tym, co dzieje się wokół nas – nawet, jeżeli z pozoru niektóre sprawy wydają się nie dotyczyć naszego otoczenia w sposób bezpośredni.

40 haseł o demokracji to książka na pewno potrzebna. To pierwszy krok w stronę lepszej przyszłości oraz bardziej świadomych obywateli.

Polecam ją odbiorcom powyżej 9 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/40-hasel-o-demokracji.htmlPoprzedni wpis
Mój sen – przedpremierowa recenzja książki z relaksacjami
Następny wpis
Nowe wydawnictwo z literaturą dziecięcą – wydawnictwo Magiczne
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +9, 2024, 40 haseł o demokracji, Adam Wójcicki, blog książkowy, cisza wyborcza, demokracja, Dwie Siostry, Kancelaria Sejmu, książki dla dzieci, Maria Środoń, Najwyższa Izba Kontroli, Parlament Europejski, polityka, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, sejm, senat, Wydawnictwo Dwie Siostry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja