Samochody – recenzja książki nie tylko dla dzieci

Tytuł: Samochody
Autor: Matt Ralphs
Ilustracje: Ryo Takemasa
Tłumaczenie: Agnieszka Moore
Wydawnictwo: Kropka
Rok wydania: 2024
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumiejądla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Kiedy wyobrażacie sobie samochód na parę, pewnie macie przed oczami potężny i niezgrabny pojazd, z którego bucha zmieniona w gaz, rozgrzana woda. Gdybyście jednak zobaczyli np. Doble Model E, trudno byłoby Wam uwierzyć, że to także samochód zasilany parą. W dodatku taki, który potrafi rozpędzić się do 120 km/h!

Książka dla dzieci o samochodach

,,Samochody” to niezwykła książka Matta Ralphsa z ilustracjami Ryo Takemasa, która sprawi, że staniecie się ekspertami od motoryzacji. To wielkoformatowa pozycja wypełniona grafikami, ciekawostkami oraz podstawowymi informacjami o samochodach – nawet tych, które zaczęły powstawać już dziesiątki lat temu.

Popularnonaukowa książka dla dzieci zabierze Was w podróż do historii pierwszych pojazdów, przez najsłynniejsze wyścigi, rodzaje aut, a także poszczególne etapy ich produkcji. 

Motocykl, Monster Truck czy muscle cars

Ale to nie wszystko. W ,,Samochodach” pojawiają się – co może być poniekąd zaskoczeniem – również motocykle. Także w tym przypadku znalazł się krótki rys historyczny tego rodzaju pojazdów. Możecie nawet liczyć na rozkładówkę o Tourist Trophy na wyspie Man, czyli bardzo słynnym motocyklowym wyścigu, ale i na stronę z krótką charakterystyką motocykli. 

Autorzy poszerzają naszą wiedzę również o słynne mosty drogowe (bo przecież posiadając coraz szybsze i lepsze pojazdy, chcemy nimi docierać dalej oraz bezpieczniej), a także ważne punkty usługowe na trasie.

Poza tym, książka to źródło wiedzy na temat samochodów nietypowych, takich jak np. Monster Trucki, hot rody czy muscle carsy (pięknie kojarzące się z latami 70-tymi oraz filmami realizowanymi w tamtych czasach (m.in. z jednym z moich ulubionych – filmem ,,Grease”).

Co nieco o samochodach przyszłości

W tego typu publikacjach nie może zabraknąć rozkładówki ,,Rekordy”, i taka oczywiście znalazła się w ,,Samochodach”. Znajdziecie na niej informacje o najdrożej sprzedanym samochodzie właśnie czy też rekordzie prędkości na lądzie (nawet nie byłabym blisko, zgadując liczbę).

Byłam ciekawa w jaki sposób zostaną ujęte samochody przyszłości i muszę przyznać, że tutaj trochę się rozczarowałam. W bardzo ogólny sposób autorzy podeszli zarówno do pojazdów elektrycznych, zasilanych biopaliwami czy autonomicznych. Myślę, że w tego typu książce powinno się poświęcić znacznie więcej miejsca, niż jedną rozkładówkę na tego typu informacje.

Mimo to, trzeba ,,Samochodom” wybaczyć, bo w ogólnych rozrachunku to książka bardzo ciekawa. Znajdziecie w niej dobrze wyważoną ilość tekstu względem ilustracji. Za sprawą przejrzystego składu ważne informacje nie ulatują, ale zapisują się na dłużej w pamięci. Z kolei niezwykle graficzne rozkładówki sprawiają, że ,,Samochody” to właściwie rozrywka dla osób w każdym wieku. Polecam ją wszystkim powyżej 6 lat.

Link do strony wydawnictwa: https://www.wydawnictwokropka.com.pl/ksiazki/96-samochody


Poprzedni wpis
For you – urocza japońska książka obrazkowa
Następny wpis
Wszystko, co wiem o kupie – recenzja książki bez tabu dla dzieci
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +6, +7, +8, +9, 2024, Agnieszka Moore, blog książkowy, Kropka, książka o motocyklach, książka o samochodach, książki dla dzieci, Matt Ralphs, mosty, motocykle, recenzent książek, recenzje książek, Ryo Takemasa, samochód, samochody, samochody ciekawostki, samochody przyszłości, ulice, Wydawnictwo Kropka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja