Od stóp do głów – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała
Autorka: Katharina von der Gathen
Ilustracje: Anke Kuhl
Tłumaczenie: Anna Magdziarz
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Żyjemy w czasach, w których dużą uwagę przykłada się do wyglądu i powierzchowności. To trudne, kiedy inni postrzegają cię wyłącznie przez pryzmat długości nosa, koloru skóry czy wagi. O ile dorośli mają jeszcze narzędzia, żeby sobie z tym jakoś radzić, o tyle dzieci muszą często zmagać się z kompleksami oraz brakiem pewności siebie.

W rzeczywistości to, w jaki sposób młoda osoba będzie postrzegać siebie, zależy od tego jaki wzorzec otrzyma od otoczenia. W byciu bardziej świadomym może pomóc jej książka, która ostatnio ukazała się nakładem wydawnictwa Dwie Siostry. 

(Tę książkę można… rozebrać! Wystarczy ściągnąć załączoną do niej obwolutę)

Cielesność, seksualność oraz świadomość

,,Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała” to książka z tekstem Kathariny von der Gathen (autorki ,,Odpowiedz mi!”) oraz wymownymi, świetnymi ilustracjami Anke Kuhl (wspominanej już przeze mnie na stronie przy okazji pozycji ,,Najlepsze jasełka wszech czasów”).

W tym mini kompendium przedstawione zostały hasłowo najważniejsze zagadnienia dotyczące cielesności, seksualności oraz świadomości własnego ,,ja”. Książka kierowana jest zarówno do chłopców, dziewczyn jak i osób nieokreślonych płciowo. Pozwala zmierzyć się z takimi zagadnieniami jak: części intymne, niepełnosprawność, ozdabianie ciała, choroby, pewność siebie, normalność i nienormalność, mowa ciała oraz wiele, wiele innych.

Jak polubić siebie?

Można powiedzieć, że autorka ,,Od stóp do głów” zebrała najbardziej intrygujące, ważne oraz często będące tematami tabu kwestie, które w sposób prosty wyjaśnia oraz rozwija dzieciom i ich rodzicom. Książka pomaga łatwiej polubić siebie, zaakceptować swoje defekty oraz zyskać cenną perspektywę. 

Przy okazji lektura jest niezwykle współczesną odpowiedzią na wiele palących problemów. Dzieci oraz młode osoby, które obecnie zasypywane są zdjęciami perfekcyjnych ludzi z mediów społecznościowych, nie zawsze mają świadomość o zastosowanych na nich filtrach czy obróbce komputerowej. ,,Od stóp do głów” pozwala bardziej uświadomić skalę tego zjawiska i jednocześnie zapewnić, że kluczem do szczęścia jest po prostu polubienie siebie.

Szersza perspektywa

Książka posiada także kilka fajnych rozwiązań, które pomagają jeszcze bardziej się w nią zaangażować. Akapity zatytułowane ,,Spróbujcie sami!” to nic innego jak propozycje zadań czy poleceń do wykonania samodzielnie lub z innymi. Mnie zauroczyły także rozkładówki z ,,Szerszą perspektywą”, na których widać zdjęcie rodziny na przestrzeni lat. Można obserwować jak zmieniają się jej poszczególni członkowie, ale także jak pojawiają się nowe osoby i ,,znikają” te wcześniejsze.

Nie zawsze łatwo jest otwarcie rozmawiać z dziećmi o seksualności czy cielesności. Z ,,Od stóp do głów” będzie to jednak dużo prostsze i bardziej naturalne. Polecam tę lekturę każdemu powyżej 8 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/od-stop-do-glow.html


Poprzedni wpis
Atlas historii – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Witch. Czarodziejki W.I.T.C.H. Tom 8 – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +8, +9, 2023, Anke Kuhl, Anna Magdziarz, blog książkowy, ciało, cielesność, Dwie Siostry, elementarz ciała, Katharina von der Gathen, książki dla dzieci, nagość, niepełnosprawność, Od stóp do głów, Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała, pewność siebie, piękno, płciowość, recenzje książek, seksualność, tolerancja, trudne tematy, ważne książki dla dzieci, Wydawnictwo Dwie Siostry, wygląd

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja