Najlepsze jasełka wszech czasów – recenzja książki

Tytuł: Najlepsze jasełka wszech czasów
Autorka: Barbara Robinson
Ilustracje: Anke Kuhl
Tłumaczenie: Adam Pluszka
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Jakie są jasełka każdy dobrze wie – aniołki w białych szatach z klejonymi z kartonów skrzydełkami, Maria w błękitnej szacie na głowie oraz trzej królowie czy też mędrcy w bogato zdobionych szatach z błyszczących zasłon lub koców. To tego rodzaju wydarzenie, któremu naprawdę rzadko udaje się zaskoczyć widownię. A jednak, w książce, w której opowiadam poniżej wszystko poszło inaczej niż zazwyczaj… i co z tego wyniknęło?

Rodzeństwo Herdmanów

,,Najlepsze jasełka wszech czasów” to początek trylogii o rodzeństwie-postrachu wszystkich dzieci oraz dorosłych pewnego miasteczka. Rodzina Herdmanów, jak głosi już sam blurb na tylnej okładce, bije kolegów, szantażuje koleżanki i pali cygara w toalecie. Choć to jeszcze dzieci, zupełnie nie wiedzą jak mają się zachować, robią wszystko na opak i uwielbiają płatać rozmaite figle.

Autorką książek jest amerykańska twórczyni Barbara Robinson. Z kolei ilustracje stworzyła niemiecka artystka Ankę Kuhl, znana m.in. z serii o ,,Hedwidze”.

Jasełka wszech czasów

Książka opowiadana z punktu widzenia pewnej, nieco anonimowej bohaterki to relacja z pierwszej ręki niezwykłych wydarzeń, które miały miejsce tuż przed Bożym Narodzeniem. Czytelnik dowiaduje się z niej kim w ogóle są Herdmanowie i dlaczego zasłużyli sobie na miano największych łobuzów nie tylko w całej szkole, ale i w całym mieście. Te dzieci to prawdziwe utrapienie dla nauczycieli, ale także ich rówieśników, którzy muszą znosić bardzo niemiłe zaczepki.

Pewnego dnia Hedmanowie dowiadują się, że w szkółce niedzielnej rozdawane są słodycze – postanawiają więc odwiedzić parafię, żeby bezkarnie oddawać się degustacji. Trafiają akurat na moment, gdy wybierana jest obsada do tegorocznych jasełek. Herdmanowie nie wiedzą nawet czym są jasełka. Zaczynają jednak pytać, poznawać historię małego Jezusa i szybko okazuje się, że ta opowieść… naprawdę ich wciąga!

O narodzeniu Jezusa na nowo

,,Najlepsze jasełka wszech czasów” to bardzo przewrotna i przede wszystkim pełna doskonałego poczucia humoru książka, która pokazuje, że pewne ponadczasowe symbole dobrze jest czasami wziąć pod włos. To, co dorosłym wydaje się oczywiste, z tego względu, że zostało powtórzone setki razy, nie zawsze ma wiele wspólnego z logiką.

Okazuje się, że Herdmanowie uczą czytelników samodzielnego myślenia oraz zadawania pytań. Dzięki temu, że ominęła ich wcześniej opowieść o Jezusie, mogą podejść do niej z większą świadomością – a tym samym, udaje im się osiągnąć stan pewnej autentyczności w wydarzeniu, które przecież wszyscy tak dobrze znamy.

Muszę przyznać, że ja raczej unikam książek dla dzieci o tematyce religijnej. ,,Najlepsze jasełka wszech czasów” są jednak tak wspaniałym kompromisem między niezwykle tradycyjnym spojrzeniem na Święta, a jednocześnie pozostawieniem przestrzeni na refleksję, że uważam je od tego roku za lekturę obowiązkową w okresie przedgwiazdkowym.

Jeżeli macie ochotę spojrzeć na kwestię jasełek świeżym spojrzeniem – ta książka będzie strzałem w dziesiątkę. Polecam ją każdemu powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/najlepsze-jaselka-wszech-czasow.html


Poprzedni wpis
Ja i inni – recenzja ważnej książki dla dzieci
Następny wpis
Pan Borsuk i pani Lisica 5. Karnawał. Tom 5 – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +7, +8, +9, 2022, Adam Pluszka, Anke Kuhl, Barbara Robinson, blog książkowy, Boże Narodzenie, Dwie Siostry, Herdmanowie, humor, jasełka, książki dla dzieci, książki dla dzieci na święta, Najlepsze jasełka wszech czasów, recenzent książek dla dzieci, religia, samodzielne myślenie, święta, tradycja, trylogia dla dzieci, Wydawnictwo Dwie Siostry

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja