Ja i inni – recenzja ważnej książki dla dzieci

Tytuł: Ja i inni
Autorka: Ylva Karlsson
Ilustracje: Sara Lundberg
Tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Wydawnictwo: Zakamarki
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Niewiele osób potrafi tak wejść w buty innych, żeby rzeczywiście utożsamić się z czyimiś potrzebami, lękami oraz marzeniami. Wyobrazić sobie jak ten ktoś się czuje i kim tak naprawdę jest. Nakładem Wydawnictwa Zakamarki ukazała się ostatnio książka, będąca w typie tych, które ja lubię nazywać warstwowymi. Doskonale przemyślana w tekście i ilustracji, pozwala czytelnikom wyjść poza schemat swojego dotychczasowego myślenia.

Autorką ,,Ja i inni” jest Ylva Karlsson, a ilustracje do niej stworzyła Sara Lundberg. Książka opowiedziana została prostym językiem, ale takim poruszającym wewnętrzne struny. To filozoficzna historia dla małych i dużych – miejscami wzruszająca, uświadamiająca, ciekawa oraz po prostu ważna.

Poznajcie Oliwię oraz inne dzieci

Pozycja zawiera historie 10 dziecięcych bohaterów, którzy jeszcze do niedawna zupełnie się nie znali. W zasadzie wciąż się nie znają. W pewnym momencie znaleźli się tylko w odpowiednim miejscu i czasie, żeby na chwilę przeciąć swoje ścieżki.

Książka rozpoczyna się od dziewczynki o imieniu Oliwia. Można powiedzieć, że to główna postać ,,Ja i inni”, ponieważ na sam koniec zastosowano klamrę kompozycyjną także z jej udziałem. Dziewczynka obserwuje dzieci w żółtych kamizelkach i zaczyna się zastanawiać, jakby to było być jednym z nich. Narracja przechodzi więc do chłopca w kamizelce o imieniu Karim. Karim z kolei po opowiedzeniu swojej historii, dostrzega czerwony traktor, a w nim Juliana i tak opowieść toczy się dalej.

Eksperyment z empatią

Kiedy patrzymy na zupełnie obcą nam osobę i nie jest ona dla nas tylko częścią krajobrazu, ale rzeczywiście zaczynamy dostrzegać w niej człowieka – wtedy zmieniamy punkt widzenia. Możemy się zastanawiać, co ona czuje, kim jest, dlaczego jest smutna lub wesoła. 

Taki eksperyment w wykonaniu dzieci, pozwala uwrażliwić je na innych. Pokazuje, że ludzie często są do siebie podobni, choć paradoksalnie tak wiele może ich różnić. Czasami oceniamy też tylko kogoś po pozorach. Dostrzegamy w nim coś, co wydaje nam się prawdziwie, ale tak nie jest. Ta książka pozwala zastanowić się nad innymi. Docenić ich, nauczyć się szanować ludzi oraz być bardziej empatycznym.

Uwaga skierowana na czytelnika

,,Ja i inni” jest pozycją ciekawą dla dzieci oraz dorosłych. Filozoficzny wydźwięk książki pozwala po wspólnej lekturze podjąć interesujące tematy dotyczące np. własnej tożsamości. W pozycji znalazła się także rozkładówka poświęcona jednemu małemu bohaterowi, który choć wygląda jak dziewczynka, nie czuje się ani dziewczynką ani chłopcem.

Odbiorców z pewnością zaskoczy również samo zakończenie. Odwrócenie narracji i przekierowanie uwagi na czytelnika to prosty, choć niezwykle mocno oddziałujący zabieg. Cała ta książka jest godna uwagi. Jestem przekonana, że z pewnością sięgną po nią świadomi rodzice, aby pozwolić dzieciom spojrzeć na innych z większą wrażliwością.

,,Ja i inni” będzie odpowiednia dla każdego powyżej 6 roku życia. Ja bardzo ją polecam, zajmie na moim regale miejsce na stałe, aby zawsze można było do niej sięgnąć.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.zakamarki.pl/produkt/ja-i-inni/


Poprzedni wpis
Prosialdo – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Najlepsze jasełka wszech czasów – recenzja książki
Tags: +10, +11, +12, +13, +6, +7, +8, +9, 2022, blog książkowy, empatia, filozofia, Ja i inni, Katarzyna Skalska, książki dla dzieci, książki filozoficzne dla dzieci, percepcja, płciowość, punkt widzenia, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek dla dzieci, różnorodność, Sara Lundberg, tożsamość, wrażliwość, Wydawnictwo Zakamarki, Ylva Karlsson, Zakamarki

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja