Ten ptak, co mieszka we mnie, leci, dokąd chce – recenzja

Tytuł: Ten ptak, co mieszka we mnie, leci, dokąd chce
Autorka: Sara Lundberg
Ilustracje: Sara Lundberg
Tłumaczenie: Anna Czernow
Wydawnictwo: Wytwórnia
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Możemy być kim chcemy. Nieważne, czy jesteśmy chłopcem czy dziewczyną, żyjemy w czasach, w którym na wiele nam się pozwala. Przynajmniej w teorii. W praktyce bywa różnie, choć nie da się ukryć, że XXI wiek jest dla nas pod tym względem dużo łaskawszy niż poprzednie stulecia.

Książka inspirowana prawdziwą bohaterką

Co więcej, często niewystarczająco doceniamy to, jakie mamy możliwości. Wybieramy półśrodki i nie chcemy zaryzykować, żeby spełniać swoje marzenia.

W książce, o której chciałabym opowiedzieć w tej recenzji, przedstawiona została historia zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami oraz prawdziwą osobą. Autorką ,,Ten ptak, co mieszka we mnie, leci, dokąd chce” jest Sara Lundberg (znana m.in. z doskonałej ,,Ja i inni”). Główna bohaterka to z kolei Berta Hansson – jedna z mało znanych szwedzkich malarek i jednocześnie pionierka w swojej profesji. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Wytwórnia.

Ptaki z niebieskiej gliny

To opowieść o tym, że kiedyś słuchanie siebie i zmierzanie ścieżką własnych pragnień było dużo trudniejsze. Potrzeba było prawdziwej odwagi, żeby sprzeciwić się innym i bez względu na wszystko pójść pod prąd oczekiwaniom. 

Mała Berta mieszka w niewielkiej wiosce z ciężko pracującym tatą, rodzeństwem oraz chorą na gruźlicę mamą. Jej dni mijają dość monotonnie – zajmuje się gospodarstwem i chodzi do szkoły. W kilku wolnych chwilach, jakie jej pozostają, szkicuje obserwując rzeczywistość i lepi ptaki z niebieskiej gliny. Ta kreatywna aktywność sprawia, że dziewczynka jest szczęśliwa i czuje się wolna.

Właściwy kierunek dla Berty

Kiedy pewnego dnia umiera mama, która jako jedyna wydawała się doceniać jej talent, Berta stara się wyzbyć złudzeń. Tata jasno oczekuje od niej zostania dobrą gospodynią, choć dziewczynka czuje, że sama powoli zapada się w sobie. Dopiero pewne wydarzenie, do którego posuwa się w akcie desperacji sprawia, że otoczenie zaczyna traktować ją inaczej. 

Dzięki życzliwym osobom oraz swojej niezłomności Berta powoli zaczyna zmierzać we właściwym dla siebie kierunku.

Książka, która zachęca do rozwijania skrzydeł

,,Ten ptak, co mieszka we mnie, leci, dokąd chce” jest książką jednocześnie poetycką oraz mocno osadzoną w rzeczywistości. Za sprawą połączenia ilustracji autorki z obrazami samej Berty Hansson ma się wrażenie, jakby oglądało się świat oczami wrażliwej artystki. 

Jest w tej książce pewna tęsknota za tym, co nieuchwytne. Mnóstwo pasji, ale też smutku i bezsilności składa się na historię przejmującą i piękną.

Kiedy lato dobiega końca,

wyjeżdżam. Do nowej szkoły.

Do nowego miasta. Do miejsca,

gdzie mogę być sobą.

Sara Lundberg, Ten ptak, co mieszka we mnie, leci, dokąd chce

Polecam tę pozycję wszystkim powyżej 9 roku życia. To niezwykle wartościowa książka, która inspiruje i zachęca do rozwijania skrzydeł.

Link do strony wydawnictwa: https://wytwornia.com/pl/p/Ten-ptak%2C-co-mieszka-we-mnie%2C-leci%2C-dokad-chce/182


Poprzedni wpis
Miki i tysiąc Czarnych Piotrusiów – recenzja komiksu
Następny wpis
LEGO Bukiet z polnych kwiatów – recenzja klocków
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +9, 2023, Anna Czernow, artystyczne książki, Berta Hansson, blog książkowy, książka na prezent, książki dla dzieci, malarstwo, recenzent książek dla dzeci, recenzje książek, Sara Lundberg, talent, Ten ptak co mieszka we mnie leci dokąd chce, wolność, Wydawnictwo Wytwórnia, Wytwórnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja