Tytuł: Anatomicum
Seria: W Muzeum
Tekst: Jennifer Z. Paxton
Ilustracje: Katy Wedemann
Tłumaczenie: Agnieszka Walulik
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2021
Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna
Recenzja:
Po ostatniej wizycie w Muzeum Grzybów oraz prezentowanej tutaj niemal równo rok temu ,,Fungarium”, przyszedł czas na kolejną zachwycającą nowość od Wydawnictwa Dwie Siostry.
,,Anatomicum” to wielkoformatowa książka popularnonaukowa Jennifer Z. Paxton z ilustracjami Katy Wiedemann. Stylizowana jest na średniowieczne manuskrypty, w których umieszczone realistyczne szkice narządów oraz części ciała, urozmaicając je odpowiednimi komentarzami.
Ta część, należąca do serii ,,W Muzeum” skupia się oczywiście na tajemnicach ludzkiej budowy. Dla porządku została podzielona na sześć większych działów, które oscylują wokół pomniejszych zagadnień. W pierwszym poznajemy układ ruchu, i kolejno – układ krwionośny oraz oddechowy, układ pokarmowy i moczowy, układ nerwowy oraz narządy zmysłów, układ limfatyczny, układ hormonalny i rozrodczy.
Narrator buduje opowieść o ludzkim ciele, bardziej opierając się na sile wyobraźni oraz porównaniach, niż na zagłębianiu się w zbyt skomplikowaną terminologię. Nie znaczy to jednak, że istotne fakty zostają pominięte, wręcz przeciwnie.
Wczytując się w ,,Anatomicum” można odnieść wrażenie, że autorka krok po kroku prowadzi czytelników po zawiłościach ludzkiego organizmu, wybierając jednak najprostsze ścieżki; pamiętając przy tym o omówieniu najbardziej znaczących ,,eksponatów”. To trochę tak, jakby przygotować zdrową kanapkę, w której nie brakuje zarówno chrupiącej rzodkiewki, bogatej w żelazo sałaty, soczystego pomidora, ale i kilku kropel majonezu oraz ketchupu dla lepszego smaku.
Dla przykładu; charakterystyka kości w książce zajmuje jedną stronę, a można z niej dowiedzieć się wielu interesujących i znaczących dla tematu faktów. Tyle samo miejsca autorka przeznaczyła chociażby na opis mimiki w oparciu o mięśnie i tkanki, czy krwi – nie zapominając o wyjaśnieniu czym jest tętnica, żyła lub z czego sama krew się składa.
Oczywiście nie jest to książka, którą wiele osób przeczyta od deski do deski. Sięga się do niej raczej w przypadku nagłej potrzeby. Można traktować ją także jako wprowadzenie do jakiegoś tematu, podsumowanie szkolnej lekcji lub po prostu encyklopedię.
Czytając jednak choćby jednorazowo kilka stron w porządku chronologicznym, młody odbiorca zyska większą świadomość na temat własnego działa.
Dodatkowo, piękne wydanie i zachwycająca warstwa wizualna sprawią, że poczuje się jak odkrywca niezwykłych światów, który właśnie wyciąga największe tajemnice ludzkości na światło dzienne.
Ze względu na przystępny tekst może to być pozycja dla dzieci już powyżej 8 roku życia.
Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/anatomicum.html