fbpx

Bah Bah. Iran dla dociekliwych – recenzja

Bah Bah. Iran dla dociekliwych – recenzja

Tytuł: Bah Bah. Iran dla dociekliwych

Seria: Świat dla Dociekliwych

Autor: Albert Kwiatkowski

Ilustracje: Katarzyna Adamek-Chase

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2021

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Ależ to była inspirującą i udana podróż – zupełnie bez potrzeby wychodzenia z domu, paszportów, testów i masy dokumentów, bez których teraz ani rusz!

 

Seria ,,Świata dla Dociekliwych” Wydawnictwa Dwie Siostry powiększyła się ostatnio o nową książkę! W swojej kolekcji posiadałam już trzy pozycje tego cyklu i każda robi wrażenie ilością ciekawostek na tematu danego kraju. 

Ich recenzje możecie przeczytać tutaj:

Great! Wielka Brytania dla dociekliwych,

Xin Chao! Wietnam dla dociekliwych,

Banzai. Japonia dla dociekliwych.

 

Najnowsza książka zabiera nas w niezwykłą podróż do nowej Persji. ,,Bah Bah. Iran dla dociekliwych” została napisana przez specjalistę od tego kraju – Alberta Kwiatkowskiego. 

 

 

 

Lektura przybliża nam ten tajemniczy świat, który wiele osób może kojarzyć wyłącznie z pięknymi baśniami, tkanymi ręcznie dywanami i oczywiście… pistacjami. 

Autor udowadnia, że Iran ma do zaoferowania znacznie więcej. Zapierające dech w piersiach widoki, architekturę, kuchnię oraz literaturę, a to tylko kilka z elementów, z których zbudowany jest współcześnie ten kraj.

 

,,Bah Bah” jest podróżą – dosłownie i w przenośni, ponieważ narrator zabiera nas do kolejnych miejsc, budując akcję w ten sposób, żebyśmy czuli się jak bohaterowie w samym środku wydarzeń. Poznajemy współczesne i historyczne osoby, dowiadujemy się jak wiele rzeczy funkcjonuje w Iranie (np. w jaki sposób pozyskiwana jest woda na tym pustynnym obszarze), a nawet słuchamy ciekawostek, które wiążą ten kraj z Polską. 

Kto jeszcze nie był przekonany, po lekturze tej książki na pewno zdecyduje się odwiedzić to miejsce. Iran obiecuje przygodę, jaką niewiele krajów ma jeszcze do zaoferowania. Autor zapewnia, że miejscowi otwarci są na turystów, chociaż nam nie kojarzy się on przecież z popularną destynacją wakacyjną (a dla wielu osób to zdecydowanie zaleta). 

 

 

 

 

Ilustracje Katarzyny Adamek-Chase jeszcze bardziej nęcą i zachęcają do zobaczenia tych wszystkich opisywanych miejsc na własne oczy. Malarskie, niedosłowne obrazy doskonale tworzą charakter tej książki, jednocześnie oddając ducha samego Iranu.

 

Wydawnictwu Dwie Siostry należą się gratulacje za wydanie tej książki. Dzięki ,,Bah Bah” dzieci oraz rodzice mają okazję bardzo dobrze poznać kraj, o którym w polskiej literaturze dla młodszych materiałów jest jak na lekarstwo. (Pamiętam swoje doświadczenia z tym krajem, kiedy razem z Donya Maghsoudlou oraz Maryam Tahmasebi przygotowałyśmy rozkładówki dla ,,Zielony Latawiec. Przyjaźń przez 6 kontynentów”. Dowiedziałam się także wtedy wielu ciekawych rzeczy).

 

Iran zdecydowanie wpisuję na swoją listę miejsc do odwiedzenia, a wszystkim miłośnikom podróżowania i poznawania innych kultur polecam ,,Bah Bah. Iran dla dociekliwych”. Książka będzie odpowiednia dla dzieci już powyżej 8 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-bah_bah_iran_dla_dociekliwych.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment