Banzai. Japonia dla dociekliwych – recenzja

Tytuł: ,,Banzai. Japonia dla dociekliwych

Seria: Świat dla Dociekliwych

Autor: Zofia Fabjanowska-Micyk

Ilustracje: Joanna Grochocka

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2020 (2015)

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Japonia jest jednym z najciekawszych krajów na świecie! Miłość do niej kwitnie już w dzieciństwie, kiedy zaczynamy oglądać pierwsze bajki studia Ghibli, zajadamy się sushi, w liceum – gdy odkrywamy Murakamiego, a później gdy nie wyobrażamy sobie dnia bez porannego kubka matchy (japońskiej proszkowanej herbaty).

 

O serii ,,Świat dla Dociekliwych” pisałam też już ostatnio przy okazji niedawnej premiery ,,Xin chao! Wietnam dla dociekliwych. Na stronie pojawiły się również recenzje ,,Great! Wielka Brytania dla dociekliwych” oraz ,,Mamma mia! Włochy dla dociekliwych”.

 

Jedną z pozycji na mojej liście obowiązkowych książek do kupienia, była ,,Banzai.  Japonia dla dociekliwych”, kiedy więc tylko pojawiło się w tym roku wznowienie – szybko zrealizowałam swoje plany.

 

 

 

Autorką jest Zofia Fabjanowska-Micyk, dla której ,,Banzai” była debiutem w kategorii książek dla dzieci. Ilustracje z kolei wykonała Joanna Grochocka, która nie boi się łączyć ze sobą abstrakcyjnych kształtów, zaszaleć z formą i swobodnie interpretować rozmaite symbole. To zadziwiające jak bardzo współcześnie można odbierać tę książkę mimo, że od jej premiery minęło już 5 lat. 

 

W ,,Banzai. Japonia dla dociekliwych” przeczytacie, gdzie po raz pierwszy pojawiło się karate, na której wyspie uprawia się najsłodsze mandarynki na świecie czy dlaczego nazywa się Japonię Krajem Wschodzącego Słońca.

 

Ogromnie rozśmieszyło mnie stwierdzenie ,,daj dzioobu”, czyli fonetyczna wymowa polskiego ,,wszystko w porządku”. Trzeba przyznać, że w ten sposób byłoby naprawdę łatwo zapamiętać mnóstwo wyrażeń. W tej książce znajdziecie bowiem kwestie powszechnie znane jeżeli mowa o Japonii, czyli np. Hanami – święto zakwitania drzew wiśniowych, ale również mniej oczywiste – jak obowiązkowa kąpiel przed… wejściem do wanny!

 

 

 

Od Japończyków moglibyśmy także czerpać wiele inspiracji. Szacunek do starszych, pracowitość oraz utrzymywanie porządku to tylko kilka ich cech, które można byłoby zaszczepić u nas.

 

,,Banzai. Japonia dla dociekliwych” to książka-przewodnik, która zachwyci miłośników tego kraju. Jestem przekonana, że znajdzie się w niej choć kilka faktów, o których nie słyszał wcześniej nawet zapalony japonista! 

 

Polecam tę książkę dla dzieci i dla dorosłych, bez względu na wiek. To uniwersalna pozycja, która dostarczy mnóstwo inspiracji, rozbudzi wyobraźnie i… no cóż, rozpali pragnienie o pilnej wycieczce do Japonii! 

 

Poprzedni wpis
Zbrodnia na receptę – recenzja
Następny wpis
Wzrok, słuch, smak dają znak, czyli podróż do świata zmysłów – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja