Dobranoc, Misiu – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Dobranoc, Misiu
Autorka: Monika Filipina
Ilustracje: Monika Filipina
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Miś bardzo chciałby iść spać. Wtulił się już w swoją poduszkę, przykrył kołderką i przygasił światło… ale niestety każda próba zaśnięcia, kończy się fiaskiem. Misia co rusz coś budzi. Czy uda mu się w końcu zmrużyć oczy i odpocząć?

,,Dobranoc, Misiu” to pięknie ilustrowana książka z zaskakującym finałem od Moniki Filipiny (możecie ją kojarzyć m.in. z obrazków w ,,O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci”). Tym razem to w pełni autorska pozycja, która wcześniej ukazała się na rynku literatury włoskiej.

Prośba o ciszę

Głównym bohaterem opowiastki jest oczywiście tytułowy Miś. Mieszka on w lesie, w którym żyje mnóstwo innych zwierząt. Kiedy chce iść spać, okazuje się, że niedaleko hałasują bobry. Miś prosi je o ciszę i wraca do łóżka. Wtedy kolejne niepokojące dźwięki zakłócają mu sen. Cierpliwie udaje się więc do szopów, a następnie do wiewiórek, ptaszków, myszek, łosia, lisów, zajęcy czy jeleni. 

Kiedy już wydaje mu się, że uciszył wszystkie zwierzaki… impreza dopiero się rozkręca! A Miś? No cóż, Miś traci swoją cierpliwość.

Mieszkańcy lasu

,,Dobranoc, Misiu” w humorystyczny sposób przedstawia mieszkańców lasu. Autorka opiera się na bardzo prostych analogiach, które pozwalają dzieciom lepiej zapamiętać nazwy zwierząt lub ich przyzwyczajenia. 

Kiedy główny bohater odwiedza sąsiadów, okazuje się na przykład, że szopy robią pranie, bobry pochłonięte są obróbką drewna, a jeże… tuptają w liściach! 

Cenna lekcja empatii

Książka nie skupia się jednak wyłączne na tym, co sprawia, że Miś nie potrafi zasnąć. Zawiera w sobie bardzo ciekawy zwrot akcji, który pozwala zastanowić się nad tym, jak także nasze zachowanie może wpływać na innych. To jasne, że Miś nie jest zadowolony, gdy ktoś blisko niego hałasuje, a on próbuje spać. Trzeba jednak pamiętać, że my sami także nie jesteśmy idealni i nasze postępowanie również może wpłynąć na innych.

,,Dobranoc, Misiu” jest więc cenną lekcją empatii dla małych czytelników, dzięki której dzieci inaczej spojrzą na swoje zachowanie względem sąsiadów. To również bardzo dobra lektura na dobranoc.

Polecam książkę Moniki Filipiny wszystkim maluchom powyżej 2 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/dobranoc–misiu/p3269.html


Poprzedni wpis
Niegrzeczne Książeczki. Błoto – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Wiedźmun. Tom 2. Przed wyprawą zbierz drużynę – recenzja
Tags: +2, +3, +4, +5, +6, +7, +8, 2023, cierpliwość, cisza, Dobranoc Misiu, dobranocki, empatia, książka obrazkowa, książki do zasypiania, książki na dobranoc, las, mieszkańcy lasu, miś, Monika Filipina, Nasza Księgarnia, niedźwiedź, przeszkadzanie, recenzje książek dla dzieci, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, złość, zwierzęta

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja