Niegrzeczne Książeczki. Błoto – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Błoto
Seria: Niegrzeczne Książeczki
Autorka: Alicja Dyrda
Ilustracje: Aleksandra Gołębiewska
Wydawnictwo: Natuli
Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Pamiętacie jak w dzieciństwie proszono Was o bycie grzecznymi dziećmi? Mówiono: bądź grzeczna/grzeczny! Albo: jeśli nie będziesz grzeczna/grzeczny, nie dostaniesz tego, czego chcesz. Co w ogóle znaczy bycie grzecznym? Robienie tego, czego oczekują od nas inni? Dostosowywanie się do narzuconych odgórnie zasad? Tłumienie własnych emocji?

Niegrzeczne Książeczki – wartościowa seria dla dzieci

,,Błoto” to jedna z wielu książek, które ukazały się w ramach wspaniałej serii ,,Niegrzeczne Książeczki”. Ich autorką jest Alicja Dyrda – redaktor naczelna wydawnictwa Natuli oraz założycielka serwisu dziecisawazne.pl

W ramach cyklu wielkoformatowych książek w twardych oprawach sprzeciwiających się bezrefleksyjnemu strofowaniu dzieci, ukazało się kilka bardzo ciekawych tytułów. Niektóre z nich zrecenzuję na stronie na przestrzeni kolejnych kilku tygodni – zaglądajcie po aktualizację lub zapiszcie się do bajkochłonkowego newslettera.

Błoto i Antek

Antek to chłopiec, który jest w tej książce głównym bohaterem, choć w pewnym sensie fabuła bardziej skupia się na jego nowej koleżance Jadzi. Malec wychodzi na zewnątrz, żeby się pobawić. Zastanawia się nad tym, jak robienie niektórych rzeczy potajemnie, może przynosić mnóstwo frajdy.

Kiedy spogląda w górę, dostrzega na drzewie Jadzię. Dziewczynka zaprasza go do wspólnej zabawy. Razem więc wspinają się, skaczą i… taplają w błotku! Beztroskę zakłóca jednak pani Stasia – staruszka która strofuje Jadzię.

Czy dziewczynki powinny być grzeczne?

Sąsiadce nie podoba się, że dziewczynka bawi się w błocie. Nie ma nic przeciwko szaleństwom Antka, usprawiedliwiając go, że jest on przecież chłopcem. Zupełnie nie popiera jednak takiego zachowania w przypadku Jadzi. Chłopiec czuje tę sprzeczność i wcale mu się ona nie podoba. Jego koleżanka także sprzeciwia się takiemu traktowaniu. Na szczęście sytuację ratuje znajomy staruszek, który w kilku prostych słowach podsumowuje panią Stasię.

Książka ,,Błoto” jest więc historią, w której walczy się o równe traktowanie chłopców i dziewczyn, a tym samym pozwala im się być sobą. Bo choć autorka namawia czytelnika, żeby sprawiedliwiej oceniał zachowanie Jadzi, to przecież pokazuje równocześnie Antka, który ma długie piękne włosy z uroczą grzywką.

W ,,Niegrzecznych Książeczkach” dzieci są po prostu dziećmi – pozbawionymi uprzedzeń i wolnymi od stereotypów. Dorośli muszą im tylko pozwolić cieszyć się młodością oraz beztroską. 

Dla kogo jest ta książka?

Książka ,,Błoto” z ilustracjami Aleksandry Gołębiewskiej, na których każda z postaci ma pełno charyzmy, a zróżnicowana perspektywa i przemyślane detale świetnie dopełniają całości, to lektura bardzo potrzebna. Dzięki niej dzieci będą wiedzieć, że nawet dorosłym można się sprzeciwić i że nie zawsze mają oni rację.

Polecam ,,Błoto” wydawnictwa Natuli wszystkim młodym i starszym czytelnikom już powyżej 3 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://natuli.pl/pl/p/Bloto-/22742


Poprzedni wpis
Tajemniczy nieznajomy – recenzja klasyki dla dorosłych
Następny wpis
Dobranoc, Misiu – recenzja książki dla dzieci
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, +8, 2021, Aleksandra Gołębiewska, Alicja Dyrda, blog książkowy, Błoto, co wypada, co wypada dziewczynkom, grzeczne dzieci, lato, Natuli, niegrzeczne dzieci, Niegrzeczne Książeczki, posłuszeństwo, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, wakacje, Wydawnictwo Natuli

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja