➜ Tytuł: Tajemniczy nieznajomy
➜ Seria: Świeżym Okiem
➜ Autor: Mark Twain
➜ Ilustracje: ATAK (Georg Barber)
➜ Tłumaczenie: Anna Bańkowska
➜ Wydawnictwo: Dwie Siostry
➜ Rok wydania: 2023
➜ Objętość: więcej niż sto
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: wybitna
Szatan o imieniu Philip Traum to postać kultowa. Tak kultowa jak Edward Hyde, Rodion Raskolnikow czy nawet sam Mefistofeles. Szatan z ,,Tajemniczego nieznajomego” nie jest jednak aniołem upadłym. Przynajmniej on sam twierdzi, że należy do szanowanego rodu istot niebiańskich, a jego imię to tylko rodowy znaczek, zupełnie nieoddający pełni jego pochodzenia.
Mark Twain, amerykański pisarz znany z takich powieści jak: ,,Przygody Tomka Sawyera”, ,,Książę i żebrak” czy ,,Przygody Hucka Finna”, zapisał się na kartach literatury jako satyryk, humorzysta, ale przede wszystkim uważny obserwator rodzaju ludzkiego. W swoich książkach z niezwykłą uwagą przygląda się słabościom człowieka, wielokrotnie dochodząc do zaskakujących wniosków.
Kontynuacja serii Świeżym Okiem
,,Tajemniczy nieznajomy” jest dość krótką powieścią wydaną już po śmierci autora. Znana z kilku wersji, związana z kontrowersjami dotyczącymi jej cenzury – ukazała się właśnie w ramach fantastycznej serii wydawnictwa Dwie Siostry. ,,Świeżym Okiem” to współczesne wydania kultowej literatury dla dorosłych, ilustrowane przez słynnych artystów.
Do tej pory ukazały się w jej ramach:
Ilustracje w Tajemniczym nieznajomym
Oprawę graficzną do ,,Tajemniczego nieznajomego” przygotował ATAK, czyli Georg Barber. Reprezentuje ona prymitywne malarstwo, które uderza w czytelników mnogością barw, kształtów i ukrytych symboli. Wystarczy dodać, że niemiecki artysta wplótł w swoje obrazki tak kultowe dzieła jak np. ,,Krzyk” Edvarda Muncha, ,,Wędrowce nad morzem mgły” Caspara Davida Friedricha czy choćby symbol kultury współczesnej – Myszkę Miki.
Anioł Szatan
To wnikliwe przedstawienie postaci oraz scen z ,,Tajemniczego nieznajomego”, ale także oryginalny skład przypominający nieco wymykające się schematom księgi z okresu średniowiecza – obrazują charakter tej opowieści. Ukrywa się w niej bowiem próba powiedzenia wszystkiego, co znaczące oraz dotyczące całego rodzaju ludzkiego.
Mark Twain wchodząc w buty tytułowego bohatera, przy okazji będącego także aniołem Szatanem, ukazuje znaczenie człowieczeństwa, jednocześnie przedstawiając jego bezosobową krytykę.
Przepis na szczęście
Pierwszoosobowa narracja prowadzona z punktu widzenia chłopca Theodora Fischera wydaje się sprzeciwiać prezentowanemu przez Szatana okrucieństwu, jako sposobie na szybsze osiągnięcie szczęścia lub wybawienia. Trudno jednak nie zgodzić się z przewrotnymi pomysłami autora dotyczącymi tego, że jedynie szaleństwo lub śmierć są w stanie utrzymać na dłużej stan ogólnej radości – a przynajmniej zagwarantować brak nieszczęścia.
,,Tajemniczy nieznajomy” w tym wydaniu oraz doskonałym, błyskotliwym przekładzie Anny Bańkowskiej to rarytas, który ubogaca wnętrze i nakłania do wewnętrznych refleksji. To książka piękna i zupełnie aktualna, mimo stu lat istnienia w świadomości czytelników. Polecam ją dorosłym odbiorcom.
Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/tajemniczy-nieznajomy.html