Tajemniczy nieznajomy – recenzja klasyki dla dorosłych

Tytuł: Tajemniczy nieznajomy
Seria: Świeżym Okiem
Autor: Mark Twain
Ilustracje: ATAK (Georg Barber)
Tłumaczenie: Anna Bańkowska
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Szatan o imieniu Philip Traum to postać kultowa. Tak kultowa jak Edward Hyde, Rodion Raskolnikow czy nawet sam Mefistofeles. Szatan z ,,Tajemniczego nieznajomego” nie jest jednak aniołem upadłym. Przynajmniej on sam twierdzi, że należy do szanowanego rodu istot niebiańskich, a jego imię to tylko rodowy znaczek, zupełnie nieoddający pełni jego pochodzenia.

Mark Twain, amerykański pisarz znany z takich powieści jak: ,,Przygody Tomka Sawyera”, ,,Książę i żebrak” czy ,,Przygody Hucka Finna”, zapisał się na kartach literatury jako satyryk, humorzysta, ale przede wszystkim uważny obserwator rodzaju ludzkiego. W swoich książkach z niezwykłą uwagą przygląda się słabościom człowieka, wielokrotnie dochodząc do zaskakujących wniosków.

Kontynuacja serii Świeżym Okiem

,,Tajemniczy nieznajomy” jest dość krótką powieścią wydaną już po śmierci autora. Znana z kilku wersji, związana z kontrowersjami dotyczącymi jej cenzury – ukazała się właśnie w ramach fantastycznej serii wydawnictwa Dwie Siostry. ,,Świeżym Okiem” to współczesne wydania kultowej literatury dla dorosłych, ilustrowane przez słynnych artystów.

Do tej pory ukazały się w jej ramach:

Ilustracje w Tajemniczym nieznajomym

Oprawę graficzną do ,,Tajemniczego nieznajomego” przygotował ATAK, czyli Georg Barber. Reprezentuje ona prymitywne malarstwo, które uderza w czytelników mnogością barw, kształtów i ukrytych symboli. Wystarczy dodać, że niemiecki artysta wplótł w swoje obrazki tak kultowe dzieła jak np. ,,Krzyk” Edvarda Muncha, ,,Wędrowce nad morzem mgły” Caspara Davida Friedricha czy choćby symbol kultury współczesnej – Myszkę Miki.

Anioł Szatan

To wnikliwe przedstawienie postaci oraz scen z ,,Tajemniczego nieznajomego”, ale także oryginalny skład przypominający nieco wymykające się schematom księgi z okresu średniowiecza – obrazują charakter tej opowieści. Ukrywa się w niej bowiem próba powiedzenia wszystkiego, co znaczące oraz dotyczące całego rodzaju ludzkiego.

Mark Twain wchodząc w buty tytułowego bohatera, przy okazji będącego także aniołem Szatanem, ukazuje znaczenie człowieczeństwa, jednocześnie przedstawiając jego bezosobową krytykę.

Przepis na szczęście

Pierwszoosobowa narracja prowadzona z punktu widzenia chłopca Theodora Fischera wydaje się sprzeciwiać prezentowanemu przez Szatana okrucieństwu, jako sposobie na szybsze osiągnięcie szczęścia lub wybawienia. Trudno jednak nie zgodzić się z przewrotnymi pomysłami autora dotyczącymi tego, że jedynie szaleństwo lub śmierć są w stanie utrzymać na dłużej stan ogólnej radości – a przynajmniej zagwarantować brak nieszczęścia.

,,Tajemniczy nieznajomy” w tym wydaniu oraz doskonałym, błyskotliwym przekładzie Anny Bańkowskiej to rarytas, który ubogaca wnętrze i nakłania do wewnętrznych refleksji. To książka piękna i zupełnie aktualna, mimo stu lat istnienia w świadomości czytelników. Polecam ją dorosłym odbiorcom.

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/tajemniczy-nieznajomy.htmlPoprzedni wpis
Rytuały – recenzja komiksu dla dorosłych
Następny wpis
Niegrzeczne Książeczki. Błoto – recenzja książki dla dzieci
Tags: +18, 2023, anioł, Anna Bańkowska, ATAK, blog książkowy, ciekawe wydanie, człowieczeństwo, Dwie Siostry, Georg Barber, klasyka, klasyka literatury, książka na prezent, Mark Twain, powieść, powieść ilustrowana dla dorosłych, recenzent książek, recenzje książek, Świeżym Okiem, szatan, Tajemniczy nieznajomy, Wydawnictwo Dwie Siostry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja