Emil i Ida. Trzy opowiadania – recenzja klasyki

Tytuł: Emil i Ida. Trzy opowiadania
Autorka: Astrid Lindgren
Ilustracje: Björn Berg
Tłumaczenie: Anna Węgleńska
Wydawnictwo: Zakamarki
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Słynny Emil Svensson z Katthult ze Smalandii – najbardziej psotliwy z psotnych chłopców w Szwecji! Tym razem trzy opowiadania o nim i jego młodszej siostrze ukazały się w bardzo ładnym wydaniu pod zbiorczym tytułem – ,,Emil i Ida. Trzy opowiadania”. Ich autorką jest nie kto inny jak sama Astrid Lindgren, a cudowne ilustracje stworzył Bjorn Berg.

Emil ze Smalandii

O Emilu opowiadałam już przy okazji audiobooka ,,Przygody Emila ze Smalandii”. Wydawnictwo Zakamarki wybrało do najnowszej książki wydanej w dużym formacie oraz z płóciennym grzbietem opowiadania:

  • Emil i ciasto na kluski,
  • Skąpy nie jestem, powiedział Emil,
  • Mała Ida też chce psocić.

Co je łączy? Oprócz bohaterów, przede wszystkim doskonały humor, krótkie i ciekawe historie oraz urok dawnych bajek, których akcja rozgrywa się na wsi, blisko przyrody oraz w otoczeniu gospodarskich zwierząt.

Psoty mierzone w ludzikach z drewna

Emil jest chłopcem, któremu nowe psoty co rusz się przytrafiają. Za każdym razem, kiedy coś zmaluje, idzie do stolarni, gdzie siedzi, aż gniew jego tatusia trochę nie stężeje. Czy Emil czuje się wtedy pokrzywdzony? Ani trochę! Bardzo lubi spędzać czas w stolarni, gdzie może się oddawać jednemu z ulubionych zajęć, czyli rzeźbieniu drewnianych ludzików.

W trakcie tych kilku opowiadań udaje mu się ich wystrugać… kilkaset! Choć oczywiście autorka przedstawia tylko kilka przykładów jego najciekawszych psot. Trzeba jednak oddać sprawiedliwość i zaznaczyć, że jeden pobyt w stolarni był niezasłużony. Należał się on młodszej siostrze Idzie, która bardzo podziwia starszego brata Emila.

Opowiadania z Katthult

Za każdy razem, kiedy siadam do książek Astrid Lindgren mam wrażenie, że ich tekst wcale się nie zestarzał. Trzeba jednak przyznać, że opowiadania o Emilu nie aż tak dobrze przetrwały próbę czasu. Pojawiają się w nich elementy, które z pewnością trzeba będzie dzieciom wyjaśnić – i nie mam tu na myśli trudniejszych wyrazów, takich jak np. cyklistówka. 

Rola służącej czy parobka, ale także bardzo tradycyjne życie bohaterów (np. stereotypowa rola mamy) to elementy, które nie wszystkim mogą być w smak. Trzeba jednak oddać ,,Emilowi i Idzie”, że tę książkę po prostu chce się czytać! Ma w sobie urok klasyki literatury i ze względu na postaci oraz angażującą fabułę, dzieci uwielbiają do niej wielokrotnie wracać.

Polecam ,,Emil i Ida. Trzy opowiadania” wszystkim dzieciom powyżej 6 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://www.zakamarki.pl/produkt/emil-i-ida-trzy-opowiadania/


Poprzedni wpis
Wypożyczalnia skrzydeł – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Witch. Czarodziejki W.I.T.C.H. Tom 9 – recenzja
Tags: +6, +7, +8, +9, 2023, Anna Węgleńska, Astrid Lindgren, Björn Berg, blog książkowy, Emil, Emil i Ida. Trzy opowiadania, Emil ze Smalandii, humorystyczne książki dla dzieci, ilustrowane książki, klasyka, klasyka literatury dziecięcej, książki o niegrzecznych dzieciach, książki z humorem, niegrzeczne dzieci, psoty, recenzent książek, recenzje książek, wieś, Wydawnictwo Zakamarki, Zakamarki, zbiór opowiadań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja