Świąteczna podróż. 24 opowiadania z okienek kalendarza – recenzja

Tytuł: Świąteczna podróż. 24 opowiadania z okienek kalendarza
Autor: Jarosław Kaczmarek
Ilustracje: Berenika Kołomycka
Wydawnictwo: Słowne Młode
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Książek adwentowych, które składają się na 24 rozdziały jest już całkiem sporo. Co roku ukazują się kolejne i czytelnicy z coraz większym entuzjazmem decydują się po nie sięgać, aby nastrajać się na zbliżające się Święta. Książki te zazwyczaj dotyczą kilku bohaterów i ich kolejne rozdziały to po prostu kontynuacje przygód tytułowych postaci. 

Tym razem chciałabym jednak opowiedzieć o pozycji, która nieco odchodzi od tego popularnego schematu. ,,Świąteczna podróż. 24 opowiadania z okienek kalendarza” to prawdziwy kalejdoskop gwiazdkowych historii! W poręcznym formacie znajdziecie tutaj opowiastki nawiązujące do faktów sprzed lat, tradycji z różnych krajów czy klasycznych baśni. 

Kalendarz adwentowych opowieści

Autorem ,,Świątecznej podróży” jest Jarosław Kaczmarek, który dotychczas na swoim koncie miał przede wszystkim książki sportowe. W ostatniej nowości nie znajdziecie jednak zbyt dużo nawiązań do tej tematyki (nie licząc małych smaczków jak ,,Przegląd Sportowy” czytany przez jednego z bohaterów).

Książka rzeczywiście przypomina kalendarz adwentowy, który za każdym okienkiem skrywa tajemnicę przyszłej opowieści. Trudno przewidzieć czy autor zdecyduje się przemieścić nas w czasie lub przestrzeni – pewne jest, że nie zmieni się główny motyw historii, którym jest oczywiście Boże Narodzenie.

1 grudnia – czas zacząć opowieść

Zanim jednak możemy przejść do konkretnych opowiadań, jesteśmy wprowadzeni w tajemnicę kalendarza opowieści. Bohaterami wstępu jest rodzeństwo Alicja oraz Kuba, którzy spędzają czas u swoich dziadków. Korzystając z drzemki babci, zakradają się na strych, który od zawsze był dla nich magicznym miejscem, pełnym różnych skarbów.

Znajdują tam niezwykły kalendarz adwentowy, który wyglądem przypomina miniaturowy budynek z prawdziwymi okienkami – wszystkie są jednak szczelnie zamknięte. Dzieci mimo wszystko postanawiają zabrać kalendarz ze sobą. Kiedy na zegarze wybija północ i rozpoczyna się kolejny dzień, czyli 1 grudnia, jedno z okienek zaczyna się otwierać…

Książka z 24 opowiadaniami na Święta

,,Świąteczna podróż. 24 opowiadania z okienek kalendarza” to książka w której znajdziecie m.in. historię powstania śnieżnej kuli, opowieść o małej tremie przed wystąpieniem w gwiazdkowym przedstawieniu, historię o magicznym kapeluszu, genezie powstania niektórych kolęd, a nawet świątecznej, hiszpańskiej tradycji związanej z… kupą!

Gwarantuję, że każda ta opowieść będzie źródłem nie tylko intrygujących ciekawostek, ale także przekrojem rozmaitych emocji i perypetii dzieci, z którymi mali czytelnicy z łatwością się utożsamią.

Polecam książkę ,,Świąteczna podróż. 24 opowiadania z okienek kalendarza” wszystkim odbiorcom powyżej 6 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.slowne.pl/ksiazki/dla-dzieci/


Poprzedni wpis
Kreatywna książka o archeologii dla dzieci – recenzja
Następny wpis
Tatu i Patu. Szalone maszyny – recenzja patronatu
Tags: +10, +11, +12, +13, +6, +7, +8, +9, 2022, Berenika Kołomycka, blog książkowy, Boże Narodzenie, Gwiazdka, Jarosław Kaczmarek, kalendarz adwentowy, książka adwentowa, książki adwentowe dla dzieci, książki dla dzieci, książki z 24 opowiadaniami, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, Słowne, Słowne młode, Świąteczna podróż, Świąteczna podróż. 24 opowiadania z okienek kalendarza, święta, Wydawnictwo Słowne Młode

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja