Doktor Jekyll i pan Hyde – recenzja klasyki

Tytuł: Doktor Jekyll i pan Hyde
Seria: Świeżym Okiem
Autor: Robert Louis Stevenson
Ilustracje: Adao Iturrusgarai
Tłumaczenie: Tadeusz Jan Dehnel
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2022

Objętość: prawie jak encyklopedia
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Brytyjska nowela ,,Doktor Jekyll i pan Hyde” (ang. ,,Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde”) została pierwszy raz wydana w druku w 1886 roku w Londynie. Jej autorem był Robert Louis Stevenson – szkocki pisarz, który zasłynął również powieścią ,,Wyspa skarbów”, na której luźno oparta jest fabuła serialu ,,Piraci”.

Czy możliwe, żeby ponad 135-letnia historia ciągle trafiała do młodych, współczesnych czytelników i pozostawiała ich z wrażeniami, które towarzyszyły odbiorcom z tak odległych czasów?

Zastanawiałam się nad tym, kiedy w moje ręce trafiła książka wydana nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry. Na nowo opracowana graficznie i edytorsko pozycja ,,Doktor Jekyll i pan Hyde” ukazała się w ramach serii ,,Świeżym Okiem”. To już druga książka zaprezentowana w tym cyklu. Pierwszą była wybitna ,,Inwazja Jaszczurów”.

Muszę przyznać, że dotąd nie czytałam ,,Doktora Jekylla”. Oczywiście jest to postać niezmiennie obecna w popkulturze oraz literaturze, ale mając tak potężną konkurencję, po prostu umknęła mojej uwadze na korzyść innych pozycji.

Kiedy zaczęłam więc lekturę, miałam wrażenie pewnej powtarzalności. Sposób pisania Stevensona oraz wprowadzenie czytelnika w świat fabuły tak dobrze przyjął się w powszechnym tkaniu powieści, że czułam się miejscami nawet znużona.

Zresztą, autor świadomie czyni narratorem historii postać tak nudną i celowo nieinteresującą, żeby (prawdopodobnie) spotęgować jego wiarygodność oraz wzbudzić zaufanie w odbiorcach. Z każdą kolejną stroną okazuję się jednak, że temat oraz główny obiekt całej noweli razi niezwykłą wręcz aktualnością, ponieważ porusza jedne z najbardziej uniwersalnych zagadnień ludzkiej natury – dobra oraz zła.

(…) Z dnia na dzień moralna i intelektualna świadomość zbliżała mnie do prawdy, której częściowe poznanie stało się później powodem straszliwej katastrofy – do prawdy, że człowiek to nie jedna, ale dwie istoty. (…)

Robert Louis Stevenson, Doktor Jekyll i pan Hyde, Pełna spowiedź Henryka Jekylla, str. 190

Nie wiem czy mogłabym zdradzić komuś za dużo szczegółów treści ,,Doktor Jekylla i pana Hyde’a”, biorąc pod uwagę jak znane jest to dzieło. Na wszelki wypadek jednak nie będę pisać o istocie całej historii i skupię się na wydaniu oraz dodatku: ,,Po słowie: dom z dwojgiem drzwi” Jerzego Jarniewicza. Krytyk przytacza tam ważne argumenty, świadczące o nowych interpretacjach tej stuletniej powieści. Okazuje się, że może skrywać ona jeszcze więcej tajemnic oraz ukrytych znaczeń, niż uważano do tej pory.

Kolorów (dosłownie) dodaje temu wydaniu również opracowanie graficzne artysty Adão Iturrusgarai. Brazylijski rysownik przedstawia mnogie interpretacje starcia Jekylla oraz Hyde’a, ich zależności oraz różnic. Wykorzystując różnorodne techniki, dzieła światowego malarstwa czy współczesnej kultury, czyni z nich tło do głównego tematu książki. Dzięki takim zabiegom, które z jednej strony nieco rozpraszają uwagę, a z drugiej – pozwalają uaktualnić tę historię, staje się ona dla czytelników XXI wieku bardziej atrakcyjna. 

,,Doktora Jekylla i pana Hyde’a” zdecydowanie warto choć raz w życiu przeczytać (prawdopodobnie jednak na pierwszym razie się nie skończy). Jeżeli będziecie zastanawiać się, które wydanie wybrać do zrealizowania tego celu, szczerze rekomenduję to pokazywane tutaj. Zawiera wszystko, co jest wymagane w ponadczasowej klasyce – świetne tłumaczenie, doskonałą oprawę oraz porządkujących obraz i dopowiadających Posłów.

Książka będzie odpowiednia dla czytelników powyżej 16 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/doktor-jekyll-i-pan-hyde.html

 


Poprzedni wpis
Pan Pies i jeżyk Perzyk – przedpremierowa recenzja patronatu!
Następny wpis
KSIĄŻKI Z PRZYSZŁOŚCI CZ. 47
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja