Inwazja Jaszczurów – książka dla dorosłych od Dwóch Sióstr

Tytuł: Inwazja Jaszczurów

Seria: Świeżym Okiem

Autor: Karel Čapek

Ilustracje: Hans Ticha

Tłumaczenie: Jadwiga Bułakowska

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2021

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Kiedy słyszymy, że Wydawnictwo Dwie Siostry zapowiada nową premierę, możemy być pewni, że będzie to coś wartościowego i godnego uwagi. Gdy poszła fama, że wydawnictwo to planuje stworzyć wyjątkowy cykl książek DLA DOROSŁYCH, ale z ilustracjami – moja ekscytacja sięgnęła niemal zenitu, a podjudziły ją jeszcze bardziej wizualne zapowiedzi pierwszego tomu.

 

,,Świeżym okiem” ma być bowiem serią, która oferuje najwybitniejszą klasykę wszech czasów w wydaniach urozmaiconych o staranne opracowanie graficzne, edytorskie i składowe. Zazwyczaj znaczy to m.in., że tłumacze jeszcze raz sięgają do oryginałów, żeby wyeliminować próby przystosowania literatury pod czytelnika, a zaoferować mu możliwie najwierniejszy obraz tego, co autor miał do powiedzenia.

 

 

 

Pierwszą wydaną książką w ramach tego cyklu jest ,,Inwazja Jaszczurów” Karela Čapka z opracowaniem graficznym Hansa Ticha. Pierwotnie tekst tej powieści powstał jeszcze w czasach przedwojennych w 1935 roku i ukazywał się do 1936 w odcinkach, w czeskim dzienniku ,,Lidove noviny”. Już wówczas składał się na trzy części – Księgę pierwszą: Andrias Scheuchzeri, Księgę drugą: Po stopniach cywilizacji oraz Księgę trzecią: Wojna z Płazami. 

 

Współpraca z Tichem nastąpiła wiele lat później, kiedy planowano niemieckie wydanie tej książki.

 

Poszukując jednak w internecie okładek innych wydań (w tym zagranicznych), żadna nie dorównuje urodą tej przygotowanej przez Wydawnictwo Dwie Siostry. Jedynie pod względem kolorów i minimalizmu, może jedynie przypominać nieco książkę wydaną przez Československý spisovatel z 1953 roku. 

 

,,Inwazja Jaszczurów” jest utopijną powieścią, która w niezwykle dociekliwy sposób ukazuje cały przekrój ludzkiej natury. Paradoksalnie książka opowiada jednak o pewnym biologicznym zjawisku – nieznanym dotąd gatunku płazów, który początkowo uznany za siły nieczyste, oswojony i przebadany, okazał się odkryciem na skalę światową. 

 

Prowadzona narracja raz przypomina typową, fabularną powieść, a innym razem naukowy wywód. Wyobrażam sobie, że pierwotnie drukowany tekst w dzienniku (szczególnie, gdy ktoś nie był zbyt dobrze zaznajomiony z tematem i nie orientował się na bieżąco w projekcie) mógł sprawiać wrażenie zupełnie oficjalnych informacji o nowo odkrytym gatunku jaszczura. 

 

 

 

 

Zadziwiające jest z jakim oddaniem autor zagłębia się w historię tych płazów, ale i jak dobrze tworzy wokół nich kolejne dogmaty filozoficzne, dostosowuje politykę oraz wprowadzając je do świata ludzi, snuje teorie zmian całej rzeczywistości.

 

Książka ukazuje dość parszywą ludzką naturę oraz jej niechlubną umiejętność do podporządkowywania sobie wszystkiego, co tylko znajdzie się w zasięgu człowieka. ,,Inwazja Jaszczurów” okazuje się być pod tym względem wyjątkowo aktualną lekturą. Obserwując rozwój wypadków fabuły, można wyciągnąć ważne wnioski z wyborów bohaterów tej książki i zestawić je z naszą obecną sytuacją klimatyczną. 

 

Z dużą ciekawością będę śledzić cykl ,,Świeżym spojrzeniem”, bo już teraz zapowiadany jest kolejny, bardzo ciekawy tytuł!

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/inwazja-jaszczurow.html

 

 

Poprzedni wpis
Złodziej opowieści – recenzja patronatu
Następny wpis
Myszka Miki. Horrifikland. Przerażająca przygoda – recenzja
Tags: +100, +15, +16, +17, +18, 2021, blog książkowy, Capek, Dwie Siostry, Hans Ticha, Inwazja Jaszczurów, Inwazja Jaszczurów nowe wydanie, Jadwiga Bułakowska, jaszczury, Karel Čapek, klasyka literatury, książki na prezent, recenzent książek, recenzje książek, Świeżym Okiem, utopia, wojna, Wydawnictwo Dwie Siostry

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja