Echowa Góra – recenzja powieści dla dzieci i dorosłych

Tytuł: Echowa Góra
 Autorka: Lauren Wolk
➜ Tłumaczenie: Teresa Tyszowiecka-Tarkowska
Wydawnictwo: IUVI
Rok wydania: 2022
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna


Są takie książki, które pojawiają się akurat w momencie, w którym ich potrzebujemy. Oferują poczucie bezpieczeństwa, otulają tekstem, wywołują potoki łez, kiedy dobroć bohaterów ściska nas ze wzruszeniem w gardle. Towarzyszą nam i potrafią zachwycić – od pierwszej strony do ostatniej.

KTO NAPISAŁ ECHOWĄ GÓRĘ?

,,Echowa Góra” to moje ostatnie odkrycie! Powieść, której akcja rozgrywa się w I połowie XX wieku, blisko natury i w zupełnie innej rzeczywistości – wciąż pozostając jednak niezwykle aktualną oraz uniwersalną.

Jej autorką jest Lauren Wolk, amerykańska pisarka, poetka i malarka. Zadebiutowała książką dla dorosłych ,,Those Who Favor Fire”, jednak dopiero jej powieści dla dzieci i młodzieży sprawiły, że zyskała ogromny rozgłos. Oprócz ,,Echowej Góry” mogliście słyszeć również m.in. o ,,Rok, w którym nauczyłam się kłamać” (Wydawnictwo Dwie Siostry, 2019).

NOWY POCZĄTEK DLA ELLIE

Główną bohaterką powieści jest dwunastoletnia Ellie. Kiedy w skutek wielkiego kryzysu w Ameryce jej rodzina traci dorobek życia i musi opuścić miasto, dziewczynka jest pełna obaw. Jej mama oraz starsza siostra przyzwyczajone do pewnego standardu, muszą porzucić myśl o eleganckich salonach i wypielęgnowanych domach. Wszyscy, wspólnym wysiłkiem stawiają dom na Echowej Górze. To miejsce niemal w środku lasu, gdzie sąsiadami jest tylko kilka rodzin, mieszkających w pewnej odległości oraz… dzikie zwierzęta.

Okazuje się, że Ellie niezwykle szybko odnajduje się w nowej rzeczywistości. Ma pewien dar – została obdarzona smykałką do rozumienia przyrody. Jej pełna współczucia postawa podczas łowienia ryb czy wybierania dzikim pszczołom miodu sprawia, że natura również jest dla niej łaskawa.

MOMENT, W KTÓRYM WSZYSTKO SIĘ ZMIENIA

Jej niemal beztroskie, pełne przyjemnej rutyny życie na Echowej Górze zmienia się diametralnie w momencie, kiedy tato dziewczynki ulega poważnemu wypadkowi. Mężczyzna zapada w śpiączkę, a wszystko to, czym dotychczas się zajmował, spada na barki dwunastolatki.

,,Echowa Góra” kryje wiele niespodzianek. Ellie otrzymuje małe, rzeźbione w drewnie figurki od nieznajomego. Znajduje je w miejscach, w których często bywa. Na szczycie góry odkrywa również pewną tajemnicę. Mieszkająca tam ,,wiedźma” jest pełna sekretów i łączy ją z rodziną Ellie nić minionego życia… 

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ ECHOWĄ GÓRĘ?

To powieść mocno osadzona w rzeczywistości. Historia o dziewczynce uczącej się odkrywać w sobie powołanie. Ellie znajduje odwagę i podejmuje trudne decyzje, żeby sprostać wewnętrznemu głosowi, który nie pozwala się jej poddać.

Gwarantuję, że lektura ,,Echowej Góry” sprawi Wam ogromną przyjemność. Ta książka, która jednocześnie uspokaja i intryguje. 

Otrzymuje ode mnie najwyższą ocenę w klasyfikacji, choć przyznaję, że pomijam w niej kwestię wydania (bardzo bym chciała mieć tę powieść w twardej oprawie). Mimo to, ,,Echową Górę” po prostu trzeba mieć na swojej półce.

Książka będzie odpowiednia dla każdego czytelnika od 10 do 100 lat.

Link do strony Wydawnictwa: https://iuvi.pl

 


Poprzedni wpis
Harry Potter: A Pop-Up Book – recenzja wyjątkowej książki!
Następny wpis
Elementarz ważnych słów – recenzja serii dla dzieci cz.II
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2022, bliskość z naturą, blog książkowy, Echowa Góra, IUVI, książki dla dzieci, Lauren Wolk, medycyna, najpiękniejsze książki, natura, powieści dla dzieci, powieści dla każdego, przyroda, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, Teresa Tyszowiecka-Tarkowska, Wydawnictwo IUVI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja