Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli – recenzja klasyki

Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli. Nieznane baśnie braci Grimm
Tytuł: Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli. Nieznane baśnie braci Grimm
Seria: Świeżym Okiem
Zebrała oraz przetłumaczyła: Eliza Pieciul-Karmińska
Ilustracje: Michalina Jurczyk
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2023

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Czasami się mówi, że coś jest baśniowe – w takim znaczeniu, że jest piękne, beztroskie, pozbawione wad. No cóż, fakt, że pojęcie baśni w ostatnich kilkunastu (o ile nie więcej) latach nieco się zmieniło. Gdyby sięgnąć po historie opowiadane kilka setek lat temu, prawdopodobnie nikt nigdy nie nazwałby czegoś baśniowym (no chyba, że chciałby wyrazić mrok, cierpienie czy przewrotność losu).

Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli. Nieznane baśnie braci Grimm

Nowa książka serii Świeżym Okiem

Nakładem wydawnictwa Dwie Siostry oraz w ramach ich doskonałego cyklu dla dojrzałego czytelnika ,,Świeżym Okiem”, ukazała się książka-petarda. ,,Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli. Nieznane baśnie braci Grimm” to pozycja, która powstała m.in. dzięki Elizie Pieciul-Karmińskiej, odpowiedzialnej za zebranie oraz tłumaczenie tekstów, a także Michalinie Jurczyk. 

Ilustratorka wzbogaciła książkę o niezwykle sugestywne i równie bezpośrednie obrazki, zachowane w monochromatycznych barwach ze słuszną obecnością intensywnej czerwieni, zrealizowanej prawdopodobnie za pomocą Pantona.

Jeżeli nie znacie jeszcze cyklu ,,Świeżym Okiem”, zajrzyjcie do już zrealizowanych przeze mnie, pozostałych recenzji:

Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli. Nieznane baśnie braci Grimm

Nieznane baśnie braci Grimm

,,Kopciuszek”, ,,Jaś i Małgosia”, ,,Królewna Śnieżka” – to jedne z najsłynniejszych baśni braci Wilhelma oraz Jacoba Grimmów, którzy żyli na przełomie XVIII i XIX wieku w Niemczech. W swoim życiu zebrali i napisali dziesiątki historii, niezmiennie cieszących się wielką popularnością. Trzeba jednak przyznać, że uznawane dzisiaj za ,,baśnie dla dzieci” – oryginalne teksty niewiele miały wspólnego z bliskościowymi treściami, jakich obecnie poszukują rodzice.

,,Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli” to książka, która powraca tradycją do minionych epok, oferując czytelnikom rzetelny i wierny przekład tych prawdziwych baśni.

Okrucieństwo i poszukiwanie moralności

W zbiorze znajdziecie 50 tekstów z pierwszego wydania ,,Baśni dla dzieci i dla domu” (pamiętajcie, żeby nie dać się przechytrzyć z tymi dziećmi). W posłowiu Eliza Pieciul-Karmińska wyjaśnia, że większość wydawanych baśni braci Grimm opiera się o siódmą edycję wyżej wspomnianej książki, czyli pozycji ponad 50 lat młodszej od pierwowzoru.

W ,,Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli” znajdziecie więc teksty takie, jakimi były one na początku. Nie stroniono w nich od okrucieństwa, pesymizmu czy mroku. Często pozbawione szczęśliwego zakończenia, oddawały trudy życia w dość wymagających czasach początku XIX wieku i tych o wiele wcześniejszych.

Nie były one jednak tak jednoznacznie umoralniające. Czasami kończyły się bez scen, gdzie antagonista otrzymywał zasłużoną (lub nie) karę. Pod niektórymi względami wydają się one teraz bardziej współczesne, bo mniej czarno-białe. Oczywiście wciąż nie są to historie odpowiednie dla małych dzieci, ale te starsze, w wieku nastoletnim lub wyższym, odnajdą w nich ogrom przyjemności.

Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli. Nieznane baśnie braci Grimm

Piękne wydanie baśni

,,Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli” to nie tylko bogata treść. Wydawnictwo postarało się, żeby i samo wydanie wyróżniało się na książkowym regale. Twarda oprawa, wstążka, przyjemny papier, odważny skład, ale i jeden (górny) brzeg książki barwiony na czarno, to elementy, które składają się na książkę obowiązkową w biblioteczce miłośnika baśni.

Jeżeli chcecie otrzymać ją w takim wydaniu, dostępna jest na stronie wydawnictwa: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/zyli-dlugo-i-szczesliwie-poki-nie-umarli.html Pozycję polecam wszystkim powyżej 16 roku życia.

Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli. Nieznane baśnie braci Grimm


Poprzedni wpis
Hop, do Polski! – recenzja przewodnika dla dzieci
Następny wpis
Justyna Bednarek, czyli jak zarażać humorem oraz pasją do świata – wywiad Strefa Rozmów
Tags: +100, +16, +17, +18, 2023, barwiony brzeg książki, baśnie, Baśnie braci Grimm, Baśnie dla dzieci i dla domu, blog książkowy, bracia Grimm, Dwie Siostry, Eliza Pieciul - Karmińska, klasyka literatury, Kopciuszek, Kot w Butach, książka ilustrowana, książka na prezent, książki dla dorosłych, Michalina Jurczyk, Nieznane baśnie braci Grimm, okrucieństwo, Roszpunka, Świeżym Okiem, Wydawnictwo Dwie Siostry, zbiór baśni, Żyli długo i szczęśliwie póki nie umarli. Nieznane baśnie braci Grimm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja