Hop, do Polski! – recenzja przewodnika dla dzieci

Tytuł: Hop, do Polski!
Autorka: Berenika Wilczyńska
Ilustracje: Ola Krzanowska
Wydawnictwo: Niewielkie
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Poznajcie czworo dzieci – Blankę, Kubę, Olę i Franka. Co je łączy? Mają polskie korzenie, choć mieszkają w innych krajach. Właśnie nadchodzi moment ich odwiedzin w różnych zakątkach naszej ojczyzny. To świetna okazja, żeby nie tylko obejrzeć rozmaite zabytki czy charakterystyczne punkty na mapach wybranych miast – to również sposobność, by lepiej poznać naszą kulturę oraz rozmaite tradycje.

,,Hop, do Polski!” to debiutancka książka dla dzieci zarówno autorki Bereniki Wilczyńskiej (która ma bogate doświadczenie w literaturze dziecięcej jako redaktorka i tłumaczka), jak i nowo powstałej oficyny o niezwykle uroczej nazwie – wydawnictwo Niewielkie. Pozycję bogato ilustrują obrazki Oli Krzanowskiej, znanej m.in. z ,,Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych”, ,,Pora do przedszkola” czy ,,Czytanki sylabowe z obrazkami”.

Warszawa, Gdańsk, Wrocław i Kraków

Przygotujcie się na porządne zwiedzanie! Bohaterowie książki odwiedzają nie tylko duże miasta, takie jak Warszawa czy Wrocław. Ich plany obejmują również Warmię i Mazury, Puszczę Białowieską, Karkonosze, Kaszuby, Zakopane, a nawet zamek w Malborku! W rozkładzie atrakcji nie brakuje również wzmianek o Toruniu, Łodzi czy Lublinie (jaka szkoda, że nie ma moich Katowic!).

Każda historia zaczyna się jednak od przybycia rodziny na miejsce – zazwyczaj jest to duże miasto, do którego można łatwo podróżować samolotem. Autorka ,,Hop, do Polski!” nie poprzestaje jednak tylko na tym środku transportu. W książce znajdziecie wiele inspiracji zdrowych aktywności, typu: pływanie kajakiem czy też jazda na rowerze. 

Ciekawostki do kwadratu

Akcja ,,Hop, do Polski” toczy się na przestrzeni czterech pór roku. Każdy z małych bohaterów z rodziną odwiedza nasz kraj w innych miesiącach, co pozwala uzyskać szerszy obraz rozmaitych zwyczajów, takich jak np. tradycje związane z Wielkanocą czy Bożym Narodzeniem.

Merytorycznym uzupełnieniem prostych, fabularnych opowiastek są ciekawostki. Większość zawiera podstawowe i najważniejsze informacje dotyczące miast czy miejsc w Polsce. Niektóre poszerzają wiedzę na temat zagadnień poruszanych w rozdziale, a jeszcze inne to informacje ogólne, z takich dziedzin jak np. biologia.

Dziecięcy przewodnik po Polsce

W ,,Hop, do Polski” spodobało mi się bardzo dużo różnych decyzji autorki. Każdy większy rozdział związany z innym bohaterem ma na końcu oddech na podsumowanie. To miejsce, żeby przypomnieć sobie o czym czytaliśmy i np. wykonać rysunek z momentu, który najbardziej zapadł nam w pamięci. Taką przypominajką będzie również quiz wiedzowy na końcu książki. 

Autorka z wielkim dystansem podchodzi również do polskiej… pogody. To, jak koncertowo ulewa potrafi pokrzyżować wakacyjne plany wiedzą tylko ci, którzy bardzo liczyli na słoneczko i wysoką temperaturę. Atutem jest także oswajanie dzieci ze zjawiskiem karmienia piersią. Żeby jednak nie było za bardzo kolorowo, wspomnę i o czymś, co zostało (moim zdaniem niestety) pominięte. Fajnym pomysłem byłoby na przykład pokazanie mapy światy oraz oznaczenie również krajów z których pochodzą bohaterowie oraz tras, jakie musieli oni przebyć, żeby dotrzeć do Polski.

Dla kogo jest ta książka?

O, to bardzo ważne i zasadne w kontekście ,,Hop, do Polski!” pytanie. Dlaczego? Ponieważ w wielu miejscach książki czuć, że została ona napisana poniekąd z myślą o dzieciach, które raczej nie mieszkają na stałe w Polsce. Skąd te wnioski? Można na stronach przeczytać informacje, które dla kilkulatków żyjących nad Wisłą wydadzą się oczywiste, np. że w Polsce obchodzi się urodziny czy to czym są pisanki.

Mimo to, ,,Hop, do Polski!” to barwna, niezwykle ciekawa i wartościowa lektura, która zainspiruje do zwiedzenia rozmaitych zakątków kraju. Wyposaży dzieci w jeszcze więcej ciekawostek oraz informacji, a także przekona, że Polska może się podobać nie tylko Polakom!

Polecam ,,Hop, do Polski!” dzieciom już powyżej 4 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://niewielkie.pl/sklep/hop-do-polski/

Poprzedni wpis
Moje małe Everdell – recenzja gry planszowej
Następny wpis
Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli – recenzja klasyki
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, 2023, atrakcje, Berenika Wilczyńska, Boże Narodzenie, ciekawostki o Polsce, Hop do Polski, książki dla dzieci, Niewielkie, Ola Krzanowska, podróż, podróże, przewodnik, przewodnik po Polsce, przewodnik po Polsce dla dzieci, przyroda, recenzje książek dla dzieci, tradycje, turystyka, wielkanoc, wycieczka, wycieczki, wydawnictwo Niewielkie, zwiedzanie

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja